YAZARLAR

Kürt bir eczacının bu feryadını herkes duysun!

Süleyman Özışık'a göre Kürtler'in tercihi 7 Haziran'a göre AK Parti'den yana hayli değişmiş. 1 Kasım seçimleri, Süleyman'ı kısmen haklı çıkarıyor. Peki ya şimdi?

Süleyman Özışık'a göre Kürtler'intercihi 7 Haziran'a göre AK Parti'den yana hayli değişmiş.1 Kasım seçimleri, Süleyman'ı kısmen haklıçıkarıyor. 

Peki ya şimdi?

Diyarbakır'da yaşayan bir eczacı arkadaşım, AK Parti'denvazgeçmişti 7 Haziran'da, sandığa gitti barışa bir nebzekatkısı olsun diye, HDP'ye oy verdi. 

1 Kasım'da da, HDP için oy istediğini veçalıştığını biliyorum.

Bugün 15 Aralık.

AK Parti'nin yüzde 49.5 oy aldığı 1 Kasım'ın üzerinden 1.5geçti.

Süleyman'ın yazısını okuyunca, bu arkadaşımıaradım:

- Süleyman yazısında HDP'nin yapılacak bir seçimde barajınaltında kalacağını iddia ediyor.

- Abi vallahi Süleyman Özışıkhaklı. 

Tam 1 saat 10 dakika konuştu can güvenliğini tehlikeyeatmamak için ismini açıklayamadığım arkadaşım. "Bir dokundum, binah işittim" desem yeridir. 

- Abi ben ve benim gibi düşünenler HDP'yi niçin oyverdik? Barış olsun, kardeşlik gelsin, kan akmasın diye değil mi?Peki güzel abim bana söyler misin Allah aşkına, barış ve kardeşlikbu hendeklerle mi gelecek? 

Soruyu soruyor ama, cevabını beklemiyor... 

- Abi ben esnafım... Sur garip gurebanın yaşadığıbir yer. Adamın ekmek alacak parası yok. Abim güzel abim Allahaşkına bu insanlar o hendeklerin altındaki toprağı mıyiyecek?

Bu sözün üzerine söyleyecek bir söz bulamadım. Benyazacaktım, Süleyman Özışık benden erken davrandı. Süleyman biranket sonucunu yayımladı, ben de o anketi doğrulayan Diyarbakırlıbir arkadaşımla konuştum.

PKK'nın ağzıyla konuşacak sandım. PKK'nın yayın organı ÖzgürGündem'in hergün yazdıklarını tekrarlayacak diye bekledim.Selahattin Demirtaş gibi, bu hendeklerin ne hükümet tarafından, nede HDP tarafından kapatılamayacağını söyleyeceğinidüşündüm.

Hayır!

Ne PKK'nın ağzıyla konuştu, ne de Özgür Gündem'inyazdıklarını tekrarladı. Selahattin Demirtaş'a verdiveriştirdi:

- Yahu kardeşim biz sana güvendik, inandık barışakatkı sağlayacak dedik. Yanındaki Yüksekdağ zaten provokatör, sanane oldu Demirtaş, sen diye bir çıkış yaptın? Neden bizi hendekleregömüyorsunuz arkadaşım. Bizim de çoluk çocuğumuz var, dükkanımızaylardır siftah yapmıyor. İnsanlar aç, açıkta, perişan. Hendekkarnımızı doyurmuyor arkadaşım. Bize aş lazım, iş lazım, ekmeklazım, barış lazım, kardeşlik lazım... Lazımoğlulazım.. 

- ...?

- Süleyman Abi doğru yazmış abi.. Vallahielim kırılaydı da oy vermeseydim şu HDP'ye diyen benim gibi çokinsan var. Abim bu HDP yarın seçim olsun vallahi de billahi deyüzde 6'yı zor alır. 

- Hendekler gerçekten bu kadar etkili oluyor mu bölge insanıüzerinde?

- Abi görmüyor musun... İnsanlar evini yeriniyurdunu terketmeye başladı. Bu insanlar kimden kaçıyor, devlettenkaçmıyor, polisten askerden kaçmıyor. PKK'dan kaçıyor, HDP'ninpolitikasızlığından kaçıyor. Bu insanlar bir daha HDP'ye oy verirmi? Bak abim, biz PKK'lı değiliz biz bizi temsil etsin diye HDP'liolduk. Ama ne yazık ki onlar PKK'nın emir komutasında hareketediyor. İşte bu yüzden vazgeçtik, vazgeçiyoruz,vazgeçeceğiz. 

Bitmedi... 

Baktım uzuyor, kestim... 

- Güzel röportaj oldu.

- Abi yayınlayacak mısın?

- Evet... senin güzel bir fotoğrafınlabirlikte... 

Güldü:

- Abi, sen beni öldürtmek miistiyorsun?

- Korkuyor musun?

- He Abi, vallahi korkuyorum.

Bu sözün üzerine söyleyecek bir söz bulamadım. Benyazacaktım, Süleyman Özışık benden erken davrandı. Süleyman biranket sonucunu yayımladı, ben de o anketi doğrulayan Diyarbakırlıbir arkadaşımla konuştum. 

Ortaya çıkan tablo, yukarıdaki gibi.. 

Yorum sizin... 

Yorumlar22 yorum