YAZARLAR

Kongre Turizmi

nternet haber seyahat uzmanı Alper Tekbaş kongre turizmini kaleme aldı . Kongre turizminin haritasını kalemiyle çizen tatilin ayaklı Google’ı pusula niteliğindeki ayrıntıları bir araya getirdi

İnternet haber seyahat uzmanı Alper Tekbaş kongre turizminikaleme aldı . Kongre turizminin haritasını kalemiyle çizen tatilinayaklı Google’ı pusula niteliğindeki ayrıntıları bir araya getirdi.Ve kongre turizminin güçlü ismi uluslararası Belek kongre merkeziPine Maritim Beach Oteli inceledi. Otoritelerin çarpıcıaçıklamalarını da bir araya getirdi.Bu hafta üzerine cilt cilt ansiklopedik ve bilimsel kitaplaryazılabilecek kadar ayrıntılı ve önemli olan kongre turizminisizlerle paylaşmak istiyorum. Hızla gelişen ve değişen bir dünyadabilimin anlam ve önemi de paha biçilmez farklarla ortaya çıkıyor.Ve bu hususta
Ortaya çıkan gerçekler araştırıldığında Türk turizminin gelecektekiışığı kongre turizmi  olacaktır diye düşünüyorum.

Uluslar arası kongrelerin daha çok alınması ve yapılması sejurturizmin yanında ülkemizin turizm kaderini de değiştirebilecek birkurtuluş reçetesi olacaktır.Kongre turizminin ölçeği çok özenle planlanılmalı ve dünya çapındatanıtım için ülke olarak uluslararası tanıtıma ağarlık vermekşartıyla ,ülke tanıtımımız da devlet politikası kongre turizmineinsiyatif ve tam destek sağlamalıdır.

Mevsimleri Değiştiren bir turizm

Yaz aylarında kışlık, kış aylarında ise yazlık bölgelerin tercihedilirken kongre turizmin de en yüksek sezon Ekim –Kasım ve Nisan–Mayıs ayları olarak istatistikleri belirlerken 12 ay aktif haldekongre turizmini canlandırabilir projeler üretmeliyiz.Kongre turizmi özelikli bir turizm çeşidi olarak sadece alternatifbir turizm olarak algılanmamalıdır.Beklentilerin bütünü birkompozisyondur katılımın maksimum olduğu belirli bir amaç için biraraya gelmiş gruplara servis ve hizmet sunan internet sitelerindeduyurularla başlayan ulaşımla devam eden serüven, otel kayıt,tanıtım kartları, derken açılış kokteyli motivasyon ve iş gücünüyükseltici amaca yönelik verimliliği arttırıcı toplantılar, cafe,breaklar , sunumlar derken ara günlerdeki değişik soysak ekinliklerve sponsor geceleriyle renklenen nihayetinde de gala gecesiyle deson gün finalin yapıldığı bir turizm çeşidi olarak uygulanıyor.Kongre Turizminin Olmazsa olmazları
Teknik Ekipman ve Kadronun Önemi


Yağmurdan Kaçarken Doluya Tutulmak
Bir Kongrenin Başarılı Geçmesi İçin Olmazsa Olmazları

 

Öncelikle kongrenin yapılacağı otelin fiziki şartları,salonların genişliği ve yüksekliği malzeme giriş çıkışlarınınkolayca yapılabileceği ortamlar , örneğin Kongre salonu otelin enüst katında ama malzeme çıkarılabilecek bir olasılık yok.Düzenlenilecek olan Büyük bir kongre ise sadece teknik ekipmanı 2-3tır tutabilir. Fiziki şartlardan sonra en önemli konu teknik altyapı , sonuçta yaptığımız iş bir canlı yayın, yüzlerce veyabinlerce insanı bir salona topluyorsunuz ve düşünün ki mikrofonyada projeksiyon cihazı çalışmıyor ve böyle bir durumda kaliteli vedayanıklı malzeme kullanmanın olmazsa olmaz bir prensip olmasıgerektiği anlaşılıyor.Teknik firma özenle tercih edilmeli ve risk faktörleri ortadankaldırılmalıdır.
Unutulmamalıdır ki ucuz etin yahnisi çiğ olur atasözümüzunutulmamalıdır. Toplantılar hoştu  ama sonu boştudedirtmemeliyiz.

