YAZARLAR

Las Vegas’ı Bırak Rixos’a Bak

Rixos Neden Tercih Ediliyor?

Merhabalar,

20 Ağustos 2015 gecesi Rixos Sungate, Rixos Diamond Chef ‘s FestDinner Show Galasında hazırlık evresinden gecenin sonuna kadarheyecan dinamizm, tutku, ritim, dans, müzik, yeme-içme ritüeli ilebütünleşen görsel, etkileyici, hafızalara kazınan ve Türkiye’de birilk olan sanatsal ve tiyatral bir şekilde muhteşem bir sahneperformansıyla, sıra dışı bir geceye Rixos imzasını attı.

  

Rixos Neden Tercih Ediliyor ?

Rixos ve Rixos Ekibi Neden Farklı ? Sorularınıncevabını yaşatan gerek görsel, gerek tiyatral ve gerek sanatsalgastronomi vurgusunun özenle yaşatıldığı canlandırıldığı, capcanlı,dinamik Rixos’u tatil için tercih eden herkese mutluluk vardedirten alkışları hak eden bir festival gecesiydi.

Rixos ekibi ve otelcilik, hizmet ve servis ancak böyle yapılırdedirten, Akdeniz de otelcilik anlayışındaki ezberleri bozan,farkını yaşattığı bir Sungate akşamıydı. Patronundan, en tepeyöneticisine, komisinden yiyecek içecek müdürüne, birbirindenyetenekli mutfak şeflerine tüm Rixos ailesi unutulmaz bir şöleniçin hazırdı.

  

Rixos otelleri Türkiye Direktörü Uğur İncesu‘yu gerçekten tebriketmek gerekiyor Rixos ateşini, kurum kültürünü, otel markasını,ekibini daha şimdiden çok iyi şekilde aşılayıp benimsettiği için…bu tempoyla2016 yazında otel rezervasyonlarının özellikle tercihedilen otel adresi olur Rixos otelleri. Anlaşılan Uğur’un çantasıuğurlu geldi… Rixos Sungate Otel Müdürü Murat Alpman bence Rixosotellerinin gizli kahramanı.

Lacivert dar kısa paça jilet gibi kıyafetiyle jet gibimisafirlerini ağırlayan Rixos Sungate yiyecek içecek Müdürü KeremKonuralp, Rixos mutfağının sıra dışı, kalbi neyse o olan başarılıve istikrarlı ismi Kasım Şentürk ve tüm Rixos ailesinin emeğitartışılmaz.

  

Spica Salonunda neler yaşatıldı…

Saat 19:00’da kokteyl ile başlayan Rixos Diamond Chef’s DinnerShow galasında kulisleri, alt ve üst katları, ana salonu, ses ışıksistemi, translar derken sahne kuruldu ve 550 kişilik 11 ülkedengeceye katılan davetliler ve otel misafirleri kendileri için önemlehazırlanan Spica Salonunda masalarına davet edildiler. Oturmadüzeninde özellikle birbirini tanımayan 4’er kişi halindeyerleştirilen misafirler tüm dünyaya barışın sofrasındabuluşulabileceğinin mesajını verdiler.

  

Beyaz Fraklarıyla siyahi Jazz sanatçıları bembeyaz dişleriylesahnedeydi. 5 yemek, 5 şef, 5 içecek,5 show, 5 eğlence müdürü, 5 yiyecek içecek müdürü, 250 servis elemanı fonksiyonel birekip uyumuyla servis entegrasyonu, zamanlama, planlama  vehepsinin senkronizasyonu nu tiyatral sanatsal gastronomik biryolculuk lezzetinde temposu yüksek bir geceye start verildi.

  

5 aşçıbaşı sırayla kendisine ayrılan zamanlarda sahnedeydi. Herşef sahne de son rutuşu yapınca Tık yapıyor ışıklar sahnede fısyapıyor ve sunuma hazırlanmış tabaklar aynı anda tüm misafirlerinmasalarına kotlar halinde servis ediliyor.

  

Gecenin finaline doğru 21 kişilik arya ekibi salona misafirlerinarasına karıştığında ise alkışlar her yeri inletiyor. Tabii kiRixos Sungate'de sürprizler bitmiyor Alara'da Carlton J Smith ileJazz'a devam...

 Daha öncesinde Fransa da ve Las Vegas’ta yapılan bu tarzetkinliklerin ilki Türkiye’de de Rixos Sungate'te yapıldı.

  

Evrensel, Sezgisel bir By Erol SezerProjesi…

Sene 1991 …  Sene2015

Bu projenin mimarı, işinin piri, Rixos mutfağının ekol ismi ErolSezer; hayal ediyor, kuruyor, tasarlıyor, yeri ve sonucu görüyor,uyguluyor… bir kış düşü sıcak bir Akdeniz gecesinde RixosSungate’de anlam buluyor Erol Sezer’in perspektifinden.

  

Uzun lafın kısası çok ter, çok emek ve muhteşem birDinner Show…

İnancın ışığıyla gökyüzü parlıyor bir Rixos Efsenesidaha yıldızlara karışıyor.

Erol Sezer’den Teşekkürler…

5 EXECUTIVE CHEF
İLKER ÇİFTÇİ
MUHAMMET BANKO
MEHMET ŞİRİN DURSUN
HALİL ALKAN
HASAN ALİ AYTİMUR

5 FOOD & BEVARAGE MANAGER
KEREM KONURALP
HAKAN KARA
ZAFER ÖZTÜRK
YUSUF ÇETİN
CEM ÖDEN

250 RIXOS SERVICE TEAM (çok başarılı oldukları için bu takımaayrıca çok teşekkür ederim)

KASIM ŞENTÜRK
OZAN EMRAH YALÇIN
BERK YELKENCİ
YASİN SEZGİN

KATKILARI VE ÇALIŞMALARINDAN DOLAYI ŞAHSIM ADINA ÇOK TEŞEKKÜREDERİM...

 Tatil Tadında Kalın...

Yorumlar