BIST 4.581
DOLAR 19,97
EURO 21,38
ALTIN 1.249,93
HABER /  GÜNCEL

Kızılay Haftası şiirleri en güzel Kızılay haftası sözleri ve yazısı

Kızılay Haftası başladı ve 5 gün sürecek. 29 Ekim'de başlayan ve 4 Kasım'da sona erecek olan Kızılay Haftası için okunacak kızılay şiirleri ve kızılay haftası sözleri haberimizde.

Abone ol

Kızılay haftası nedir, kaç gün kutlanır ve kızılay haftasında neler olur soruları merak edilmeye başladı. Her yıl kutlanan ve önemli gün ve haftalardan biri olan kızılay haftası 29 Ekim'de yani dün başladı. 5 gün sürecek olan kızılay haftası 4 Kasım'da sona erecek. Peki kızılay haftasında neler yapılır, kızılay haftaso önemi ve tarihi nedir?

KIZILAY HAFTASI TARİHLERİ: 29 Ekim ile 4 Kasım tarihleri arasında her yıl kutladığımız Kızılay Haftası yıl içindeki belirli gün ve haftalar içinde önemli bir yere sahiptir. Osmanlı zamanında “Hilal-ı Ahmer” olarak isimlendirilen ardından Atatürk tarafından Kızılay olarak ismi değiştirilen Kızılay bir kurum olup hiçbir ayrım yapmadan herkese eşit şekilde yardım etmektedir. Bunun önemini vurgulamak adına okullarımızda “Kızılay Kolu” adı altında bir öğrenci temsilci seçilir ve her yıl Kızılay haftasında Kızılay’ı tanıtır.

Okullarda Kızılay Haftası, daha başka bir sevgi ve coşkuyla kutlanır. “Kızılay Kolu” hafta boyunca Kızılay’ı tanıtmak, yaptıklarını anlatmak için çok çalışır. Arkadaşlarına yardımcı olur. Okullarımızdaki o minicik dudaklar, titrek seslerle duyulan, görülen, yaşanılan yangın, sel, deprem, tayfun, tsunami gibi doğal afetler detaylı bir şekilde anlatır. Fakat bu acılar Kızılay’ın Hızır gibi yetişmesiyle sarılır, titrek sesler güçlenir, Kızılay kara gün dostudur.

Kızılay nedir?: Kızılay bir yardım kuruluşudur. Savaşta ve barışta halkın kara gün dostudur. Savaşta yaralananlara, ölenlerin ailelerine yardıma koşar. Yaraları sarar. Her türlü yardımı yapar. Barışta yangın, sel, deprem felaketlerine uğrayanlara sıcak yardım elini uzatır. Fakirlere, düşkünlere, kimsesizlere yardım eder. Onlara yiyecek, giyecek, içecek, yakacak, çadır ve para yardımı yapar.

Kızılayın görevleri nelerdir: Bir sel felaketinde, felakete uğrayan herkesin yardımına Kızı­lay koşar. Onlara yiyecek verir, yatacak yer sağlar ve yarala­nanlara yardımcı olur.

Deprem olduğu zaman depremden zarar görenlere yardım eder. Onlara yiyecek, giyecek verir. Evleri yıkılanlara geçici ola­rak barınmaları için çadır verir. Yaralılara bakar,
Yangın felaketinden zarar görenlerin yardımına ilk olarak Kızı­lay koşar, Onlara yatacak yer sağlar, Yiyecek, giyecek ve içe­cek verir.
Savaş anında yaralananların yardımına Kızılay koşar. Onların yaralarını tedavi eder. Savaştan zarar görenlerin yanında olur, onların her türlü ihtiyacını gidermeye çalışır,
Ayrıca Kızılay, yiyecek ve içecek bulamayacak kadar fakir olanlara kurduğu aş evlerinde yiyecek ve içecek verir,
Kızılay, sakat yurttaşlara sakat arabası, koltuk değneği, ya­pay organ ve ilaç yardımında bulunur.
Başarılı öğrenciler için yaz kampları açar. Bu kamplarda öğ­rencilerin bedenen ve ruhen gelişmelerine yardım edecek çalış­malar yapılır,
Kızılay, bütün bu çalışmalarını hem yurt içinde hem de yurt dışında özenle yürütür, ihtiyacı olanlara yardım ederken dil, din ve ırk ayrımı yapmaz. Çalışmalarını insani duygularla ve eşitlik, evrensellik ilkelerine uygun bir şekilde yerine getirir.

Meral Dalaman’dan Kızılay Şiiri
Bembeyaz bir zeminde
İnce, kırmızı bir ay,
Koşuyor hep yardıma,
İşte budur Kızılay.

Sen, iyi gün değil,
Kara gün dostusun.
Kimsesizi, muhtacı,
Giydirir, doyurursun.

Savaş, deprem, yangın, sel,
Yakıp yıkıp giderken
Dostça uzanan ilk el,
Kızılay’ın, en erken.

Gülten Çiçek Tural’dan Kızılay Şiiri
Dertlilere deva için
Yanımızdasın Kızılay.
Hastalara şifa için
Yanımızdasın Kızılay.

Bir felaket yaşanınca
Çare tükendi sanınca
Senin adını anınca
Yanımızdasın Kızılay.

Bir güvencesin savaşta
Yardımın sürer barışta.
Bahar yaz ve karakışta
Yanımızdasın Kızılay.

Dertlilere kan olursun
Hastalara can olursun
Her şeye çare bulursun
Yanımızdasın Kızılay.

Bayrağının rengi beyaz
Hizmetlerine övgü az.
Zor durumda kalsak biraz
Yanımızdasın Kızılay.

Necati Öngay’dan Kızılay Şiiri
Yoksulları barındıran,
Yetimleri sevindiren,
Yaslarımızı dindiren
Karagün dostu Kızılay

Yıkık yurtları onaran
Köyler yapan, kentler kuran,
Aç karınları doyuran
Karagün dostu Kızılay

Kızıl aylı ak bayrağı
Güller açan sevgi bağı.
En büyük şefkat kaynağı
Karagün dostu Kızılay.