BIST 3.554
DOLAR 18,58
EURO 18,28
ALTIN 1.022,90
HABER /  SEÇİM  /  YEREL SEÇİMLER 2019

Mansur Yavaş adaylıktan çekilecek mi? Devlet Bahçeli'den olay açıklama

ANKARA Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş hakkındaki sahte senet iddialarına ilişkin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den 'adaylıktan çekilsin' önerisi geldi.

Abone ol

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş'ın adının sahte senet iddialarına karışması üzerine açıklamalarda bulundu. Bahçeli, "Mansur Yavaş'ın adaylıktan çekilmesi gerekir. Yavaş seçimi rahatlatmalı, gerginliği azaltmalı" dedi.

Kırıkkale mitinginin ardından verdiği molada, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Devlet Bahçeli şunları söyledi: 

-"Bu konuyu iki sebepten dolayı çok iyi düşünmek lazım. Bir: Tartışmaya muhatap olan kişi, Türkiye’nin çok kritik bir sürecinde, başkentin, ‘Zillet İttifakı’nın adayı olarak takdim edilen bir kişi. Diğeri ise olayın hukuki boyutu. Hukuki yönden bir ceza almış. Bu da Yargıtay tarafından onanmış. Bunun ikisi yan yana geldiğinde Ankara Büyükşehir Belediye başkan adayı olan bir şahsın, buna benzer yaklaşımlarla tartışılmaya açılması, dikkat çekici bir durumdur. Artık kalan 19 gün içerisinde sürekli tartışmaya zemin teşkil edecektir.

Adaylıktan çekiliyorum demesi lazım

-Bana göre hem CHP’ye olan saygısından, hem Kılıçdaroğlu tarafından ‘dayatılarak’ yapılmış olması dikkate alındığında, o zaman kişinin, “Ben soruşturma sonucu alınıncaya kadar, siyasi olarak CHP’nin temsilinde hem şahsıma, hem partime bir zarar vermemek, hem de mahalli idareler seçimlerini gölgeye düşürmemek için adaylıktan çekiliyorum” demesi en ahlaki yoldur.  Yani büyükşehir belediye başkan adaylığını noktalaması gerekir.

Diyorum ki yavaş yavaş ayrıl.

Yani, CHP Genel Başkanı’ndan herhangi bir şey gelmeden, bu kadar ‘samimi, dürüst, ilkeli’ ölçülerde siyaset yapan, büyükşehre kritik süreçlerde talip olan bir kişi partisini rahatlatmalı; seçimi rahatlatmalı; toplumsal gerginliği azaltmalı ve bunun için de adaylıktan çekildiğini ifade etmeli. Yani diyorum ki yavaş yavaş ayrıl. Kimseyi sıkıntıya sokma."

Kazanma şansının çok yüksek olduğu...

-Kendisinin seçimi kazanma şansının çok yüksek olduğu bir dönemde “Kumpas kuruluyor” gibi geçmişten bugüne kadar her boyutuyla tartışılan bir kavramı kendi şahsında gündeme taşıması da doğru değil. Diyelim ki soruşturmadan beklenilen şeyler olmadı. Kendisi çok haklı çıktı, bir iftirayla, kumpasla, komployla karşı karşıya kaldığı netleşti. Böyle bir durumda, siyasi bir kişi olması sebebiyle, mahkemenin bu kanaati millet vicdanında da kendisini rahatlatır. Ama tersi olursa o başka bir olay olur. Artık Türkiye’de tüm mahalli idareler seçimlerinde gündem bu olacak. Bu, CHP’yi tüketme sürecine girer.

Niye bu kadar ısrar etti
-Kemal Kılıçdaroğlu Bey’in, bunun adaylığı üzerindeki ısrarı, sebep-sonuç ilişkisi yönünden incelenmek ister. Bunlar da çok farklı sonuçlar ortaya çıkartabilir.

Mansur Yavaş iddialara ilişkin neler demişti?
Sahte senetle 600 bin doları icra yolu ile almakla suçlanan CHP adayı Mansur Yavaş, dün konuyla alakalaı açıklama yapmıştı. Söz konusu iddiaların sahibi Necmettin Kesgin'in, yüzde 80 şizofren raporu bulunduğunu belirten Yavaş, şahsın belgede sahtecilikten hapis cezasına çarptırıldığını, çocuk istismarından da halen yargılandığını söylemişti.

"Asıl mağdur benim" 
"Asıl mağdur benim" diyen Yavaş şu ifadeleri kullanmıştı: "Yargıtay'ın hakkımda onayladığı herhangi bir ceza davası, ceza kararı yoktur. Seçim uğruna bir sahteciye bu imkanı vermek bir utanç vesikasıdır. 

Şantajdan hapis cezası var
Bu şahıs resmi evrakta sahtecilik, şantajdan hapis cezası almış bir kişidir. Avukatlığını yaptığım şirketin ödemesini alıp kaçmış, şahsıma bıraktığı seneti icraya verdiğimde, senetteki imzanın sahte olduğu ortaya çıkmıştır. Bir suçun mağdurunun suçlu ilan etmek çirkef iddiadır. Yargıtay’ın onayladığı herhangi bir ceza kararı bulunmamaktadır. Şahsın bana verdiği sahte senetle ilgili bir icra inkar kararı vardır.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Seçim anketi Ankara için geldi! Başkentte büyük sürpriz var
Foto Galeri Seçim anketi Ankara için geldi! Başkentte büyük sürpriz var Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
2019 MBSTS sınavı ne zaman 2019 Diyanet sınav takvimi
2019 MBSTS sınavı ne zaman 2019 Diyanet sınav takvimi
Keith Haring X Pandora Koleksiyonunu Keşfet
Keith Haring X Pandora Koleksiyonunu Keşfet
Bekçi alımı başvuru formu doldurma 2019 PA giriş sayfası
Bekçi alımı başvuru formu doldurma 2019 PA giriş sayfası
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Demet Akbağ'a başsağlığı telefonu!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Demet Akbağ'a başsağlığı telefonu!
POMEM mülakat sonuçları sorgulama TC ile aday giriş ekranı
POMEM mülakat sonuçları sorgulama TC ile aday giriş ekranı
Mirasımız Derneği'nden 'Kudüs Haftası' talebi
Mirasımız Derneği'nden 'Kudüs Haftası' talebi
Muş'ta PKK'ya ağır darbe! Gözaltılar var
Muş'ta PKK'ya ağır darbe! Gözaltılar var
Maduro resti çekti! ABD'nin siber saldırısı var
Maduro resti çekti! ABD'nin siber saldırısı var
Onur Akın aslen nereli kaç yaşında unutulmaz şarkıları
Onur Akın aslen nereli kaç yaşında unutulmaz şarkıları
Antalya'da korkunç ölüm! Kestiği ağacın altında can verdi
Antalya'da korkunç ölüm! Kestiği ağacın altında can verdi