BIST 1.331
DOLAR 7,81
EURO 9,48
ALTIN 461,39
HABER /  GÜNCEL

Kurban Bayram tatili kaç gün oldu? Bakanlar Kurulu kararı

Kurban bayramı tatili uzatıldı mı, bayram tatili kaç gün oldu sorusuna bugün yanıt verildi. Bunun için gözler saat 14.50'de toplanan Bakanlar Kurul toplantısına çevrilmişti. Tatil kararı bakanlar kurulu sonrasında Bekir Bozdağ tarafından açıklandı.

Abone ol

Kurban Bayramı tatili ne kadar olacak sorusunun yanıtı için gözler öğleden sonra Beştepe'de toplanan bakanlar kuruluna döndü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık ettiği bakanlar kurulunda bayram tatilinin 10 güne çıkarılması talepleri değerlendiriliyordu. Çalışanların gözünün çevrildiği bakanlar kurulu toplantısı saat 14.50'de başlamıştı. Resmi tatil kararı Bakanlar Kurulu bitiminde Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ tarafından açıklandı.

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın hemen ardından başlayan Kurban Bayramı'nın 10 gün olmasını bekleyenlere bugün sevindirici haber geldi. Bakanlar Kurulu'nun ardından yapılan açıklamada, Kurban Bayramı tatilinin 10 gün olacağı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta olumlu sinyali vermiş ve "Şu anda tabii Hükümet, bu 10 günü programına aldı, çalışıyor. Eğer önünde ve arkasında durum hakikaten müsaitse turizm açısından isabetli olur ve gerek iç turizmde, gerekse dış turizm açısından şu anda hareketlenen turizm -mesela bugün itibarıyla Antalya yüzde 80'i doluluk oranı itibarıyla yakalamış vaziyette- bu da turizm sektöründeki açığımızı süratle kapama fırsatını verir. Öyle zannediyorum ki salı günü Bakanlar Kurulumuz var. Bunu Cumhurbaşkanlığı'nda yapacağız. Hayırlı bir adım olur diye düşünüyorum" demişti.

HANGİ TARİHLER TATİL OLACAK

Kurban Bayramı bu sene 1-4 Eylül tarihlerine denk geliyor. 31 Ağustos ise arife günü. 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın da resmi tatil olması sebebi ile Kurban Bayramı normalde 6 güne çıkıyordu.

28 - 29 Ağustos'u da Kurban Bayramı tatiline dahil eden hükümet böylece 26-27 Ağustos hafta sonu da dahil olmak üzere toplam 10 günlük Kurban Bayramı tatiline izin vermiş oldu.

İşte Kurban bayramı ve 30 Ağustos Zafer bayramı tatil günleri;

30 Ağustos 2017 Çarşamba- Zafer Bayramı (resmi tatil)
31 Ağustos 2017 Perşembe - Kurban Bayramı arefesi (yarım gün tatil)
1 Eylül 2017 Cuma - Kurban Bayramı 1. gün (resmi tatil)
2 Eylül 2017 Cumartesi - Kurban Bayramı 2. gün (resmi tatil)
3 Eylül 2017 Pazar - Kurban Bayramı 3. gün (resmi tatil)
4 Eylül 2017 Pazartesi - Kurban Bayramı 4. gün (resmi tatil)

Peki 10 gün tatil için bakanlar ne diyor?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu : "Antalya milletvekili olarak tercihimizi, görüşümüzü tabi ki turizmden yana kullanacağız. Ama tabi ki bu bir oy kullanma şeklinde değil de, Bakanlar Kurulu istişaresi sonucunda karar verilecektir".

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci : "Türkiye olarak tatilden daha çok çalışmaya ve üretmeye ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bununla ilgili alınacak kararlara da saygı duyuyorum".

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: "Ümit vermek doğru olmaz ama her halükarda bayram tatili ümidimiz var, yani kısa da olsa bayram tatilimiz var. Uzun olursa ne âlâ, turizm bakımından ama şu haliyle bile bayramda Türkiye'nin birçok yerinde turizm açısından çok ciddi hareketlenme var ve daha da olacağını biliyoruz. Bu konu Bakanlar Kurulu'na gelirse konu konuşulur. Türkiye için en hayırlısı neyse o karar verilir".

ÖNCEKİ HABERLER
Kuzey Kore duyurdu işte dünyanın beklediği o karar
Esenyurt'ta neler oluyor polis alarma geçti
Youtube'daki 4 FETÖ videosuna erişim engeli kararı!
Başkan Türel Antray’da yolculuk etti
FETÖ'cü Yaver Yazıcı isteseydim Erdoğan'a suikast yapardım!
ALES ertelendi mi 6 Aralık ALES ne zaman yapılacak?
Yorumlar 11 yorum