BIST 8.219
DOLAR 27,43
EURO 29,06
ALTIN 1.645,77
HABER /  GÜNCEL

Mali otel baskını THY personeli son durum ne?

MALİ otel baskınında rehin alınanlar arasında bulunan THY personelinin son durum hakkında bilgiler geliyor. Mali'de rehin alınan 7 THY personelinin tamamı serbest kaldı.

Abone ol

Mali'nin başkenti Bamako'daki Radisson Otel'de rehin tutulanlar arasındaki son Türk Hava Yolları (THY) görevlisinin de kurtarıldığı ve sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi. 

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, oteldeki son THY görevlisinin de kurtarıldığı, sağlık durumunun iyi olduğu ve Türk Büyükelçiliğine götürüldüğü kaydedildi. 

Mali'de silahlı bir grup, sabah başkent Bamako'da bulunan Radisson Otel'e baskın düzenlemiş, çoğu yabancı uyruklu 170 kişiyi rehin almıştı. Mali İçişleri Bakanı Salif Traore, düzenlenen operasyonun ardından otele düzenlenen saldırıda rehine kalmadığını açıklamıştı.

Otelde rehin alınanlar arasında 7 THY çalışanının da bulunduğu açıklanmış, bunlarda altısı daha önce kurtarılmıştı.

BÜYÜKELÇİ BİLGİ VERDİ

Konuyla ilgili konuşan Bamako Büyükelçisi Hikmet Renan Şekeroğlu ,Türk personelin saldırganlarla karşılaşmadığını; ekibin en kısa sürede Türkiye’ye dönmelerinin sağlanacağını belirtti.

Büyükelçi Şekeroğlu A Haber’in canlı yayınında şunları söyledi:

“Türklerin en kısa zamanda Türkiye'ye dönmeleri sağlanacak. Diğer arkadaşımız da içeriden sağ salim çıkarsa herkes ailelerine sağ salim ulaşacaktır. Şu anda yürütülen bir operasyon var. Güvenlik güçleri katların güvenliğini sağlayarak yukarı doğru ilerliyorlar. Operasyon sürüyor. Saldırıyı gerçekleştiren kişiler üst katlara çekildi. Saldırganların kim oldukları bilinmiyor.”

TÜRKLER SALDIRGANLARLA KARŞILAŞMADI

Bizim arkadaşlarımız otelin daha alt katlarındaydı. Son arkadaşımız da onlara yakın bir odadaydı.  Kurtulanlar, saldırganlarla yüz yüze gelmediler. Kendi odalarından çıkarıldılar.Saldırıyı üstlenen resmi bir örgüt adı yok ancak güvenlik makamları ve siyasi çevreler bölgede aktif olan bazı radikal cihatçı örgütleri üzerinde duruyor. Ancak kesin bilgi yok.

Mali'de yaklaşık 500 Türk vatandaşı var. Çok fazla Türk vatandaşı yok. Ülke bütününde iç savaş benzeri bir durum yok. Vatandaşlarımızın bu günlerde özellikle dikkatli olmalarında fayda var ancak ülkede son dönemde bir istikrar var.

Olayı duyar duymaz otelin bulunduğu bölgeye gittik gittik. Otelin yakınında kriz merkezi oluşturuldu. 

MALİ OTEL BASKINI THY PERSONELİ İSİMLERİ

Otelde rehin kalan Türk pilotların İsmail Yerli ve Sadık Murat Arat olduğu belirtildi. Serbest kalan THY personelinin İsmail Yerli, Sadık Murat Arat, Deniz Kıvrak, Şerife Kavacık, Mehmet Atmaca olduğu belirtildi.  

Mali otel baskını son durum THY personeli ne oldu
Batı Afrika'nın fakir ülkelerinden 15 milyon nüfuslu Mali'de kişi başı gelir 1.150 dolar düzeyinde...

THY MALİ OTEL BASKINI AÇIKLAMASI

THY Basın müşaviri Ali Genç rehin kalan 2 THY personeliyle ilgili açıklama yaptı. Genç, "Rehin tutulan 2 THY personelinin sağlık durumları iyi. İki personelimizle bağlantı halindeyiz. Bırakılan 5 THY personelinin de sağlık durumu gayet iyi" dedi.

Otelde rehin kalan THY personelinden 6'sının uçuş amacıyla bu ülkede bulunduğu ve diğer Türk personelin Mali'de görevli olduğu açıklandı.   

Cihan Haber Ajansı da, otelde rehin kalan THY personelinin odalarında olduğunu ve durumlarının iyi olduğunu duyurmuştu.