YAZARLAR

Mantıyı Bırak Bodrum'a Bak!

2013 yaz sezonun ortasındayız, Bodrum da Haziran ayı sınavlar ve okulların kapanması derken iç turizmin rağbet gösterdiği bir bölge olarak oteller için doluluk oranlarının yakalandığı bir ay olmadı. Temmuz ayı da keza öyle…

Merhabalar,

Bodrum; melodisini duyduğumuzda eşlik ettiğimiz sevilen birşarkı gibi vazgeçilmezimiz… bilindik, sevilen, takip edilen,meraklıları, müdavimleri olan bir şarkı gibi…

Özleten, özlenen, kendisine hayran bırakan bir filmgibi…

  

Mantı, simit, lahmacun diye mi konuşacağızBodrum’u

Bodrum ile ilgili özellikle yaz sezonunda turizmin canlı olduğudönemlerde bu tarz ifadeler Bodrum’un turizm anlayışına zararvermektedir.

  

Bodrum Kendi Gerçekleri ile Ne zamanYüzleşecek

Herkes bir şeyler yapıyor ama Bodrum turizmi nereye gidiyor.

2013 yaz sezonun ortasındayız, Bodrum da Haziran ayı sınavlar veokulların kapanması derken iç turizmin rağbet gösterdiği bir bölgeolarak oteller için doluluk oranlarının yakalandığı bir ay olmadı.Temmuz ayı da keza öyle… Önümüzdeki Ramazan Bayramı ve sonrasındaki20 günlük dönemde genel anlamda bir hareket var ancak bu dönemişletmelerin gider kalemlerini çıkarıp karsız ve zararsız bir sezongeçirmelerini sağlarsa ne ala…

Bodrum Turizminin Kaderi 45 Gün mü?

Hizmet kalitesi

Personel kalitesi

Fiyat kalitesi

45 güne sığdırılmış bir turizm ve otelcilik anlayışındafiyatlardaki aşırılık, alınan ücret ve verilen hizmet dengesininoransızlığı ana başlıklarıyla bir çok detaydasorgulanabilir. 

      

Kurunun yanında yaş da yanıyor

Hal böyle olunca Bodrum’da tatil yapma planları olanlar dahayola çıkmadan sahilde şezlong ücreti ne kadar? İçecek fiyatlarınasıl?  Bir tost, lahmacun vs kaç Lira? diye soruları sormayabaşlıyor. Halbuki Bodrum yarım adasında son derece leziz organikbahçe ürünleri ile hazırlanmış mükellef sofralar otantik ve yöreselmekanlarda uygun fiyatlarla da sunulmakta. Ortalama 30-35 TL’ye birtekne turuna çıkıp Bodrum’un koylarında yüzebilir, bir öğünde yemekyiyebilir ve bir tam gün vakit geçirebilirsiniz. Bodrum’un en eskive en bilindik eğlence mekanlarında ortalama 40-50 TL’ye bir içecekdahil eğlenebilirsiniz.  Bodrum Açıkhava Konserlerinin keyfiniçıkarabilirsiniz.  Başta Halikarnas Balıkçısı diye bilenenCevat Şakir Kabaağaçlı, Neyzen Tevfik, Zeki Müren, MFÖ’nünBodrum’uyla tanışabilirsiniz.

Tatil bütçenizde taban, orta ve tavan baz alarak tatilprogramınızı yapabilirsiniz. 90 TL’ye mantı, 50 TL’yelahmacun-ayran ama 10-12 TL’ye gözleme-ayranda hem de yöresel otlubulabilirsiniz tercih sizin.

 Bodrum yarım adasında farklı kategorilerde hizmet verenişletmelerin olması doğru tanımlamalarla iyi ifade edilerekBodrum’da ki ürün yelpazesinin renkliliği, farklı alternatifleriyleher yaştan, her bütçeden farklı ülkelerin tatil rengi, buluşmanoktası olabilir ama şuan çizilen tablosuyla değil.

  

  Villa Turizmi Bodrum’u NereyeGötürüyor?

Özellikle yabancıların satın almış olduğu mülkler ve konaklamaiçin avantaj ve imkanlar Bodrum’da ki otelcilik anlayışını olumsuzyönde etkiliyor. Yabancı bir aile bir villa satın alıyor kendisigelip 1 ay kaldığında ve 4 ayrı aileye kiraladığında toplam sayıpotansiyel olarak Bodrum’a gelecek olan otel müşterisinikaybettirmiş oluyor. 

