HABER /  ANKET

Kürtler evet mi hayır mı diyor SAMER referandum anketi sonuçları

Kürtler referandumda evet mi hayır mı diyecek? Siyasal Sosyal Araştırmalar Merkezi-SAMER'in en son referandum anketi sonuçları yayınlandı. Anket sonuçlarına göre AK Parti'ye oy veren Kürtlerin yüzde 79.8'i 'evet' diyor.

Referanduma kısa bir süre kala Doğu ve Güneydoğu Bölgelerinden ilginç bir anket sonucu geldi.

SAMER tarafından aralarında Diyarbakır, Şanlıurfa, Van, Mardin, Kars, Hakkari, Tunceli, Bingöl, Siirt, Şırnak, Muş, Ağrı ve Batman’ın da bulunduğu 16 kentte referandum anketi yapıldı. Yüzde 95 güven aralığı ve yüzde 3 hata payı gözetilen sonuçlara göre; bölge halkının yüzde 58.2'si referandumda "Hayır" oyu, yüzde 29.5'i "Evet" oyu kullanacağını açıkladı. Katılımcıların yüzde 7.9'u kararsız olduğunu, yüzde 2.3'ü ise sandığa gitmeyeceğini açıklarken, yüzde 2.1'i bu soruya yanıt vermeyeceğini beyan etti.

KARARSIZLAR DAĞILDIKTAN SONRA...

Oy oranlarına göre karasızların oyu dağıtıldığında ise yüzde 64.6 oranında "Hayır", yüzde 32.75 oranında "Evet" ve yüzde 2.56 oranında ise "Sandığa gitmem" sonuçlarına ulaşıldı.

Toplam 1091 kişi ile 15 il merkezinde yüz yüze yapılan anket çalışması, güvenlik gerekçesiyle Şırnak merkezinde yapılamadı. Şırnak'a ilişkin saha çalışması sokağa çıkma yasakları sırasında büyük bölümü yıkılan Cizre ilçesinde gerçekleştirildi.

AK PARTİ'YE OY VERENLERİN YÜZDE 79.8'İ 'EVET' DİYOR

Araştırma sonuçlarına göre partilere göre oyların dağılımı ise, 1 Kasım 2015'de AK Parti'ye oy verdiğini belirtenlerin yüzde 79.8'i referandumda "Evet", yüzde 11.5'i "Hayır" oyu vereceğini, yüzde 6.5'i kararsız olduğunu, yüzde 1.9'u da sandığa gitmeyeceğini beyan ediyor.

Sonuçlara göre HDP seçmenlerinin yüzde 94.8'si "Hayır", yüzde 0.7'si "Evet" diyeceğini, yüzde 3.9'u "Kararsız" olduğunu, yüzde 0.4'ü "Sandığa gitmeyeceğini" söylüyor.

"KÜRT SORUNU" VE "İŞSİZLİK" EN BÜYÜK SORUNLARDAN

Bölge halkının yüzde 67'sinin OHAL koşullarında yapılacak referandumu doğru bulmadığını sonucuna ulaşılan araştırmaya göre, "Türkiye'nin en büyük sorununun nedir?" sorusuna katılımcıların yüzde 29.3'ü "Kürt Sorunu", yüzde 20.9'u "Ekonomi/İşsizlik", yüzde 20.5'i "Çatışma ve Şiddet Ortamı", yüzde 9.5'i "Demokrasinin Olmayışı" yanıtını verdi.

"AKP'nin Kürt Sorunu Politikasını Benimsiyor musunuz?" sorusuna ise katılımcıların yüzde 71.4'ü "Hayır", yüzde 28.2'si "Evet" yanıtını verdi.

KATILANLARIN 27.5'İ 'İÇERİĞE DAİR BİLGİM YOK' DİYOR

Anayasa değişiklik teklifinin içeriğinin bilinip bilinmediğiyle ilgili soruya ise yüzde 29.4'ü "içeriğini biraz bildiğini ama tam hakim değilim", yüzde 27.5'i "hiçbir bilgim yok" yanıtını verirken, yüzde 24.2'si "yorum yapacak kadar bilgi sahibi olmadığını" belirtiyor. Değişikliğe "tam olarak hakim" olduğunu belirtenlerin oranı ise yüzde 18.9 olarak kaydediliyor.

ÖNCEKİ HABERLER
10 soruda Kerkük krizi! Türkiye için neden önemli?
Tüm binalarda zorunlu olacak! Her daire için...
Bağımlılık merkezinde akılalmaz skandal
FETÖ'cü damat bombası! Meclis'i bombalayan pilot...
Bir ülkede daha saldırı alarmı!
Beykoz’da bir erkek ve bir kadın ölü bulundu
Yorumlar 17 yorum