Enerji Sağlanamadı Salon Karanlığa Gömüldü

Eğer enerji aktarımında sıkıntı varsa zaten temelde işleyiş yanlışdemektir. Her türlü kongrede mutlaka şebeke elektriğinden çıkıpjeneratör kullanılmalıdır, nasılsa jeneratörümüz var 7 sn dedevreye girer, hiçbir şey olmaz denilmemeli, bir konuşmanınortasında karanlığa gömülen bir salon, sonrasında her ne kadar 7 snsonra elektrik gelse de projeksiyon cihazlarının ampullerininsoğuyup tekrar çalışması ve devam edebilmesi için geçen süreyinasıl açıklayacaksınız. Tabii ki burada jeneratörün yeterli güçteolması, tankının dolu olması, enerji aktarım kablolarının enerjiyitaşıyabilecek kapasitede olması ve benzeri gibi zaten olmasıgereken teknik detaylara da girmiyorum...Alet çalışır El Övünür Diye Boşuna SöylememişAtalarımız…
Teknik malzeme :


Kaliteli bir iş yapmak istiyorsanız kaliteli bir teknik malzeme vealt yapıya ihtiyacınız var demektir. Çatlayan, cızırdayanmikrofonlar, bulanık gösteren projeksiyon cihazları, geçişyapamayan reji masaları, gerekli sayıda yedek malzemebulundurulması gibi faktörleri de söylemeye gerek bile yok.

Reji masaları böyle bir organizasyonda pişti olduğunuzunkanıtıdır.
Ferrariniz Var ama F1 Pilotonuz Nerede ?
Teknik Ekip :
Sadece Ferrari F1 aracınızın olması tek başına bir anlam ifadeedemeyecektir, gerekli performansı alacak pilot gereklidir. Nasılki her araba kullanan F1 pilotu olamazsa, her müzik seti açıpkapatanda teknik elemen olamaz. Teknik eleman olmak gerçekten ciddieğitim ve seminerlerden geçmiş, işinde uzmanlaşmış, eğitimitecrübesi, çözüm üretebilmesi ve flexibilitesi olmalıdır.

Sen Önünü Kış Tut Bırak Yinede Yaz Gelsin
Timing:


İşin doğru yapılabilmesi için mutlaka işe başlamadan bir gün önceher şey kurulmuş ve çalışır durumda olmalı ki olası aksaklıklar vedeğişiklikler zamanında yapılabilsin. Kongre turizmi işini sondakikaya bırakmaya gelmez.Sonuç olarak baktığımızda kongre yapan otellerin mutlaka anlaşmalıolduğu bir teknik firma olmalı. Çünkü yapılan her türlü hata otelinbünyesinde yapılan bir organizasyon olduğu için otelin genelimajını etkileyecek ve kötü hatıralar olarak hatırlanacaktır.Beklide yapılması planlanılan bir sonraki organizasyonun iptalineve alınacak diğer organizasyonlara da kötü referans olacaktır.

Benimle teknik konulardaki önemli ayrıntıları paylaşan Arteventgurubun başarılı genel koordinatörü Tayfun Özdoğan ve ekibi kendibünyesinde ses, ışık,dekor,shov ekipmanları ile bir kongre-seminerlansman, event hizmetleriyle önemli bir görevi üstlenerek gizlikahramanlar olarak iş partnerlerine destek ve hizmet sunuyor.


Örnek Bir Bilim İnsanı

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp veRehabilitasyon Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilşad Sindel, kongreturizmiyle ilgili çok çarpıcı açıklamaları benimle paylaştı.

Uluslar arası kongre organizasyonlarında Çin ‘den Amerika’ya adetabir lokomotif gibi mekik dokuyan Prof.Dr.Dilşad Şindel ülkemizinözellikle yabancılar için tam olarak keşfedilmemiş , merakuyandıran bir ülke olmamızın avantaja dönüştürülmesi gerektiğini,kongre destinasyonu olarak tarihi, doğal ve kültürelzenginliklerini, modern turizm hizmetleriyle birleştiren ülkemizinTürk bilim adamlarının da dünyada tanınmasıyla günden güne önemkazandığını ifade ederken eksikliklerimizin de bir an öncegiderilmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye’de yeni, modern ve uygun şartlarda hizmet verecek kongremerkezlerinin ve yakın konaklama olanaklarının sağlanması vearttırılması, şehir içi ulaşımların kolaylaştırılması, kongreduyurularının ve ülke tanıtımının daha etkin yapılması yararlıolacaktır. Unutulmamalıdır ki kongre turizmi her ülke ve her şehiriçin önemlidir.

