BIST 1.110
DOLAR 7,25
EURO 8,49
ALTIN 440,43
HABER /  GÜNCEL

Kurban bayramı ayın kaçında mesai ne zaman başlıyor?

Kurban bayramı için artık son günler. 2018 yılının 2. dini bayramı olan kurban bayramı 21 ağustos salı günü başlayacak. 4 gün süren kurban bayramı tatili 24 ağustos cuma günü sona erecek. Bayram arefesi ise 20 ağustos pazartesi günü olacak. 9 günlük tatilin ardından çalışanların mesaisi 27 Ağustos pazartesi günü başlayacak.

Abone ol

Kurban bayramı 2018 ayın kaçında, hangi günlere bayram denk geliyor sorularının cevabı özellikle 9 günlük tatili garantileyen çalışanları gündeminde. Bu sene uzun bir tatil ile birleşen kurban bayramı başlangıç tarihi Diyanet 2018 takvimine göre 21 Ağustos Salı günü. Tatilin haftasonları ile birleşmesiyle kurban bayramı tatili ile 18 Ağustos cumartesi günü başlayacak- 27 Ağustos Pazartesi sona erecek. 9 günlük bayram tatili için 20 ağustos pazartesi günü memurlar idari izinli sayılacak. 

2018 KURBAN BAYRAMI GÜNLERİ

– 20 Ağustos Kurban Bayramı Arifesi (Pazartesi günü) resmi tatil

– 21 Ağustos Kurban Bayramı 1.gün (Salı günü) resmi tatil

– 22 Ağustos Kurban Bayramı 2.gün (Çarşamba günü) resmi tatil

– 23 Ağustos Kurban Bayramı 3.gün (Perşembe günü) resmi tatil

YILIN GERİ KALANINDAKİ RESMİ TATİLLER (2018)

– 30 Ağustos Zafer Bayramı (Perşembe günü) resmi tatil

– 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı (Pazartesi günü)

Kurban kesmenin fazileti nedir? Kimler kurban kesmelidir? Kurban kesmenin vacip olması için hangi şartlar bulunmalıdır? İlahiyat Profesörü Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır cevapla.tv'ye anlattı.

Hac Suresi’nin 34. Ayetinde “Her toplum için” ifadesi yer alıyor. “Her mümin için” ya da “Her Müslüman için” ifadesi yer almıyor. Namaz’da herkesin namaz kılması, Oruç’ta herkesin oruç tutması, Hac’da imkanı olağanların Hac’ca gitmesi emredilir ama Kurban ibadeti için “Her toplum için” ifadesi yer alıyor. Kurban’ı herkesin tek tek kesmesi gerekmez. Resulullah (s.a.v)’ın bazen bir Kurban’ı kesip “Yarabbi bunu benden ve Ümmetimden Kurban kesmeyenlerden kabul et.” dediği rivayet edilir. Kurban kesenlerin tamamı farz görevi yerine getirmiş olurlar. Tabi ki büyük bir sevap almış olurlar.

ÖNCEKİ HABERLER
Adıyaman şehit askerlerin isimleri yaralıların kimlikleri belli oldu
DGS sonuçları açıklanıyor ÖSYM AİS öğrenci giriş sayfası
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bir kritik görüşme daha!
Oto tamircisi Rasim Küçük'ün F-35 paylaşımı olay oldu
2022 maaşı bayramdan önce ödenecek mi?
Hüseyin Bağ eşi Derya Bağ için ne ilan verdi başını yaktı
Yorumlar