BIST 1.461
DOLAR 8,39
EURO 10,16
ALTIN 506,76
HABER /  SEÇİM  /  YEREL SEÇİMLER 2019

Mahir Ünal Ekrem İmamoğlu İsmail Küçükkaya buluşmasını değerlendirdi

AK Parti Genel Başkanı Yardımcısı Mahir Ünal, Ekrem İmamoğlu ve İsmail Küçükkaya görüşmesiyle ilgili bomba açıklamalar yaptı. Ünal görüşmeden CHP'nin de haberinin olmadığını söyledi.

Abone ol

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, CNN TÜRK'te katıldığı programda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Mahir Ünal, Engin Altay'ın da görüşmeden haberdar olmadığını belirterek "İsmail Küçükkaya, İmamoğlu ile otelde görüşmesini sadece Yıldırım'dan ve benden değil, aynı zamanda süreci CHP adına yürüten Engin Altay'dan dahi saklamış. Burada ahlaki bir sorun var" dedi. İşte Ünal’ın yaptığı o açıklamalar:

Binali Yıldırım 'siz bir karar verin' dedi

8 Haziran’da biz sayın Engin Altay ile ilk toplantımızı yaptık. Cumartesi yaptığımız bu toplantıda bu görüşmenin nasıl olması gerektiğini konuştuk. Ve ilk toplantıda moderatörün kim olması gerektiği konuşuldu. İkinci toplantıda moderatöre karar verildi. Engin Altay, İmamoğlu'nu aradı. Ben de Binali Yıldırım’ı aradım. Binali Yıldırım da 'siz bir karar verin' dedi. 9 Haziran akşam tekrar Engin bey ile bir araya geldik. Moderatörü belirledik. Biz moderatörü aradık. Ben tanışmamıştım. Engin Bey'e dedim ki sen ara ve tebliğ et.

Herhangi bir kimseyle paylaşmamasını rica ettik

Kendisine tebliğ edildiğinde de pazartesi basın açıklaması yapacağımızı ve herhangi bir kimseyle paylaşmamasını rica ettik. Pazartesi basın açıklamasıyla duyurduk. 6 maddelik protokolü hazırladık. Ve basın açıklamasında biz moderatörün adaylarla görüşebileceğini ve insiyatifin moderatörde olduğunu söyledik.

CHP, TRT’nin teknik altyapı hazırlamasına karşı çıktı

Öncesinde de yok 10 soru CHP hazırlasın, 10 soru AK Parti hazırlasın böyle bir şey konuşulmadı. Bunlar tartışıldı dedik ki inisiyatifi moderatöre bırakalım, moderatör adaylarla görüşsün dedik. Buraya kadar sorun yok. Peki bunun teknik altyapısını kim hazırlayacak? Dedik ki TRT hazırladık. CHP, TRT’nin teknik altyapı hazırlamasına karşı çıktı, FOX hazırlasın dedi. Biz dedik ki, bizden FOX’u kabul etmemizi beklemeyin. İki siyasi partinin teknik altyapısı kiralama yoluyla gerçekleştirsin dedik. Ve nihayetinde güzel bir şekilde gerçekleştik.

Sadece telefonla görüşeceğim dedi ama bir gün sonra...

11 Haziran’da CHP adayı Binali Yıldırım’ın soruları istediğini açıkladı. İddia edince; ki böyle bir şey söz konusu değil. Bunu hem İsmail Küçükkaya, hem ben hem Engin Altay yalanladı. Ve bu iddiadan sonra da moderatör artık kimseyle görüşmeyeceğine dair; görüşmediğine dair açıklamaları oldu.

İsmail Küçükkaya yayının sonunda aileleri canlı yayına davet etti

12 Haziran günü dedik ki biz İsmail Küçükkaya ile bir toplantı yapalım. Çarşamba günü 12.00’de toplantı yapacağımızı söyledik, 12.10 gibi toplantıya katıldı. Ve biz bu toplantıda ne konuştuk? Kaç soru, 15 soru 3 dakika, 3 özel soru ikişer dakika. Bir çerçeve oluşturmanız gerekiyor. Ne oluyor? İsmail Küçükkaya yayının sonunda aileleri canlı yayına davet etti.