Özellikle İstanbul gibi bir şehrin bu düşünce doğrultusundadüzenlenmesi büyük bir gelir kaynağı yaratabilir. Antalya’da hemkonaklama hem de toplantı imkanlarının bir arada sunulması ve cazipfiyatlandırma imkanları sağlanılması bu bölgenin aktif olarakkullanılmasını sağlamaktadır.

Uluslararası Kongrelerde Ülkemiz Başarılı Bir Şekilde TemsilEdilmelidir.
Çeşitli büyüklüklerde toplantı ve seminer salonlarının yanı sıra ,içerisinde sanat galerileri, sergi alanları, konser salonları gibikongre sırasında çeşitli sosyal ve kültürel aktivitelerin yeralmasına olanak sağlayacak mekanların bulunması gerekli. Teknolojikolanakların en iyi ve en hızlı şekilde kullanımına izin vermeli,katılımcılara geniş otopark olanağı sunmalı. Kongre merkezineulaşımın kolay olması ve özellikle de toplantılar dışındakizamanlarda katılımcıların şehrin çekim alanlarına kısa süredeulaşabilmesi de önemli.

Özellikle İstanbul’da 3 ila 5 bin katılımcıya hizmetverebilecek Kongre Merkezi’ne ihtiyaç var.
1958 yılından beri kamu yararına hizmet veren derneğimiz 2009 yılıhaziran ayında İstanbul da düzenlenen dünya FTR kongresinde çokbaşarılı ve çok güzel geri dönüşüm bildirimleri aldık. Ve 2011yılında Antalya da 23.ulusal Fiziksel Rehabilitasyon kongresinidüzenleyerek
FTR branşına ait başka uluslar arası kongreleri üstlenerekhedeflediğimi yolda ilerliyoruz.

Kamu Yönetiminin Kongrelere Yeterli KatılımıSağlanılmalı

Yurt dışında katıldığımız kongrelerde, o şehirde düzenlenen kongreile ilgili olarak şehrin yerel yönetiminin de kongre tanıtımındaaktif davrandığını gözlüyoruz. Bizim ülkemizde de böyle prestijlikongrelerin düzenlenmesinde Sağlık Bakanlığının, TurizmBakanlığının ve yerel yönetimlerin de konuyu gönülden vegerekliliğine inanarak desteklemesi gerekir.

Organizasyon firmaları da daha donanımlı olmalı ve kalitelerindenödün vermemeliler.

Harekete Geç Enerjini Yay

2011 yılında düzenleyeceğimiz 23. Ulusal Fiziksel Tıp veRehabilitasyon Kongremizin ana temasını harekete geç olarakbelirledik.

Bilgi ve Deneyimlerimizi Geniş Kitlelere Paylaşıyoruz
Kongreler hem akademik, hem de sosyal anlamda paylaşım yapmaolanağı bulduğumuz ortamlar sağlamaktadır.

Düzenleme kurulu olarak amacımız; yüksek katılımlı bir kongre vebirlikte “Harekete Geçmek”; bu enerjiyi birlikte çoğaltmak;birbirimize, asistanlarımıza, öğrencilerimize ve hastalarımızakadar “Hareket” enerjisini yaymak. Uzmanlık alanımızın her dalındagiderek güçlendiğimiz, bilgi ve deneyimlerimizi daha genişkitlelere yaydığımız şu günlerde her zamankinden daha fazla birlikolmaya ve güçlerimizi birleştirmeye ihtiyacımız var diyehatırlatmak isterim.

