BIST 2.011
DOLAR 13,46
EURO 15,28
ALTIN 796,22
HABER /  GÜNCEL

Liste açıklandı! 12 şehir 'Cumhurbaşkanı Erdoğan' dedi

Araştırma kuruluşu Akademetre'nin 12 ilde gerçekleştirdiği 2015 Yılının EN'leri Araştırma sonucu açıklandı. Araştırmaya göre yılın en başarılı siyasetçisi Erdoğan seçildi.

Abone ol

Araştırma kuruluşu Akademetre'nin gerçekleştirdiği "2015 Yılının EN'leri Araştırması", Türk halkının dünyada ve Türkiye'de yılın kişileri, olayları, kurumları ve gelişmelerinde neleri önemli gördüğünü saptadı.

Kantitatif araştırma yöntemlerinden CATI tekniği ile yürütülen araştırmada, katılımcılara dünyada ve Türkiye'de yaşanan gelişmeler, yıla damgasını vuran olaylar, kendi alanlarında başarılı bulunan kişiler, kurum ve kuruluşlar, teknooljik ilerlemeler ile siyasi ve ekonomik gelişmeler soruldu.

ARAŞTIRMA 12 ŞEHİRDE YAPILDI

Araştırma İstanbul, Ankara, Erzurum ve Trabzon'un da aralarında bulunduğu 12 şehirde gerçekleştirildi.

Türk halkına göre, 2015'te yılın "En Başarılı Siyasetçisi" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu.

"2015 YılınınÆal Kılıçdaroğlu, yüzde 18,4 ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli takip etti.

YILIN EN ÖNEMLİ OLAYI 1 KASIM GENEL SEÇİMİ

2015'te "Yılın En Önemli Olayı" yüzde 20,4 ile 1 Kasım genel seçimi oldu. Bunu yüzde 11,2 ile Ankara'daki terör saldırısı, yüzde 10,7 ile 7 Haziran genel seçimleri izledi.

Araştırmada geçen yıl Türkiye'nin dış politikasını etkileyen en önemli olay da soruldu. Buna göre Rusya'nın Suriye'ye doğrudan müdahalesi yüzde 24,4 ile 2015 yılında Türkiye'nin dış politikasını etkileyen en önemli olay seçildi.

Aynı konuda, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye'de DAEŞ mevzilerini bombalaması yüzde 18,4 ile ikinci sırada yer alırken, hemen ardından yüzde 14,4 ile çözüm sürecinin sona ermesi geldi.

EN GURU DUYULAN İSİM AZİZ SANCAR

Nobel Kimya Ödülü'nü kazanan Prof. Dr. Aziz Sancar, araştırmada 2015 yılında "Türkiye'nin En Gurur Duyulan İsmi" oldu.

Sancar'ın yüzde 46,4 ile zirveye oturduğu sıralamada, Barcelona'ya transfer edilen milli futbolcu Arda Turan yüzde 27,2 ile ikinci, Harvard Üniversitesine "Genç Akademi Üyesi" kabul edilen ilk Türk Dr. Canan Dağdeviren de yüzde 20 ile üçüncü olarak belirlendi.

Sancar, araştırmada "Bilim Alanında En Başarılı İsim" de seçildi. Söz konusu sıralamada Sancar yüzde 38 ile birinci gelirken, onu yüzde 30,4 ile Cambridge Üniversitesinde kuantum fiziği üzerine çalışan Doç. Dr. Mete Atatüre, yüzde 12 ile de Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) Kullanıcıları Danışma Kuruluna (ACCU) seçilen Doç. Dr. Bilge Demirköz takip etti.

"Bilim/Teknoloji Alanında En Başarılı Kurum" sıralaması ise yüzde 36 ile Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), yüzde 35,2 ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), yüzde 11,6 ile de Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) şeklinde gerçekleşti.

EKONOMİNİN EN BAŞARILI KURUMU BORSA İSTANBUL

Araştırma kapsamında Türkiye'de ekonomi alanındaki en başarılı kurumlar da belirlendi. Buna göre Borsa İstanbul yüzde 26,4 ile ilk sırada yer alırken, bu kurumun hemen ardından yüzde 24,4 ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yüzde 22,8 ile de Ziraat Bankası geldi.

EN BAŞARILI İŞADAMI

Türkiye'de "İş/Ekonomi Alanında En Başarılı İsim" ise yüzde 17,6 ile Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı seçildi.

