BIST 4.907
DOLAR 19,04
EURO 20,51
ALTIN 1.187,64
HABER /  GÜNCEL

Londra'nın kuzeyinde ayaklanma

Perşembe günü bir gencin polislerce öldürülmesini protesto ederek polise saldıran göstericiler 26 polisi yaraladı.

Abone ol

İngiltere'nin başkenti Londra'nın kuzeyinde bulunan Tottenham mahallesinde dün gece yaşanan ayaklanmada polis saldırıya uğradı, bina ve araçlar ateşe verildi.

Perşembe günü Mark Duggan adlı bir gencin polislerce öldürülmesini protesto ederek polise saldıran göstericiler 26 polisi yaraladı.

Kırkı aşkın kişinin tutuklandığı bildiriliyor.

Tutuklanan kişiler şiddete başvurma ve hırsızlıkla suçlanıyor.

Polis bu sabah da bazı kesimlerde yasadışı eylemlerin sürüdüğünü ve mahalle sakinlerinin yağmalamalar olduğu konusunda kendilerine bilgi verdiğini söylüyor.

Bölgede 49 yangına müdahele ettiklerini belirten Londra itfaiyesi, bölgedeki bütün yangınların kontrol altına alındığını kaydetti.

Polis yetkilileri, Londra'nın en yoksul semtlerinden Tottenham'da yaklaşık 300 kişinin semtteki polis karakolunun önünde gösteri düzenlediğini bildirdi.

Kendilerine engel olmak isteyen polislere şişeler ve ellerine geçirdikleri diğer nesneleri fırlatan göstericilerin, polise ait iki araç ile bir otobüsü ateşe verdiği, dükkanları yağmaladığı ve camlarını kırdığı belirtti.

Duggan'ın öldüğü olayda bir polis de vurulmuştu.

Tottenham'da 1985'te bir kadının polisin evine operasyon düzenlediği sırada kalp krizi geçirerek ölmesinin ardından başlayan gösterilerde bir polis bıçaklanarak öldürülmüş, 60 polis yaralanmıştı.

Aralarında çok sayıda Türk de olmak üzere, çeşitli etnik grupların bir arada yaşadığı Tottenham, Londra'da en büyük siyah nüfusu barındıran semtlerden biri.