Kongre Turizminde Seminer ve Eğitim Toplantısı

Kamu personeli gelişim derneği KAPET ’in eğitim danışmanı AynurBozyel “Rekabet unsurlarının ön plana çıktığı dünyamızda eğitimindoğru ve eksiksiz aktarılmasını temel amacımız olarak belirleyip,kurumumuz kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin aynı çatıaltında bir arada toplanmalarını sağlayarak değişen mevzuatlarlailgili bilgi sahibi olması, tam çözüme kavuşturulması içinseminerler düzenlemektedir. Bu organizasyonlarımız da eğitimsalonları ve ekipmanlarıyla üst düzeyde hizmet alabileceğimizamacımıza yönelik konaklama tesisleri seçerken bölge olarak takolay ulaşımı olan yerler tercih sebebi oluyor” dedi. Yapmayıhedeflediğimiz büyük bir toplantı organizasyonumuz da Pine MaritimOteli tercih edeceğiz.
 Plastik Cerrahide Yeni Trend Antalya ve KıyıŞeridi

SB Ankara Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Plastik veRekonstrüktif CerrahCerrahi Uzmanı Kl.Şefi Doç.Opr.Selim Çelebioğluyaptığı açıklamada Kongrelerde amaç sadece bilimsel yönden değilaynı zamanda da sosyal yönde kaynaşma ve yeniliklerin bilinmeyenyada az bilinenlerin paylaşılmasıdır. Tıp alanındaki kongrelersadece yurt içi şeklinde olmayıp aynı zamanda da yurt dışında daolmaktadır, burada da sadece bilgi alış verişi değil aynı zamandaçevreninde keşfedilmesi, sosyal aktiviteler söz konusudur. Plastikcerrahi de eskiden kongre denilince tercih edilen en önemli kentİstanbul yada Ankara iken şimdilerde en çok Antalya ve kıyı şeridibölgeler seçilmektedir. Mevsim olarak Eylül-Ekim-Kasım aylarındadüzenlenen kongreler bölgelerde de yeni bir hareketlenmeyisağlamaktadır. Yine kış aylarının sonlarında yapılan kışsempozyumları da kısa süreli de olsa bir akış sağlamaktadır. Kongreturizmde bir diğer komponent de refakatçiler için düzenlen sosyalprogramlar olmaktadır.deneyimli ve profesyonel ekiplerle kongrederleme kurullarının birlikte iyi işbirliğiyle başarılı ve çokgüzel sonuçlara ulaşan kongrelere her geçen gün bir yenisieklenerek ülkemizin dünya vizyonunda önemli bir misyona sahipolmasına büyük katkısı olduğunu düşündüğünü ifade etti.Ve kongre Turizminin Buluşma Noktasındayım

Kongre turizmine hizmet ve servis sunan, büyük ve başarılıorganizasyonlara durmak sızın imza atan,mimar öngörüşüyle ülkemizeböyle bir önemli yatırımı kazandıran yatırımcı Metin Kaya 5 binkişi kapasiteli bölünebilir solanları ve kullanım alanlarıylauluslararası belek kültür ve kongre merkezi içerisinde barındıranMaritim Pine Beach Resort Oteli ülkemize kazandırmış.

İstanbulda Lütfi Kırdar Kongre Merkezi Antalya da Pine BeachMaritim…
3 kongre ve 23 toplantı salonu, 5 sergi salonu, 2320 m2, 100 m2,1300 m2 kolonsuz kapalı alanlara ait kongre salonları ve 100 ermetrelik 2 fuaye alanı ve 5000 kişiye ikram verebilecek ziyaretofisi ve özel mutfağı ile büyük kongre oteli olma özelliğinitaşıyor.

Gelişmiş ses, ışık ve görüntü teknolojileriyle donatılmış merkezdeve ileri derecedeki teknolojik alt yapı, yüksek hızda interneterişimi, video konferans ve hassa mikrofon gibi

Güncel teknolojileriyle desteklenirken katılımcıların konaklamalarısırasında da ihtiyaç duyabilecekleri bir çalışma masası, kapalıdevre yayın sistemi her oda da standart olarak sunuluyor.

Büyük organizasyonlara ev sahipliği yapan ve tüm Türkiye’nin ve tümAkdeniz bölgesinin en büyük kongre otelini yerinde inceledim.


Siz ne yapacaksınız ?

Öncelikle çok sıcak bir gülümseme ile karşılayacağızmisafirlerimizi…
En lüks ümidiyle ortaya çıkarsanız bir gün pabucunuz damaatılır.
Belekte en yeni tesisler bile tuz ve nemin etkisiyle zamanlasıradan hale gelebilir ve bir gün popülaritenizikaybedebilirsiniz.

