HABER /  GÜNCEL

Lice'deki olaylara soruşturma

Diyarbakır Valiliği Lice'de Kayacık Jandarma Karakolu'nda yaşanan olaylar için açıklama yaptı.

Diyarbakır Valiliği Lice'de Kayacık Jandarma Karakolu'na karşı yapılan gösteride arbede yaşandığını belirterek, bir kişinin hayatını kaybettiğini 2'si ağır 9 kişinin yaralandığını açıkladı.

Açıklamada, "Barış sürecinin bölgemizde meydana getirdiği olumlu iklim ile yeni yatırımların, turizm potansiyelinin ve huzur dolu yaşamın coşku ile yaşandığı bu ortamı bozmak isteyen kötü niyetli bu tür girişimler nereden gelirse gelsin mutlaka idari ve adli soruşturma sonucu gerekli cezai müeyyidelere muhatap olacaklardır." denildi.

Diyarbakır Valiliğince yapılan açıklamada, bugün saat 15:00 sularında Lice İlçesi Kayacık Köyü'nde 200-250 kişilik bir grubun tadilatı yapılan karakolda çalışmaları durdurmak ve protesto etmek istediği vurgulandı.

Açıklamada, "Saat 15:30 da yaptıkları basın açıklaması sonrasında grup molotoflu, taşlı, sopalı ve el yapımı patlayıcılarla karakola saldırmış ve akabinde Kayacık köyü karakolunun tel örgülerini aşmış ve işçilerin bulunduğu barınma çadırını molotof atarak ateşe vermişlerdir. Daha sonra inşaat işçileri ile güvenlik güçlerini taşlamaya başlamışlar ve sopalarla saldırmışlardır. Bunun üzerine karakolda bulunan güvenlik güçleri tarafından öncelikle guruba dağılmaları konusunda yüksek sesle sözlü olarak uyarıda bulunulmuş akabinde grubun dağılmayıp tekrar karakola saldırılarını devam ettirmesi ve bir şahsın silahla ateş etmesi üzerine gazla müdahale edilmiş ve tüm bu uyarılara rağmen grubun dağılmaması üzerine havaya uyarı ateşi açılmıştır. Kayacık Karakolu'na yapılan müessif ve tasvip edilmeyen bu saldırı sonrası yapılan tespitte 1 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 2 si ağır 9 vatandaşımız çeşitli yerlerinden yaralanarak hastanelerde tedavi altına alınmıştır." denildi.

Açıklamada halkın sulh ve sükun içerisinde yapılmakta olan soruşturmaların sonucunu beklemeleri gerektiği vurgulandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Milli atletten sevindirici haber
Milli atletten sevindirici haber
Obama Afrika’da
Obama Afrika’da
Kibariye Bursalıları coşturdu
Kibariye Bursalıları coşturdu
Büyükçekmece’de Doğulu rüzgarı
Büyükçekmece’de Doğulu rüzgarı
Diyarbakır Valiliği’nden Lice açıklaması
Diyarbakır Valiliği’nden Lice açıklaması
Kayseri'de Temmuz ayında meydana gelen kazalarda 337 kişi yaralandı
Kayseri'de Temmuz ayında meydana gelen kazalarda 337 kişi yaralandı
Yorumlar 8 yorum