BIST 1.569
DOLAR 7,40
EURO 8,98
ALTIN 445,53
HABER /  GÜNCEL

Korona aşı randevusu alma 2021 nasıl olur nereden alınır?

Çin'den korona aşılarını olmak için randevu alma işlemleri başladı. Hekimler ve sağlık çalışanları tarafından randevu sistemine uygun olarak covid aşıları yapılacak. Peki aşı takvimi nasıl olacak, korona aşısını ilk kimler olacak? İşte korona aşısı randevu alma sistemi hakkında merak edilenler...

Abone ol

Sağlık Bakanlığın'dan milyonların beklediği güzel haber geldi ve aşılama başladı. Covid aşıları için öncelik sağlık çalışanlarının olacak. Daha sonra öncelik sırasına göre vatandaşlar aşı için randevu alacak ve sağlık kurumlarında aşılama işlemini gerçekleştirecek. Peki aşı takvimi nasıl uygulanacak, ilk kimlere korona aşısı yapılacak? 

Aşı için randevu verilmeye başlandı: 3 milyon dozluk CoronaVac aşısı için sağlık çalışanlarına randevu sistemi açıldı. Aşı randevusu MHRS.GOV.TR sistemi ve ALO 182 üzerinden verilmeye başlandı. MHRS sistemine e-Devlet üzerinden de ulaşmak mümkün.

Aşıda öncelik sırası kimlerin: Bilim Kurulunca aşılamanın dört aşamada yürütülmesi planlandı. 

- İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstündekiler ile yaşlı ve engellilerle korumaevlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler aşılanacak.

- İkinci aşamada aşı, toplumun işleyişi için gerekli sektörlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunan, kritik işlerde çalışan kişiler ile 50 yaş ve üzeri en az bir kronik hastalığı bulunanlara uygulanacak.

- Üçüncü aşamada, 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunanlar, genç yetişkinler, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanlar aşı olacak.

- Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanacak.

Vatandaş aşı sırasını nasıl görecek?: Vatandaşlar, öncelik gruplarına göre kendilerine ulaşan bildirimden sonra, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden aile hekimlerinden veya uygun kamu hastanesi ya da özel hastaneden randevu alarak aşılarını yaptırabilecek. Vatandaşlar, konumlarına göre Kovid-19 risk sıralamasını e-Nabız sitesinden görebilecek. Aşılar 28 gün ara ile 2 doz olarak uygulanacak.

Hastanelerde aşı odaları oluşturuldu: Hastanelerde yapılacak Kovid-19 aşı uygulamalarına yönelik tedbirler ve uygulama esasları doğrultusunda, kamu, özel ve üniversitelere ait tüm hastaneler bünyesinde "Aşı Uygulama Odası" oluşturuldu. Aşı uygulamaları, belirlenen kriterler dahilinde bu odalarda yapılacak.

ÖNCEKİ HABERLER
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 'karda yürüyüş' fotoğraflarını paylaştı
Zonguldak'ta halk seferber oldu ama bulamadı: Bu adam ceviz kabuğundan çıkmadı
ABD 'Kuzey Akım 2' nedeniyle yeni yaptırım hazırlığında! Baskı sinyali vermişti
Uyuşturucu içilen videodaki kadın Ümitcan Uygun'un ifadesini yalanladı
Virüse aldırmadan dernekte kumar oynayanlar polise yakalandı
Manchester United, Yusuf Demir'i Real'in elinden kapıyor
FETÖ’nün mahrem kadın yapılanmasına 7 kentte operasyon
Kar lastiği cezası kaç para 2021 hususi araçlara zorunlu mu?
Meksika'da belediye başkanına 'su deposu' cezası: Ağaca bağladılar
Biontech aşısını gizlice olan 'ayrıcalıklı Türkler' iddiası! Aşıyı olan Profesör açıkladı
Yorumlar