İlerleyen yazılarım da özel olarak kaleme alacağım ve turizme gönülvermiş bu yolda Engellere yenilmeden mesleğinde zirveye ulaşmayıhedefleyen turizm ve otel çalışanlarına örnek olacak bir isim…


Analitik düşünüp, kreaktif kararlar verebilen sistemin yöneticisiErcan Çek
adeta kongre turizminin virtüözü ve ekibinin gönüllerindeki gerçekprensi.Alkışlar Onları Şımartmadı…

Pine Maritim ‘in kongre merkezinin birbirinden farklı amaçlar içinplanlanmış toplantı salonlarının boş sandalyeleri niceorganizasyonlara özenle hazırlanıldı…

Gündüzleri gecelere karıştı. Pine Maritim’in Ercan Çekönderliğindeki deneyimli kurmayları hiç durmadan yorulmadangündüzlerini gecelerine katıp dünyanın 4 bir yanından gelen nicebilim adamı ve kongre katılımcılarının toplantılı günlerden sonraalkışlarla noktalanan final geceleri için çalıştılar… Fakat bualkışlar onları hiçbir zaman şımartmadı, onlar hep daha iyisi içintecrübe ve profesyonellikle büyük bir özveri ve disiplinlegörevlerini yaparak başarının tesadüf olmadığını gösterdiler veyeni organizasyonlar için ilk günkü heyecanlarıyla yollarına eminadımlarla devam ediyorlar… Tıpkı ilk günkü gibi … Tıpkı yarınlardaolacağı gibi…
Kongre Oteli Olarak Doğduk

18 Nisan 2003’te kapılarını hizmete aralayan Pine Beach MaritimOteli Almanya kökenli Baba Gama da’nın kurduğu ve zamanla yurt dışıoteller zinciriyle büyüyen Almanya da ki çok disiplinli klasikAlman ekolünün uygulayıcısı, kongre oteli’nin Türkiye deki halkasıolara işe başladı ve tüm dünyadaki Maritim Otellerinin Arasında eniyi kongre oteli olarak seçilmeyi başardı.Türk Yaratıcılığımızı Dünyaya Uyarladık

Kahraman Türkleriz zoru başardık, imkansız olmadığını kanıtladıksistematik, belirli kurallar ve sistemler sayesinde ve konseptleregetirdiğimiz değişik renkleri banketing ve kongre konusundakiuzmanlığımızla pekiştirmeyi başardık.Pine Maritim’den Ülkeler Arası Kongre Ritüeli

Ülkeler arası zincir olarak Almanya’yla Rusya arasında önemli birköprü olan , köprü olurken Çinlilerinde otelciliği öğrenmek içinpeşinden koştuğu, İtalyanlarınsa catering hizmetleri için örnekaldığı otel olmayı başardı.

Halikarnas Balıkçısının Mimozalarını Dünya’ya sunan örnekbir Tük Kadını…

Anadolu kadınının anaç ve bereketli yüzünü, kalbinin sıcaklığı veiçten gelen kahkahalarıyla bütünleyen ve misafirlerini sımsıcacıkyüreğiyle sarıp sarmalayan, “önce insan” Alper Bey diye devam edengenel müdür yardımcısı Oya Erdoğan, “mavi beyaz renklere turuncuyuekledik, en ağır protokolleri profesyonellikle ağırlarken,çocuklarımızı da yaşlılarımızı da hiçbir zaman unutmadık” derkençok önemli ayrıntıları benimle paylaştı ve ev sahibeliği yaptı.

Sensörlü Kapılar Artık Bize Açılmalı

Uluslar arası platformda ülkemizin tanıtımını büyük bir hassasiyetözen ve gururla yapıyoruz. Antalya’ya Direk Uçuşlar Yapılsın TümDünyayı Ağırlarız.

Uçak Firmalarımıza Büyük Görevler Düşüyor.

Cape Town da yapılan bir toplantıda, hem hava limanına otuz beşdakika mesafede olacaksınız, hem beş altı bin kişiyi konaklatacakyatak kapasitesine sahip olacaksınız, deniz kenarında her şey dahil(ki Avrupa da kongre turizmine yarım pansiyon tercih ediliyor). Altyapı ve teknik olarak çok iyi salonlara ve ekipmanlara sahipolduğumuzu anlattığımızda salonda hayretle bakan gözlerigördüm.İlk Randevuyu Kaybettik
Uluslar Arası kongrelerin Alınması Konusunda Girdiğimiz RekabetteKaybettik.

Ama Şimdilik !!!