Bodrum’a büyük markalar, büyük yatırımlar geliyor amaneredeler?

Otelcilikte güçlü dünya markaları olan Swiss, Mandalin gibimarkalar Bodrum’a yatırımlar yaptı ama otelcilik adına faaliyetegeçen hiç bir şey yok sadece residenceler ... Genel anlamda daotelcilik anlayışında istikrarlı ve tutarlı bir duruşun hem fiyat,hem de personeli anlamlında olmaması 45 günlük diye ifade edilenkısa sezon anlayışından dolayı ne yazık ki turizm faaliyetigösteren işletmelerde günü kurtarırken geleceği kaybetme, endişelive kaygılı olma halini yaşatıyor.

Sonuç olarak da bu durumdan herkes payına düşenmemnuniyetsizliği dile getiriyor, zararı da Bodrum’a ve ülkemizturizmine oluyor.   

  

Bu ne kardeşim Bodrum’a uçak biletleri 500 TL               

Havayolu taşımacılığı sezon da Bodrum’a ulaşmak istenildiğindecep yakıyor. Herkes yangından mal kaçırır zihniyetiyle hareketetmeye devam ettiği sürece ortaya çıkacak sonuçlarda böyle olmayadevam edecektir                                                                                                                        

Yeni açılan Alışveriş Merkezleri

Her yerde bulabileceğiniz aynı markaların geldiği alışverişmerkezlerinin Bodrum’a ne kadar faydalı olduğu tartışılır. Farklıözellikleri olan nadir bulunan ürünlerinde olduğu alışverişmerkezleri Bodrum’a gelebilecek üst gelir seviyesinde tatilcilerintercihi içinde etkili olabilir.

Bodrum’a açılacak büyük otel yatırımları dolasıyla charteruçakların çoğalmasını, kongre turizmi, sağlık turizmi, golf turizmigibi ürün çeşitliliğinin doğru planlama ve yapılandırmalarla12 aysürdürülebilir turizm ve otelcilik anlayışının bir an önce hareketegeçirilmelidir. Lafların değil icraatların yapılma vakti çoktangelmiştir.

                      

Temmuz’un ortası yine klasik yol bakımçalışması

Bodrum da küçük küçük birbirinden bağımsız bir çok belediye varama bu belediyecilik anlayışı ne kadar doğru, ortaya çıkan kaolatikdurum ne zaman tek bir çatı altında kalıcı çözümlerle Bodrum içinharekete geçecektir yoksa Bodrumda Yahşiler yerine Vahşiler hükümsürecek.

  

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’a küçük birnot:

Bodrum’un yerlisi bizzat turizm yatırımları olan bir BelediyeBaşkanı olarak uzun sürede görevde olan ve seçilirken 12 ayBodrum’a turizm gelecek diyen ve her fırsatta da bunu yineleyenbaşkan Bodrum’a 12 ay turizm gelmiş mi? Paylaşsın, anlatsın onlarıda sizlerle paylaşmak boynumun borcu olsun.

Kültür ve Turizm Bakanımız Ömer Çelik’e

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in doğru turizmpolitikalarıyla Bodrum ve ülkemiz turizmi için en iyisiniyapacağına inanıyorum. Bodrum’un layık olduğu marka değerineulaşması, Bodrum’da ki turizme gönül vermiş insanların yüzününgülüp en iyisi için motive olması, Bodrum’a tatile gelentatilcilerin çekinmeden Bodrum’u tercih etmeleri ve 12 ay Bodrum’dayaşayan insanların, Bodrum sevdalılarının keyif alarak sorunsuzyaşamaları için öncü olmasını, birleştirici ve çözümcül olmasınıcanı gönülden istiyorum.

Bodrum’un dillere destan tarihi ve doğal güzelliklerini, dünyayamal olmuş anlatmakla yazmakla bitmez kültür miraslarıyla BodrumHalikarnas Balıkçısının dediği gibi dünde olduğu gibi yarınlarda da“Akıllarını hep Bodrum’da bırakıp gittiler” diye kocaman birMERHABA demeye devam edecektir.

Tatil tadında kalın

Yorumlar