Listede, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'nın yüzde 16 ile ikinci, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı da yüzde 15,6 ile üçüncü oldu.

"Kültür/Sanat Alanında En Başarılı Kurum" alanında, Türkiye'nin ilk modern sanat müzesi İstanbul Modern yüzde 22 ile birinci sırada yer alırken, bu kurumu yüzde 20,8 ile İstanbul Devlet Tiyatroları, yüzde 18,8 ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları izledi.

KENAN SOFUOĞLU DA EN'LER LİSTESİNDE

"2015 Yılının EN'leri Araştırması"nda kültür-sanat ile spor alanındaki başarılı isimler de belirlendi.

Araştırmada milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu yüzde 45,6 ile yılın "Spor Alanında En Başarılı İsmi" oldu. Sofuoğlu'nu yüzde 30 ile Eczacıbaşı VitrA'nın milli voleybolcusu Neslihan Demir, yüzde11,2 ile de milli halterci Sibel Özkan takip etti.

"En Başarılı Spor Kulüpleri" yüzde 26,8 ile Fenerbahçe, yüzde 22,4 ile Galatasaray, yüzde 20,8 ile de Beşiktaş şeklinde sıralanırken, "Müzik Alanında En Başarılı İsim" yüzde 22 ile Gülşen, yüzde 19,6 ile Hande Yener, yüzde 16,8 ile de Hüsnü Arkan seçildi.

MEDYANIN EN'LERİ

"Yılın En Başarılı Sinema Filmi" sıralaması ise yüzde 36,8 ile "Bana Masal Anlatma", yüzde 23,6 ile "Niyazi Gül Dörtnala", yüzde 17,2 ile "Kara Bela" şeklinde belirlendi.

"Yılın En Başarılı TV Dizisi" kategorisinde yüzde 20 ile "İnadına Aşk", yüzde 18,4 ile "Kiralık Aşk", yüzde 17,6 ile de "Güneşin Kızları" ilk 3'te yer aldı. "En Başarılı Yarışma Programı" listesi yüzde 34 ile "O Ses Türkiye", yüzde 28,8 ile "Kim Milyoner Olmak İster", yüzde 18 ile de "Survivor"dan oluştu.

Acun Ilıcalı yüzde 24 ile "En Başarılı TV Yüzü" seçildi. Bu alanda ikinciliği yüzde 11,2 ile Burak Özçivit, üçüncülüğü de yüzde 10,8 ile Beyazıt Öztürk elde etti.

DÜNYADA EN ÖNEMLİ OLAY!

Araştırmaya göre dünyada 2015'e damgasını vuran en önemli olay yüzde 19,2 ile "DAEŞ'in terör saldırıları" oldu. Bu olayı yüzde 16,4 ile "Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine göçmen akını", yüzde 15,2 ile de "Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine terör saldırıları" izledi.

Türk halkı nezdinde dünyada 2015'in "En Önemli Teknolojik Gelişmesi" yüzde 25,2 ile "iPhone 6S'in piyasaya sürülmesi", yüzde 20,8 ile "Samsung S6 Edge'in piyasaya sürülmesi" ve yüzde 17,6 ile "3D yazıcının piyasaya sürülmesi" olarak belirlendi.

ÖNCEKİ HABERLER
Bu ailenin başına gelenler kalbinizi kıracak
Bu ailenin başına gelenler kalbinizi kıracak
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
AÖF sınav yeri giriş belgesi alma sistem girişi
AÖF sınav yeri giriş belgesi alma sistem girişi
İstanbul'un uçuşa geçecek 6 ilçesi
İstanbul'un uçuşa geçecek 6 ilçesi
Türkiye Uzay Ajansı için düğmeye basıldı!
Türkiye Uzay Ajansı için düğmeye basıldı!
Rusya'dan Türkiye'yle ilgili yeni karar! İlişiğini kesti
Rusya'dan Türkiye'yle ilgili yeni karar! İlişiğini kesti
Sıradışı bir roman okumak isteyenler Tersine Dünya sizin için
Sıradışı bir roman okumak isteyenler Tersine Dünya sizin için
İthaki Yayınları Suat Derviş kitaplarına devam ediyor
İthaki Yayınları Suat Derviş kitaplarına devam ediyor
Borsa yeni haftaya yatay başladı
Borsa yeni haftaya yatay başladı
Meryem Uzerli ezan sesini duyunca bakın ne yaptı!
Meryem Uzerli ezan sesini duyunca bakın ne yaptı!