Girit adasındaki Sofitel Otel ciddi bir rakibimiz olarak karşımızaçıkıyor.
Yerel yönetimden tutun da uçak seferlerine ulaşım imkanlarına kadartop yekun hareketle hedefe ulaşan rakibimizi 2014 yılında gereklihazırlıklarımızı yaparak lobi faaliyetlerimizi de üst düzeyde aktiftutarak randevuyu kazanmak için hedeflerimiz doğrultusun dasamimiyet ve dürüstlüğümüz iş ahlakımızla birleştirip profesyonelve deneyimli kadromuzla yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz.Trend Maker Bir Oteliz

Tecrübelerimizi paylaşmak isteyen yeni yatırımcılara kongreturizminden pay almak isteyen diğer otellere ve meslektaşlarımızakapımız ve dostluğumuz sonuna kadar açık.

Kongre otelleri için bir idol olmanın bilincindeyiz, aynı zamandada antik kültürümüze sahip çıkarak ülkemizi dünyaya taşırken Kanadave Amerika gibi güçlü rakiplerimizden korkmamalıyız.

Kongre Turizminde Tecrübenin İsmi

Yapmış olduğu başarılı organizasyonlarla Türkiye de kongreturizmine önemli hizmetler sunan Flap Tur’un yönetim kurulu başkanıMetin Tansu hatanın telafisinin olmadığı bir turizm çeşidi olaraksağlıklı bir alt yapı ve kullanım alanlarının önemini ifadeetti.

Gerçekleştirdiğimiz IMF dünya bankası platformun da çok iyigözlemler yapma şansı bulduk, bildiklerimizi yeniledik, kongreturizmindeki eksikliklerimizi gördük.İstanbul da 9-10 bin kişilik yatak kapasitesinin yetmediğini veİstanbul’a en az 10 bin yatak kapasitesine ihtiyaç olduğunugördük.
Haliç Sütlüce, Lütfü Kırdar ve Harbiye kongre merkezlerimiz varolmakla beraber hep bir nedenle yapılmış kongre merkezlerimantığını kırmalıyız. Otel fiyatlarında dönemsel tabansal fiyatlardengelenmeli. Salon tek başına hiçbir şey ifade etmez çoklualternatiflere cevap vermeli.

Yumurta Kapıya Dayandı Mantığı Kırılmalı

Kapalı kullanım alanları toplantıya katılan katılımcı sayısınayanıt verecek ve kullanılabilir durumda olmalı.

Oteller mimarlarının balo salonu mantığıyla yaptığı plansız veamaçsız eski tip salonlar oteller için büyük bir kayıp. Bir elinparmağını geçmeyen tesisler arasında kongre turizminde gerçektenuzmanlaşmış çözüm ortağımız ve partnerimiz Pine Maritim Oteli çokbaşarılı buluyoruz.
Kongre turizmi bireysel turizmin çok ötesinde ayrıntıları içerenbir oluşum, örnek verirsek bir servis elemanından kahveistediğimizde servis geç kalır yada soğuksa kişiselmemnuniyetsizliğimiz olur ama 1 500 kişinin olduğu bir salonda 10dakikalık cafe break zamanında bu seferi zamanında sunamazsanız busizin hüsranınız olur.Bayrak Taşıyıcılar Nerede?

Uluslararası hava ulaşım firmaları ülkemize direk uçuşlar konusundakapalı ve yeterli seferler düzenlemiyorlar. Avrupa’da Viyana ‘yadagitseniz , Londra’ yada gerek şehir içi metro ve toplu ulaşımimkanları , gerekse uçuş imkanları için elverişli . 3 ayrı kongremerkezi için 3 ayrı metro istasyonunu kullanabiliyorsunuz. Antalyada ise hava limanından özel bir aracınız yada transfer imkanınızyoksa otelle nasıl ulaşacaksınız merak ediyorum. Sık frekanslarlaulaşım imkanları sağlanılmalıdır.

Amerika’yı Yeniden Keşfetmeye Gerek Yok

Argümanlarımızı iyi kullanmayı bilmeliyiz, turizm mevzuatı bizimiçin petrol bulmaktan yada uzaya gitmekten çok daha önemli vegerçekçi bir yatırım. Sonuç olarak kongre turizmi için ülkemizegelen üst düzey yönetici, bilim adamları, ve benzer kişiler ülketanıtımımızda çok faydalı ve etkili olabilecek insanlar onlaraülkemizin değerlerinizi iyi tanıtmalı ve anlatmalıyız.

