BIST 11.134
DOLAR 33,09
EURO 36,21
ALTIN 2.614,01
HABER /  GÜNCEL

Korkutan uyarı! Akdeniz'de bomba alarmı

Sahil Güvenlik Komutanlığı Suriye’den Türkiye limanlarına gelen gemilerde bomba transferleri yapıldığı duyumlarını rapor etti. Limanlar ‘Son beş durağı içinde Suriye olan ticari gemileri iyi arayın’ diye uyarıldı.

Abone ol

İstihbarat birimleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın çalışmalarında Akdeniz’de Suriye başta olmak üzere komşu ülkelerden Türkiye’ye gelen ticari vasıflı gemilerde terörist grupların, militan ve bomba transferleri yaptıkları yönünde istihbari bilgilere ulaşıldı.

Grupların özellikle ticari gemileri bu amaç için kullandıkları tespit edildi. Bunun üzerine Akdeniz, Ege ve Karadeniz bölgesindeki limanları uyarıldı. Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan alınan uyarı bilgi notası sonrası da Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Müdürlüğü, bağlı tüm bölge müdürlüklerine konu hakkında dikkatli olunmasını isteyen bir yazı gönderdi.

SON BEŞE DİKKAT!

Sahil Güvenlik Komutanlığı bilgi notunu 3 Mart’ta tüm ilgili birimlere gönderdi. Uyarılarda özellikle Suriye’den gelen ya da rotası içinde Suriye limanları bulunan ticari gemilere dikkat edilmesi gerektiğinin altı çizildi. Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü de alınacak tedbirler kapsamında limanlardaki müdürlüklerden, limanlara ticari maksatla giriş yapan, gemi sahibi, kaptanı veya personeli Suriye uyruklu olan ya da son beş uğrak limanı içerisinde Suriye limanları bulunan gemilerin kontrollerinin sıklaştırılması istedi. Limanlara, kontrollerde risk durumuna göre Sahil Güvenlik Komutanlığı’yla koordineli olarak çalışılabileceği belirtildi.

ANLIK BİLGİ PAYLAŞIMI

İstihbarat raporlarında güneydoğu illerindeki sınır kapılarında ve liman gümrük bölgelerinde kaçakçılıkla mücadele konusunda işbirliği amaçlı olarak Sahil Güvenlik Komutanlığı, Gümrükler Genel Müdürlüğü ve Risk Yönetimi Kontrol Genel Müdürlüğü 27 Şubat’ta da bir değerlendirme toplantısı yapıldığı öğrenildi. Yapılan toplantı sonunda ise özellikle liman gümrük bölgelerindeki kaçakçılık olaylarının önlenmesi için Sahil Güvenlik Komutanlığı ile anlık bilgi paylaşımı kararı alındı.

PATLAYICI TRANSFERİ YAPIYORLAR

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Müdürlüğü’nün yazısında “Suriye başta olmak üzere komşu ülkelerden deniz yoluyla ülkemize geçiş yapma ihtimali olan terörist unsurların kişi, patlayıcı madde vb. transferlerinin gerçekleşmesine yönelik alınan duyumlarda son dönemlerde artış gözlendiği, ayrıca teröristlerin ülkemizi, başta Avrupa olmak üzere diğer ülkelere geçiş maksadıyla da kullandıkları tespit edilmiştir. Olası terörist eylemlerin önlenmesi amacıyla istihbari bilgiler kapsamında Bölge Müdürlüğümüz ve tüm bağlantı idarelere gerekli tedbirlerin ivedilikle alınması” denildi.