HABER /  DÜNYA

Kuzey Kore savaşı kapıda Çin'den bomba açıklama

KUZEY KORE savaşı kapıya dayanırken Çin'den bomba açıklamalar geldi. Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Liu Jieyi, Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denemesine ilişkin, "Çin, Kore Yarımadası'nda kaos ve savaşa asla izin vermeyecek." dedi.

BM Güvenlik Konseyi, ABD, Japonya, Fransa, İngiltere ve Güney Kore'nin talebi üzerine Kuzey Kore'nin en son yaptığı kıtalar arası balistik füze uyumlu hidrojen bombası denemesini görüşmek için acil toplandı. 

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Liu, Konsey'de yaptığı konuşmada, Kuzey Kore'nin nükleer füze denemelerinin neden olduğu krizin ve artan gerginliğin müzakere yoluyla çözülmesi çağrısını yineledi. 

ÇİN SAVAŞA İZİN VERMEYECEK
Liu, "Çin, Kore Yarımadası'nda kaos ve savaşa asla izin vermeyecek." diye konuştu. 

YENİ BOMBA DENEYECEK
Kuzey Kore'den dünyayı alarma geçiren son dakika haberler gelmeye devam ediyor. Asia Business Daily'nin haberine göre Kuzey Kore, Cumartesi gününden önce kıtalararası balistik füze (ICBM) ateşlemeye hazırlanıyor. Kuzey Kore, ICBM'yi Pazartesi günü Pyongyang araştırma merkezinden hareket ettirmeye başladı.

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vasily Nebenzia da "Bölgede barış ciddi tehdit altında ve sıcak bir sahneye dönüşen bu tehdit her zamankinden daha büyük." ifadesini kullandı. 

Nebenzia, BMGK kararlarını dikkate almayan Kuzey Kore'nin güçlü bir şekilde kınanması gerektiğini belirterek, krize siyasi ve diplomatik bir çözüm bulunması çağrısı yaptı. 

FRANSA'DAN KUZEY KORE'YE YENİ YAPTIRIMLAR UYGULANMASI ÇAĞRISI 

Trump'tan çok sert 'nükleer saldırı' çıkışı!

Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Francois Delattre de Kuzey Kore'nin nükleer tehdidinin "boyut değiştirdiğini" belirterek, bu ülkeye derhal yeni ekonomik yaptırımlar uygulanması çağrısında bulundu. 

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Matthew ise uluslararası toplumun, Kuzey Kore'nin gerginliği azaltması durumunda diyaloğa hazır olduğunu ifade etti. 

BM Genel Sekreteri'nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Jeffrey Feltman de BMGK'nın bu yıl 10 kez Kuzey Kore'nin nükleer füze denemelerini görüşmek için toplandığını anımsatarak, Kuzey Kore'nin tehlikeli provokasyonlarının son derece endişe verici olduğunu kaydetti. 

Kuzey Kore'ye BMGK kararlarına uyması çağrısı yapan Feltman, BM Güvenlik Konseyi'ne de bu ülkeye yönelik tutumunu insani yardıma muhtaç halkını göz önünde bulundurarak belirlemesi çağrısında bulundu. 

Güney Kore'den flaş Kuzey Kore açıklaması

Birleşmiş Milletler'de Kuzey Kore toplantısıÖNCEKİ HABERLER
Kadirov'dan Rusya'ya Myanmar çıkışı
Mehmet Dişli'nin ticari ortağı bakın kim çıktı!
Kahvehane sahibi alkollü müşteriye kurşun yağdırdı
Gözyaşlarında içinde tekrar bir araya geldiler
İnternet alışverişine özel vergi dairesi geliyor
Ramazan Bayramı ne zaman Diyanet hangi ayda başlıyor?
Yorumlar 8 yorum