Altın kural
Keşfedebildiğimiz noktada kendimizi mutlu edebiliriz. Hizmet almayıbilmeyen size hizmet veremez.


Kültür Duraklarını Unutmayalım

“ Eğer yeryüzünde cennet varsa orası Antalya”dır

F.Rıfkı Atay’ın da bir yazısında hayranlığını ifade ettiği Antalyada arkeolojik, etnografik ve kültürel değerleri unutmamakgerekir.
Bir kahvenin 40 yıl hatırı vardır kına gecelerimiz, damattıraşlarımız, derken Türk kültürümüzü gelenek ve göreneklerinihatırlatan ve tanıtan naftalin kokusunun hoş bir atmosferedönüştüğü tarihi Antalya Kaleiçi merkezindeki Suna-İnan kıraçmüzesi, Anadolu da ki en eski izleri taşıyan Karain Mağarası veadeta kronolojik zamanın tanığı, 13 salonu ile birbirinden ilginçayrıntılarıyla Antalya Arkeoloji Müzesini kongre katılımcılarınagezdirip göstermek yine önemli ilklere tanık olmuş Perge antikkenti yada Aspendos’un görkemli tiyatrosunda izlenecek bir operayada bale gösterisi unutulmaz Antalya hatıraları olarak Kongrekatılımcılarının Antalya da yaşayacakları ayrıcalıklardan bazılarıolacaktır.


Belek Turizm Merkezi
Belekte Hoşgörü Bahçesi Dinler Mozaiği


Belek turizm merkezi keşfedildiği 1984 yılından bugüne sazlık vebataklık bir bölgenin önemli bir entegre turizm projesiyle dünyaturizminde Türkiye’nin gururu olan bir bölge olmuş, 47 tesise evsahipliği yaparken 2 milyona yakın turiste 17 km sahili,300 güngüneşli havası, ortalama 22 derece deniz sıcaklığıyla uluslar arasıAntalya havalimanına 30 dakikalık mesafesiyle ev sahipliği yapanortalama 54 bin yatak kapasiteli önemli bir bölgeyedönüşmüştür.
Belek turizm yatırımcılar birliği BETUYAB bölge müdürü BülentBüyükyiğit alt yapı Belek turizm merkezi tanıtımı, çevrefaaliyetleri ve sosyal sorumluluk projeleri ile uluslar arasıödüllü çevre projelerine imza attıklarını ifade ederkençalışmalarını büyük bir özveriyle devam ettireceklerini de ifadeetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dan AnlamlıAçılış

Betuyab’ın içerisinde bulunan camii, kilise ve sinegogdan oluşanibadet haneleriyle Mevlana’nın “ Gel Ne Olursan Ol ” felsefesiyleve ülkemizin hoşgörü, evrensel barışı simgeleyen bu önemli merkez12/09/2004 tarihinde başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafındanhizmete açılmıştır. Pine Beach Maritim Otelde düzenlenilen uluslararası kongrelerde otelin sağlamış olduğu özel shuttle servisleriylede katılımcıların ibadetlerini yapabilme imkanını sağlayarakuluslar arası kamuoyuna da anlamlı bir örnek olma konusunda daatılan bir adım olarak iyi bir örnek olmuştur.Ay Şarap Burcuna Girdi

Misafir dinamiklerine getirdiği formalizasyonlarla, farklı birbakış açısıyla zaman yönetimi ve dakik çalışma sisteminde kilitlerikıran başarının ismi Murat Başara “daha başaracağımız çok iş var”diyor ve devam ediyor… Gösterdiği performansıyla, yanmayan, kirtutmayan anti bakteriyal halılardan tutunda, Ups sistemi kesintisizgüç kaynağı olmazsa olmazlardan zemin kat, event toplantılardaaçılan panjurlu kapılardan, fuaye salonuna araçların girişininsağlanmasına, yağışlı havalarda sundurmasının açılmasına dek birçok ayrıntıyı büyük bir heyecanla paylaşırken hiçbir elektrikkablosunu geçmediği zeminin tartan pist olduğu salonlarında,enerjilerin tepeden verilmesine çözüm üreten ayrıntıları çarçabukve hızlı bir şekilde etkin hale getirebilmenin önemini vurgularkenher şeyin paralel olduğu, çarkın dişlilerinin tam bir amaca yönelikolarak kullanılması gerektiğini söylüyor.

