BIST 10.793
DOLAR 32,18
EURO 34,84
ALTIN 2.416,02
HABER /  POLİTİKA

Macron'dan şaşırtan Erdoğan benzetmesi

Fransız basınına konuşan Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron; Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ve Rusya Devlet Başkanı Putin'i birbirine benzetti.

Abone ol

Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD Başkanı Donald Trump ile çok konuşulan el sıkışmasının bilinçli yapıldığını söyledi. Macron, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Trump'ı da birbirine benzeterek "Her şeyi güç ilişkileri çerçevesinde görüyor, bu beni rahatsız etmiyor" ifadesini kullandı.

Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD Başkanı Donald Trump ile çok konuşulan el sıkışmasının bilinçli yapıldığını söyledi. İki lider Perşembe günü Brüksel'deki Nato toplantısından önce bir araya gelmişlerdi.

Macron Fransız basınına verdiği röportajda, bu el sıkışmasıyla 'sembolik bile olsa ufak ödünler vermeyeceğini ama aynı zamanda da abartıdan kaçınacağını' göstermek istediğini söyledi. Journal du Dimanche gazetesine yaptığı açıklamada bu el sıkışmasının saygı kazanmaya yönelik olduğunu söyledi. Macron şöyle konuştu:

"Donald Trump, Türkiye Cumhurbaşkanı ya da Rusya Cumhurbaşkanı her şeyi güç ilişkileri çerçevesinde görüyor, bu beni rahatsız etmiyor. Kamu önünde eleştirilerle diplomasiye inanmıyorum ama ikili diyaloglarımda hiçbir şeyin geçip gitmesine izin vermem. Bu şekilde saygı kazanırsınız."