BIST 2.490
DOLAR 16,62
EURO 17,48
ALTIN 971,69
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Madde Kullanımı, Hasara Neden Olur

Tuzla Kent Konseyi Kadın-Çocuk ve Aile Çalışma Grubu, Tuzla Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ve Tuzla İlçe Emniyet Müdürlüğü işbirliğiyle madde bağımlılığı konulu panel düzenlendi.

Abone ol

Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı-Kültür Merkezi’ndeki panele konuşmacı olarak İstanbul Narkotik Suçlarla Şube Müdürlüğü’nde görevli komiser, Uzman Psikolojik Danışman Uğur Evcin katıldı. Paneli Tuzla Kent Konseyi Başkanı Ergül Özdemir, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın eşi Dr. Fatma Yazıcı, Tuzla Belediyesi birim müdürleri, muhtarlar, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile çok sayıda öğrenci ve velisi birlikte takip etti.

Geleceğimiz Sağlıklı Gençlerle Güzel Olacak
Tuzla’yı ortak akılla yönettiklerini vurgulayan Tuzla Kent Konseyi Başkanı Ergül Özdemir, panelin de bu sürecin bir parçası olduğunu söyledi. Özdemir, "Tuzla’mıza hep birlikte ortak akılla bir şeyler katabilmenin mücadelesini veriyoruz. Bu panelimizi gençlerimiz ve aileleri için düzenliyoruz. Biliyoruz ki gençlerimiz ne kadar sağlıklı olursa geleceğimiz de o kadar güzel olacak." dedi.

Sayılarla Madde Kullanımı
İstanbul Narkotik Suçlarla Şube Müdürlüğü’nde görevli komiser, Uzman Psikolojik Danışman Uğur Evcin, panele sayısal bilgileri paylaşarak başladı. Türkiye’nin en fazla madde yakalayan 3 ülke arasında yer aldığını belirten Evcin, İstanbul’da son 4 yılda 200 bin insana madde bulundurma ve kullandırma konusunda işlem yaptıklarını açıkladı. Evcin, madde kullanımı ile ilgili suçlarda 18-24 yaş grubunun ön sıralarda yer aldığını söyledi.

Biyolojik, Psikolojik ve Sosyal Yönden Değişimler
Madde bağımlılığının bir süreç olduğuna değinen Uzman Psikolojik Danışman Uğur Evcin, "Bu süreci ortaya çıkaran unsurlar var. madde kullanımına geçişte en önemli unsurlar sigara ve alkol kullanımıdır.Özellikle ergenlikte "Bir kereden bir şey olmaz" diye çok şey denenir ama madde kullanımı asla olmaması gereken bir durumdur. Madde kullanımı biyolojik, psikolojik ve sosyal yönden değişimlerde hasara neden olur. Madde kullananın kendine verdiği zarar, toplumu tehdit eden bir unsura dönüşüyor. Gençlerin bir çoğu ilk kullanımdan sonra iradeli olacaklarını, istedikleri zaman madde kullanımını bırakacaklarını düşünüyor ama temel yanılgı da bu şekilde başlıyor" dedi.

Doğru Noktada Hayır Diyebilmek
Madde bağımlılığında bireysel, aile, aile, çevre ve akran faktörlerinin etkisini anlatan Uzman Psikolojik Danışman Uğur Evcin, doğru noktada hayır diyebilmenin önemine değindi. Evcin, "Bireyin madde kullanımı sağlıksız bir topluma, sağlıksız bir toplum da yarınlarımıza zarar verir. Doğru noktada "Hayır" diyebilmek çok önemlidir. Hangi rolde olduğunuzdan ziyade hangi tercihte bulunduğunuz önemlidir. Madde kullanan, ona bunu alıştıran veya ona madde satanın elinde kuklaya dönüşür. En etkili çözüm hiç başlamamaktır" şeklinde konuştu.
Sinevizyon gösterimi ile yaşanmış olaylardan kesitler sunan İstanbul Narkotik Suçlarla Şube Müdürlüğü’nde görevli komiser, Uzman Psikolojik Danışman Uğur Evcin, soruları da yanıtladı.

ÖNCEKİ HABERLER
Satışlar kimseyi memnun etmedi
Satışlar kimseyi memnun etmedi
Tuzla’da Yaşlılar Yalnız Değil
Tuzla’da Yaşlılar Yalnız Değil
Bakanların Tekirdağ ziyareti
Bakanların Tekirdağ ziyareti
Gaspçı dehşeti! Balkondan attılar
Gaspçı dehşeti! Balkondan attılar
Yılın Maliye Bakanı ödülü Şimşek'e
Yılın Maliye Bakanı ödülü Şimşek'e
CHP'den AK Parti'ye transfer oldular
CHP'den AK Parti'ye transfer oldular
Midibüsten bakın neler çıktı
Midibüsten bakın neler çıktı
Lucescu’ya mağlup oldular
Lucescu’ya mağlup oldular
Kan donduran olay
Kan donduran olay
Bebeğini dövdüğünü görünce...
Bebeğini dövdüğünü görünce...