BIST 9.729
DOLAR 32,50
EURO 34,55
ALTIN 2.443,58
HABER /  SAĞLIK

Küflü ay çekirdeğini sakın yemeyin!

Ayçekirdeğinin üzerindeki küfler sağlığı tehdit ediyor! elmaelma.com'da yayınlanan araştırma sonuçlarını sizin için derledik.

Abone ol

Ayçekirdeğinin üzerindeki küfler sağlığı tehdit ediyor! elmaelma.com'un  PLoS ONE dergisinde yayımlanan makaleye yer verdiği haberine göre, yaygın olarak mısır, yer fıstığı, şam fıstığı ve bademe bulaşan Aspergillus cinsi küflerin ürettiği bir toksin olan aflatoksin maddesine, ay çekirdekleri ve bunlardan elde edilen ürünlerde sıklıkla rastlandığını raporlandı. Bu çalışma, aflatoksin kirlenmesini ayçekirdekleriyle ilişkilendiren ilk çalışmalardan biri olma özelliğini taşıyor.

Araştırma Tanzanya’da yürütülmüş olsa da, sorun kesinlikle burayla sınırlı değil. Sadece mısır ve yer fıstığı tüketimi ile aflatoksine sürekli maruz kalma nedeniyle, dünya genelinde her yıl 25.000 ile 155.000 arasında insan hayatını kaybediyor. Aflatoksinin en güçlü karaciğer kanserojenlerinden biri olmasından dolayı, ayçekirdeklerindeki varlığını tespit etme ve sınırlandırma çalışmaları çok sayıda hayatın kurtarılmasına ve ayçiçeği ile yan ürünlerinin tüketildiği bölgelerde karaciğer hastalıklarına yakalanma riskinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Çalışmanın yazarlarından, MSU’da Gıda Bilimi ve Beslenme ve Tarım profesörü Felicia Wu; “Dünya genelinde milyarlarca insan, beslenme yoluyla aflatoksin zehirlenmesine maruz kalıyor; özellikle gıdaların kirleticiler için düzenli olarak denetlenmediği bölgelerde. Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte yürüttüğümüz, gıda yoluyla taşınan hastalıklara yönelik küresel çaptaki bir önceki çalışmamızda; aflatoksinin dünya genelinde, en yüksek düzeyde hastalığa neden olan kimyasallardan biri olduğu bulunmuştu” diye aktarıyor. Bu maddeden korunmak için bayat ekmek kullanımı konusunda da çok dikkatli olmak gerekiyor.

Kaynak: elmaelma.com