HABER /  DÜNYA

Kürkçü'den CHP ile ittifak açıklaması

Merkezi olarak hiçbir partiyle ittifak yapmayacağını belirten HDP, ancak yerel seçimde bağımsız adaylar üzerinden ittifaka açık olacağını ifade etti

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul’da yaptığı Genel Meclis toplantısında yerel seçim stratejisini belirledi.

Toplantıda ittifak politikası da ele alındı ve merkezi olarak hiçbir partiyle ittifak yapılmayacağı, ancak yerel seçimlerde bağımsız adaylar gösterilerek ittifak yapılabileceği kaydedildi.

İttifaklarda bir parti lehine çekilmenin ya da başka bir parti adına aday olmanın söz konusu olmayacağını söyleyen HDP yetkilileri, “Merkezi bir ittifak söz konusu değil. Ancak bağımsız adaylar üzerinden konuşulabilir. Biz çok dilli, çok kültürlü belediyeciliği savunurken; CHP’nin yerel yönetim anlayışıyla onlarla ittifak yapmamız mümkün değil” dedi.

İTTİFAKI CHP TABANI İSTİYOR

Toplantıda konuşan HDP Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü “Ne bizden CHP’ye bir davet gitti, ne de CHP’den bize davet geldi” dedi.

İttifak politikalarının şeffaf ve kent hakkı üzerinden şekilleneceğini belirten Kürkçü, “Biz ittifakları gizli saklı ve kamuoyuna yansıyan dedikodular üzerinden, yetkili kurullarımız aracılığıyla görüşürüz. Şimdiye kadar da böyle bir görüşmemiz olmadı” dedi. 

CHP'NİN TEKLİFİ VARSA GENEL MERKEZİN ADRESİ BELLİ

CHP tabanının, CHP yönetimini ittifaka zorladığını söyleyen Kürkçü “Çünkü, Kürtlerle ittifak yapılırsa AKP’nin geriletileceğine inanılıyor. CHP ise bunu açıkça söyleyeceğine arka kapıdan girmek istiyor. Teklifleri varsa, genel merkezimizin adresi belli” diye konuştu. 

BİZ RANTI DEĞİL KENTİ YÖNETMEK İSTİYORUZ

HDP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel de, bütün ittifak tartışmalarının İstanbul üzerinden yaşandığına dikkat çekerek, “CHP’yle medyaya yansıdığı gibi il ve ilçe belediyeleri pazarlığı yapmadık. Biz rantı değil, kenti yönetmek istiyoruz” dedi.

HDP İÇİN SADECE İSTANBUL YOK

Öte yandan, HDP’nin İstanbul dışındaki Anadolu kentlerinde de iddialı olduğu öğrenildi. Özellikle Artvin’in Hopa, Çanakkale’nin Gökçeada ve Tekirdağ’ın Ergene ilçelerinde HDP adaylarının kazanma şansının yüksek olduğunu söyleyen yerel örgüt temsilcileri, önümüzdeki günlerde bu ilçelerde açılışlar yapacak.

ÖNCEKİ HABERLER
Dershanelere farklı alternatifler geliyor
Altın fiyatlarında bir kötü haber daha!
Başbakan’ın 61 hesabını ti’ye aldı
Tek bir istekleri var sıcak bir yuva...
Küle döndüler
15 tatil ne zaman MEB 2019-2020 tatil günleri takvimi
Yorumlar 1 yorum