BIST 9.814
DOLAR 32,36
EURO 34,43
ALTIN 2.438,65
HABER /  GÜNCEL

Kocaeli Üniversitesi'yle ilgili korkunç iddia! Cesetlerden kornea çaldılar

KOCAELİ Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde görev yapan iki profesör ile ilgili skandal bir iddia ortaya atıldı. İddiaya göre bir profesör ailelerinin izni alınmadan morgdaki cesetlerin korneaları kornealarını aldı. Üniversite iddiayı reddederken konu yargıya taşındı.

Abone ol

Eski morg çalışanının iddiasına göre, morgdaki cesetlerin korneaları ailelerinin izni alınmadan alınıyor. Olayla ilgili dava İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'nde görülürken, üniversite iddiaları kabul etmedi.Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin morgunda cenazelerin kornealarının ailelerin haberi olmadan alındığı öne sürülüyor. Habertürk’ten Caner Aktan’ın haberine göre üniversite iddiayı reddederken konu yargıya taşındı.

Üniversitede yaşanan olayla ilgili teknisyen ve morg çalışanı bir kişi ihbarda bulundu. Tanıklar defalarca korne aların alındığına şahitlik ettiklerini söylerken, konu ile ilgili iki profesörü suçladılar. Açılan dava son olarak İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne gönderildi. Üniversite yönetimi ise iddiaları kabul etmiyor.

GÖZ KORNEALARINI ALIYORLAR: Daha önce aynı hastanede teknisyen olarak çalışan Celil Baş, 2016’da suç duyurusunda bulundu ve ardından savcılık konunun rektörlük tarafından soruşturulmasını istedi.“İçeri girdiğimde baktım, hocalarımız orada işlem yapıyorlar. Beni çıkardılar oradan. Göz kemikçiğinin, kaşların üzerinden kesik atıyorlar ve oradan göz korneasını alıyorlar. Bunu ilaçlı suya koyup artık kime takıyorlarsa takıyorlar.” şeklinde konuşan Baş, elinde 20-25 kişilik isim listesi olduğunu ve bunu mahkemeye sunduklarını söyledi

SAVCILIĞA İHBAR MEKTUBU: Daha sonra soruşturma yapan üniversite yönetimi ise herhangi bir usülsüzlüğe rastlamadığını belirtti ve soruşturmasının sonucunu savcılıkla paylaştı. Kornea çalındığına dair bu iddialar 6 ay önce savcılığa gönderilen bir ihbar mektubu ile yeniden gündeme geldi. İhbarı yapan eski morg çalışanı H. A., “Defalarca doğal ölüm ve adli vaka ölümlerinde korneaların alındığına şahit oldum” dedi.

SAVCILIK CEZA DAVASI AÇABİLECEK: H.A. göz hastalıkları uzmanı iki profesörünü suçlarken Celil Baş da tanıklık etti. Üniversite yönetiminin daha önce idari soruşturma yapması nedeniyle iddialar bu kez de Kocaeli 2. İdare Mahkemesi’ne taşındı. Mahkeme görevsizlik kararıyla dosyayı İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne gönderdi. Mahkeme iddialara ilişkin soruşturma yapılmasına karar verirse savcılık ceza davası açabilecek.