BIST 7.951
DOLAR 28,93
EURO 31,21
ALTIN 1.880,72
HABER /  GÜNCEL

Kızılay'ın kanı haram mı?

Geçtiğimiz hafta yayılan Kızılay'ın helal kan üreteceği konusundaki iddialar üzerine Kızılay açıklama yaptı.

Abone ol

Kızılay'ın yeni Kan Ürünü Fabrikası'nı kurarak "helal kan" üreteceği haberleri Kızılay'ın bu zamana kadar topladığı kanların helal mi haram mı sorusunu gündeme getirince konuya açıklama geldi.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, kanda helal ya da haram diye bir ayrımın asla söz konusu olmadığını söyledi.

Akar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk Kızılayının, güvenilir donörlerden aldığı kanı, analiz edip, üzerinde işlemler yapıp, güvenli hale geldiğinden emin olduktan sonra hastanelere dağıttığını belirtti.

Bir süredir yaşanan helal-haram kan tartışmalarının kendisini çok üzdüğünü ifade eden Akar,

Türk Kızılayı, Kan Ürünü Fabrikası kurarak İslami hassasiyetlere uygun kan üreteceği haberleri yayılmıştı

NE DEMİŞTİ?

Akar geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada “Konuyu Başbakanımız Erdoğan ile de paylaştım. Oda projeyi onayladı. Biz yerli kan ilaçlarımızla vatandaşlarımızın içinin rahat edeceği ilaçları üreteceğiz. Bu ilaçlar önce Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılayacak. Daha sonra ise İslam ülkeleri, Avrupa, Amerika ve Afrika’ya ihraç edilecek.”

HABERİN DEVAMI... 

"Kızılayda helal ya da haram kan kavramı yoktur. Böyle bir kavram hiçbir zaman olmamıştır. Hiçbir zaman telaffuz edilmemiştir. Helal kan haram kan diye bir ayrım asla söz konusu değildir" dedi.

Türkiye'de kan ürünleri fabrikasının olmaması nedeniyle ülkenin her yıl yaklaşık 400-500 milyon dolar döviz kaybına uğradığına dikkati çeken Akar, tesisin kurulmasıyla hem ithalatın ortadan kalkacağını hem de İslam ülkelerine ihracat yapma imkanı doğacağını anlattı.

İÇKİ İÇENLERİN KANI ALINIR MI?

Uyuşturucu kullananlar ve bulaşıcı hastalığı olanlardan kan alınmadığını vurgulayan Akar, "içki içenlerin kanı alınır veya alınmaz" diye bir ayrımın da asla söz konusu olmadığına işaret etti.

Akar, alınan kanların analize tabi tutulduğunu, herhangi bir zararlı faktör tespit edilmesi durumunda mevcut kanın derhal imha edildiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Milyonlarca insana kan yetiştiriyoruz. Milyonlarca insan Kızılayın kan getirmesini bekliyor. Bir zaafiyet, birkaç kişinin kan vermemesi, ameliyat masasında kan bekleyen insanların hayatlarının sonu olabilir. Bu durumun bağışları etkileyeceğinden korktuğum için üzüldüm. Kurum için üzüldüm. Yoksa başka bir üzüntüm yok. Ne dediğimi biliyorum. Helal-haram kan kavramı asla ve asla yoktur. Dünyada da yoktur, bizde de yoktur. Kan ürünleriyle söylenmiş bir pazarlama terimidir. Helal gıda kavramı gibi bir şeydir. Kanla değil, kan ürünleriyle alakalı birşeydi. Kandan elde edilecek ürünlerle alakalıydı."

KAN İŞLEMLERİ TAMAMEN BİLİMSEL

Kan bağışı konusunda, milyonlarca insanın bilgilerinin girildiği çok geniş bir veri tabanlarının bulunduğunu ifade eden Akar, bu sistemden bir kişinin daha önce kan verip vermediğinden, bağışının reddedilip edilmediğine kadar birçok bilgiye ulaşılabildiğini söyledi.

Kızılayın kan işlemlerinin, prosedürlerinin tamamen bilimsel olduğuna dikkati çeken Akar, ülke genelinde her gün ortalama 6 bin ünite kan topladıklarını bildirdi.

VİCDAN AZABI DUYARIM

Toplanan kanların, dijital ortamdan takibinin yapıldığını vurgulayan Akar, "Sistem üzerinden, kaç ekibin kan almaya çıktığı, kanların nerelerden ne kadar toplandığı, ne kadarının reddedildiği, hangi hastaneye ne kadar yönlendirildiğine kadar her şey görülebiliyor. Araçların içinde bulunan kanların ısısını bile bilgisayar ekranından çok rahatlıkla izleyebiliyoruz. Böylesine teknolojiyi kullanan, bilimsel çalışan bir kurumun bu tür şeylere alet edilmemesi lazım. Kan stoğumuz, bu konuyla ilgili bir tane bile azalsa büyük vicdan azabı duyarım" dedi.