Nükhet Duru ‘nun En Kısa Konseri
Forecastlar alınsın


Nükhet Duru’nun sahne aldığı bir gala gecesinde ansızın gelen biryağmur bulutunun tüm organizasyonu etkileyebileceğini öğrenip,backup almayı öğrendik. Mutlaka yedek bir salonun olası bir aksilikdurumunda kullanım için hazır durumda bulundurulması organizasyonunaksamadan devam emesi için çok önemlidir.

Nereden bakarsanız skandal!

Yaka Mikrofonu Açık Unutulursa

Düşünün ki teknik ekibiniz konuşmacının yaka mikrofonunu açıkunuttu.
Molada siz lavabodasınız sesiniz tüm salonda… Teknik hata kabuletmez tam bir skandal.Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu stadında mıyız ?

Bir kongre organizasyonun da masraftan kaçarsanız finaldeki görüntüsizin bir sonraki iş için iş kaybınız olacaktır. Kongre katılımcısıbilinçli gala gecesi için katılımcılar kongre merkezinin kapılarınageldiğinde kapılar açılıncaya kadar olan kuyruk yaptığınız her şeyimahvedebilir. Oysaki bir kokteyl verilerek bu görüntü kirliliğiönlene bilir.Karınca Sürüsü Gibi Çalışıyoruz

Hepimiz aynı tornadan çıkmış gibiyiz diyen satış pazarlama müdürüÜrün Bölce Sınıf düzeni not almak için ilaç firmalarının tercihettiği tiyatro düzeni, yönetim kurulu toplantıları için U düzeni,takım çalışmaları için Workshoplar sahne kurumları için tıraslara(metal kontrasyonlar için robotların ve ışıkların asılabildiği )tavanın yüksek olması gerek Alper Bey “karınca sürüsü gibiçalışıyoruz bir kongre bitiyor yenisine salonları tekrarhazırlıyoruz” derken şaka mahiyetinde kedileri kongre salonunaalıyor musunuz ? diye sorduğumda, “ hayır ama bir kuş uçarakgirmeyi başarmış” diyerek ciddiyetle anlatmaya devam ediyordu.Kaptan Köşküne Hoş Geldiniz

Kongrenin kilit noktası milyonlarca dolarlık yatırımların onlineolarak korunduğu ve kullanıldığı merkez üst, tüm salonlara hakim veadeta bir amiral gemisi gibi kaptan köşkü olarak kullanılıyor.

Üstte Kravat, Altta Şort Elde James Bond Çanta

Eş zamanlı hizmet anlayışıyla hem konaklama, hem tatil anlayışınınçok ötesine gidilerek 2 ayrı dünyayı bir arada sunan bir hizmetanlayışıyla misafirlerimizin hizmetindeyiz.

Kurtlar Vadisi Değil Kongre Vadisi

Katılımcı sayısının çok yüksek olduğu organizasyonlarda otellerkapılarını bir birine açarak aynı anda bir çok otelin kolektifçalışmasını ve işbirliğini sağlayıcı bir atmosferde ortaya çıkarkenher otelde kendi payına düşeni alıyor.
 

Güm Güm Atıyor Kalbim

Kongrenin başarıyla sonuçlanan bir gala gecesinde finalsahnesindeki alkışlar bilim adamlarına, kongre turizminin kalbiPine Maritim Otel de atıyor.

Ve Mutlu SonSahilde ise size küçük bir süprizi olan çocuğunuzun, gözlerindekimutluluk bütün yorgunluğunuzu unutturacaktır.

Sonuç Olarak

Kongre turizminin kolektif bir çalışmayla iyi bir organizasyonşemasıyla yürütülmesi gerekliliği ve olmadı baştan deme şansınızınolmadığı, belirli zaman aralıklarının en verimli şekilde kullanarakbaşarıya ulaşılması gereken bir faaliyet bütünü olarak karşımızaçıkarken belki kişisel bir tatildeki memnuniyetsizlik, birsonrasında telafi etme şansını size verebilir ama kongre aylarcasüren onca emeğin ve özverili çalışmanın boşuna gitmesine kurum vekuruluşların zarar görmesine sebep olacaktır.


Yeni bir tatil yazısında buluşmak üzere...

 

 

Yorumlar