BIST 9.711
DOLAR 32,51
EURO 34,91
ALTIN 2.446,48
HABER /  POLİTİKA

Laikliği tartışmalara karıştırmayın

Erdoğan, laiklik ilkesinin Anayasa'ya girişinin 70. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Abone ol

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, laikliği, ayrıştırıcı değil, birleştirici bir ilke olarak yaşatıp gelecek kuşaklara taşımanın, millet olarak kendilerini bekleyen çok önemli sorumluluk olduğunu belirterek, “Bunun için Cumhuriyet değerlerimiz gibi, laiklik ilkesini de her türlü gündelik siyasi tartışmaların üstünde tutmaya büyük özen ve dikkat göstermeliyiz” dedi.

Erdoğan, laiklik ilkesinin Anayasa'ya girişinin 70. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Laiklik ilkesinin, Anayasal tanımıyla demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Cumhuriyet'in birbirini tamamlayan temel niteliklerinden biri olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Cumhuriyetimizin kuruluş ideallerine ulaşmamız, hiç şüphe yok ki, bu nitelikleri lafzına ve ruhuna uygun biçimde tam olarak yaşama geçirmemizle mümkündür.

Mutlulukla söyleyebilirim ki, milletimiz Cumhuriyetimizin temel niteliklerini benimsemiş, laiklik gibi demokrasi ve hukukun üstünlüğü ilkelerini de içselleştirmiştir. Bütün diğer kurumlarıyla Cumhuriyetimiz'in de demokrasimizin de en büyük güvencesi, işte bu itibarla aziz milletimizdir.

Anayasamızda yer almasının 70. yıl dönümünde bugün laiklik ilkesinin, farklı inanç ve yaşam biçimleri için özgürleştirici bir güvence olarak ne kadar hayati öneme sahip olduğunu çok daha görüyoruz.”

MİLLETİN DE ORTAK PAYDASI

Erdoğan, bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği çağdaşlaşma hedeflerine her zamankinden daha yakın olmanın bahtiyarlığının yaşandığını belirterek, şöyle devam etti:

“Aldığımız bu mesafelerde, laiklik gibi Cumhuriyetimizin temel değer ve ilkelerinin, milletimiz tarafından da ortak payda olarak kabul görmesi belirleyici bir role sahiptir.

Bundan sonra da, bizi millet olarak bekleyen çok önemli sorumluluğumuz olduğuna inanıyorum. O da laikliği, ayrıştırıcı değil, birleştirici bir ilke olarak yaşatıp gelecek kuşaklara taşımaktır.

Bunun için Cumhuriyet değerlerimiz gibi laiklik ilkesini de her türlü gündelik siyasi tartışmaların üstünde tutmaya büyük özen ve dikkat göstermeliyiz.

Hükümet olarak, bu sorumluluk şuuruyla, Cumhuriyetimiz ve demokrasimizi daha da güçlendirmek için, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz.

Bu düşüncelerle laikliğin Anayasal bir ilke olarak kabul edilişinin 70. yıl dönümünü kutluyorum..”