İlk defa Türkiye’de böyle bir şey gerçekleşti

Katılmak istemeyebilirler, nihayetinde katılmak istemediğini söylediler. Kendisine iletildi, sonunda fotoğraf verdiler. O yüzden ilk defa Türkiye’de böyle bir şey gerçekleştiği için her şeyi çerçeve altına almanın doğru olacağını ifade ettik. ‘Adaylarla görüşmeyeceğim, sadece telefonla görüşeceğim adaylarla’ dedi.Engin Altay, İsmail Küçükkaya ve benim yaptığım toplantıda ‘sadece telefonla görüşeceğim’ dedi. Oysa bir gün sonra gitmiş ve Ekrem İmamoğlu ile görüşmüş.

Görüşmeden Engin Altay'ın da haberi yok

14 Haziran’da biz Engin Altay ile son bir Lütfi Kırdar’da hem güvenlik açısından; bu konuda toplantı yapmışız. Ve 15 Haziran’da 17.00’de sayın Binali Yıldırım ile son bir görüşme yaptım. Binali Bey'e şunu sordum. İsmail Küçükkaya sizinle görüştü mü? “Hayır görüşmedi” dedi. Bunun üzerine Engin Altay’ı aradım. Arama saatimi de söyleyeyim. Ben bir özelliğim vardır, ajandam vardır her şeyi dakika dakika yazarım. Binali Bey ile görüşüyorum ve 17.56’da Engin Altay’ı arıyorum. Diyorum ki, Binali Bey ile görüşmedi diyorum. Kendisini bir arar mısın, kendisinden bir bilgi alır mısın?

Siz adaylarla neden görüşmediniz?

Çünkü Küçükkaya ile görüşmeleri Engin Altay yürütüyor. Engin Altay Küçükkaya’yı arıyor. Engin Altay’ın telefonda söylediği şudur; “Sayın Ekrem İmamoğlu ve Yıldırım ile telefonda konuşmuş. Ama danışmanlarıyla görüşmüş” diyor. Binali Bey'e diyorum ki, “sizinle telefonda görüştüğünü söyledi” Tebrik etmek için diyor aradım. Sonra ben İsmail Küçükkaya’yı arıyorum. Diyorum ki, hani biz size bu yetkiyi verdik, iki partinin temsilcisi olarak biz size adaylarla görüşme yetkisi verdik. Bunu da basın toplantısında açıkladık. Siz adaylarla neden görüşmediniz?

Burada ahlaki bir sorun var

Şimdi şunu söyleme hakkı vardır moderatörün. Der ki “görüştüm, görüşmedim” Ama burada ahlaki sorun var. Bana görüşmedim demesi ahlaki bir sorundur. Çarşamba günkü toplantıda telefonla görüşeceğim deyip, Perşembe günü gidip Ekrem İmamoğlu ile 46 dakika görüşmesi ahlaki bir sorundur.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Ankete göre dünyanın en iyi havayolu şirketleri açıklandı! İşte sıralı listesi Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank 'baş koyduk' dedi hedefi açıkladı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
KPSS ne zaman 2019 ÖSYM sınav takvimi KPSS oturum tarihleri
Emniyet uluslararası sulardaki başarısı 12 ton esrar yakalattı
YKS puan hesaplama 2019 YKS taban-tavan puanı tablosu
Evinde ölü bulunan reklamcı Ayşenur'un ölümünde zehirlenme şüphesi
Okullar ne zaman açılacak MEB 2019-2020 iş takvimi
Karaciğer sağlığını bu şekilde koruyun! İşte dikkat etmeniz gerekenler
Neymar'dan geleceğiyle ilgili bomba itiraf
BM Cemal Kaşıkçı cinayetinin raporunu açıkladı cinayetin arakasında kim var
Yorumlar 24 yorum