HABER / POLİTİKA

Kurtulmuştan 'bizi de kesin' çıkışı!

Başbakan Erdoğan'ın 'Kanal İstanbul' projesi için 1 milyon ağacın kesilmesi gerektiğini açıklaması, Numan Kurtulmuş'u sinirlendirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Kanal İstanbul' projesiyle beraber 1 milyon ağacın kesileceğini açıklaması, HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş'u öfkelendirdi.

Kurtulmuş, proje için, tabiatın yıkılmasına karşı çıkacaklarını belirterek, Başbakan Erdoğan'ı tehdit savurdu: "1 milyon HAS Partiliyi 1 milyon ağaca zincirleriz, ağaçlarla birlikte bizi de kesmeleri gerekir"

KANAL İSTANBUL PROJESİNE SERT ELEŞTİRİ

Kurtulmuş katıldığı bir televizyon programında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kanalİstanbul" projesini eleştiren Kurtulmuş, "Bu proje Başbakan'ın seçim sözüdür. Yapılabilir bir şey değil. Hayalim diyor, proje olması için fizibilitesi olması lazım. Deprem etütlerinin, çevre etütünün olması lazım. Tartıştırıp sonra unutacak" dedi.

Erdoğan'ın İstanbul Belediyesi Büyükşehir Başkanlığı adaylığında da vize uygulayacağını söylediğini hatırlatan Kurtulmuş, "Ne oldu? Ben o zaman aktif siyasette değildim; ama Başbakan'ın yakınındaydım. 1994'te vize uygulamaktan, bugün 7-8 milyon kişiyi İstanbul'a getirmeyi düşünmüştür. İstanbul'da bir üniversite için orman alanına inşaat ruhsatı vermediği için hapise girdi. 3-5 ağacı kestirmeyen Başbakan, en az 1 milyon ağacın kesilmesini sağlayacak. Buradaki çelişkiyi ortaya koymak açısından kolaysa gelip kesinler, tabiatın yıkılmasına mani oluruz. '1 milyon HAS Partiliyi 1 milyon ağaca zincirleriz, ağaçlarla birlikte bizi de kesmeleri gerekir" diye konuştu.

İstanbul'un topografyasını değiştirme hakkına kimsenin sahip olmadığını söyleyen Kurtulmuş şöyle devam etti:

"Bu arkadaşlar ticari görüyorlar her şeyi. Boğazdaki trafik rahatlayacak diyorlar. Montrö antlaşması, boğazlarda etkinliğimizi sağlayan antlaşmadır. Sanki iki şirket arasında sözleşme Montrö Anlaşması. Bu antlaşmayı değiştirmeye kalktığınızda 6-7 ülke buna taraf olacaktır. Bunu değiştirmeye kalktığınızda aleyhimize olan bir durum olacaktır. Bir hayaldir. Fantazinin hayalin sonu yok. Buradan çıkacak toprakla, Dolmabahçe'nin önüne ada yapalım, oraya da başkanlık sarayı yapalım, Başbakan'ı oturtalım."

Yorumlar6 yorum