HABER /  DÜNYA

Kuzey Kore korkulanı yaptı

Kuzey Kore liderini kaybettikten sonra dünyayı korkutan denemelere başladı... İşte o ölümün ardından yaşananlar..

Kuzey Kore'nin 17 yıllık lideri Kim Jong Il'in öldüğünün açıklanmasından birkaç saat sonra en az bir kısa menzilli füze denemesi yaptığı öne sürüldü.

Güney Kore'nin Yonhap haber ajansına konuşan bir hükümet yetkilisi, "Kuzey Kore bu sabah kısa menzilli bir füze test etti. Söz konusu füze denemesi, askeri makamlarımız tarafından yakından izlendi" dedi.

Yonhap, adının açıklanmasını istemeyen hükümet ve askeri yetkililere dayandırdığı haberinde füze testinin kıyı açıklarında gerçekleştirildiği bilgisini verdi.

Ancak Güney Kore Savunma Bakanlığı bu haberi doğrulamadı.

Associated Press'e konuşan iki Güney Koreli askeri yetkili de füze testinin yapıldığını doğrulayamacaklarını, bunu yapmanın istihbarat konularında yorum yapmamalarını öngören politikayı ihlal anlamına geleceğini ifade etti.

Her iki askeri yetkili, füze testinin rutin bir tatbikat olabileceğini ve Kim'in ölümüyle çok da bağlantılı olmayabileceğini ifade etti.

KORKULAN OLDU

Kim'in ölümünün ardından ortaya atılan senaryolar arasında Kuzey Kore'nin güç kaybetmediğini ispatlamak için füze denemesi yapabileceği de yer alıyordu.

Kim'in ölümünün Asya'da tansiyonu artırması bekleniyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Saniyelerle ölümden böyle kaçtı
Dünya böyle bir yas görmedi
112'ye öyle çağrılar geliyor ki...
İtalya'yı sarsan yeni şike operasyonu
Trabzon'dan Gökhan Gönül'e tebrik
Hastane randevusu alma MHRS ekranı nasıl kayıt olunur?
Yorumlar