BIST 2.372
DOLAR 15,91
EURO 16,88
ALTIN 949,94
HABER /  GÜNCEL

Kurtulmuş'tan referandum eleştirilerine cevap!

"Medya ve Demokrasi" konulu toplantıda, çeşitli illerden gelen radyo ve televizyon temsilcileriyle bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş önemli açıklamalar yaptı.

Abone ol

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye'de çok sesli medyanın ne kadar önemli olduğunu 15 Temmuz gecesi gördüklerini söyledi. Yeni anayasanın rejim değişikliği olarak nitelemenin doğru olmadığını belirten Kurtulmuş, Türkiye'nin 15 Temmuz'da olduğu gibi yoluna güçlü bir şekilde devam edeceğini kaydetti.

Numan Kurtulmuş TBMM'nin ev sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) tarafından bir otelde düzenlenen "Büyük Medya Buluşması" etkinlikleri kapsamındaki "Medya ve Demokrasi" konulu toplantıda, çeşitli illerden gelen radyo ve televizyon temsilcileriyle bir araya geldi.

Kurtulmuş, burada yaptığı konuşmada, 13 Şubat Dünya Radyocular Günü'nü kutladı, bu alanda faaliyetlerini sürdürenlere de başarılar diledi."Türkiye'de çok sesli medyanın ne kadar önemli olduğunu 15 Temmuz gecesi gördük." ifadesini kullanan Kurtulmuş, önceki darbe teşebbüslerinde kamu yayıncısını eline geçirenlerin diledikleri şekilde bu kuruluşu darbenin borazanı haline getirebildiğini, bu sayede de sokakları istedikleri gibi şekillendirebildiklerini anlattı.

"BU BİR REJİM DEĞİŞİKLİĞİ DEĞİLDİR"

16 Nisan'da güçlü ve büyük bir Türkiye için milletin "evet" diyerek yoluna devam edeceğini söyleyen Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu halk oylaması, nihayetinde dünyanın sonu değildir. Bir halk oylamasına gidiyoruz. Halkın temsilcileri TBMM'de 339 oyla 'evet' demiş ama anayasa değişikliğine yeterli bir oy değil, şimdi millete gidiliyor. Millet, kararını verecek. Dolayısıyla yapılan, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi adı verilen bir hükümet sistemi değişikliğine gitmektir. Bu, bir rejim değişikliği değildir. Bu meseleyi bir rejim değişikliği olarak ortaya koymak, hakikatleri çarpıtmaktır. Eğer, 'Egemenliğin kaynağı millettir' diyorsak rejim tartışması da çoktan bitmiştir. Ümit ediyoruz ki millet burada olumlu bir adım atarak yoluna devam edecektir."

"TÜRKİYE YOLUNA DEVAM EDECEK"

Kurtulmuş, Ortadoğu'daki bölünmeye karşı duracak yegane ülkenin Türkiye olduğuna vurgu yaparak, bu yüzden Türkiye'nin ayaklarından bağlanmak, Türkiye'ye prangalar vurulmak istendiğini dile getirdi.

Türkiye'nin, bölgede oynanan oyunu bozacağını belirten Kurtulmuş, "Türkiye, 15 Temmuz akşamında olduğu gibi büyük, güçlü Türkiye istikametinde yürüyüşüne devam edecektir." dedi.

Mevcut sistemin siyasi ve ekonomik istikrarsızlığa yol açtığını ifade eden Numan Kurtulmuş, şunları kaydetti:"Ümit ediyorum ki bütün bu gündeme gelen değişikliklerle Türkiye, bir yerde sınıf atlayacak ve daha güçlü bir yönetim modeliyle yeni Türkiye, güçlü Türkiye istikametinde yoluna devam edecek. Bu bir rejim değişikliği değildir. Demokrasinin standartlarını düşürecek bir teklif değildir. Türkiye'de demokrasinin standartlarını daha güçlü bir hale getirecek, yasama vazifesini görecek, yasa çıkaracak, yürütme de kendi vazifesini görecektir. Sonuçta yürütmenin, yasamanın ve yargının tam manasıyla birbirinden bağımsız olduğu, erkler çatışması üzerine değil, erkler bağımsızlığı üzerine oturan bir sistemi inşallah hep beraber inşa edeceğiz. İnşallah bundan sonra Türkiye, bu bölgede kendisine karşı içeriden ve dışarıdan meydan okumaların hepsine çok daha güçlü bir şekilde cevap verecek. İnşallah Türkiye, bundan sonra çok daha güçlü bir şekilde yoluna devam edecek."

ÖNCEKİ HABERLER
PKK'nın en büyük hayaline darbe vuruldu
PKK'nın en büyük hayaline darbe vuruldu
Egehan Bağış'tan Trump'a vize tepkisi
Egehan Bağış'tan Trump'a vize tepkisi
FETÖ'ye yeni hamle!  ByLock'a karşı arama motoru
FETÖ'ye yeni hamle! ByLock'a karşı arama motoru
Kartal metro istasyonu karıştı! Seferler durdu
Kartal metro istasyonu karıştı! Seferler durdu
Yok artık dedirten olay! Evinin altında buldu
Yok artık dedirten olay! Evinin altında buldu
Ağrı son dakika dehşet anları yaralılar var
Ağrı son dakika dehşet anları yaralılar var
Marmaray'da seferler aksadı
Marmaray'da seferler aksadı
Cezaevinden izin alıp eşini öldürdü Facebook'tan kendini...
Cezaevinden izin alıp eşini öldürdü Facebook'tan kendini...
Kartal Metrosu'nda korkunç olay
Kartal Metrosu'nda korkunç olay
Yol ortasında dehşet anları otomobili durdurdu...
Yol ortasında dehşet anları otomobili durdurdu...