YAZARLAR

Kızılay Başkanı Kerem Kınık'ın dolar aşkı!

Peki millet Erdoğan'ı dinlerken, dövizle iş yapan kurumlar neden söz dinlemiyor? Kızılay'a ait AVM'nin dükkanlarını dolar karşılığında kiraya veren Başkan Kerem Kınık niye ayak sürüyor hâlâ?

Recep Tayyip Erdoğan'ın Trump'ın mermilerinekarşı savaşı yeni değil, iki yıl önce yine dolardanuzak durmamızı salık etmişti. Ahali devletinin başınıdinleyince, 2016 yılının Aralık ayındaki ekonomik savaşıkazanmamız zor olmamıştı.

Piyasalara bakıyoruz Trump'ın  mermi olarakkullandığı dolar tepetaklak aşağıdüşüyor. 

Yeterli mi?
Hayır.
Çıktığı yer belli çünkü... Doların 5'e ya da daha da aşağılaragerilemesi elbette kolay değil. 7'lerden 6'ya...Biz gayret edersek, biz bize söyleneni yaparsak, iki yüzlüdavranmazsak, istediğimiz rakamlara ulaşmak zordeğil.  2016'daTayyipErdoğan'ın çağrısıyla başardık çünkü.

CumhurbaşkanıTayyip Erdoğan, son birhaftadır millete çağrı yapıyor. Israrla, "Trump'unmermi gibi kullandığı dolardan uzak durun" diyor değilmi? Millet ne yaptı, ya da ne yapıyor? Elindekiavucundaki döviz birikimini TL'ye çeviriyor. 

Zarar edeceğini bile bile bunu yapıyor millet... 

Peki millet Erdoğan'ı dinlerken, dövizle işyapan kurumlar neden söz dinlemiyor?  Kızılay'a aitAVM'nin dükkanlarını dolar karşılığında kirayaveren Başkan Kerem Kınık niyeayak sürüyor hâlâ?Kızılay'ın kiracısı OrhanKarsak yıllardır dolar çilesi çektiğini söylüyor. Adamıdinlemiyorlar bile. Eh benimki de laf yani, Erdoğan'ıdinlemeyen sıradan bir iş insanını dinler mi?

"Dolar çilesi çeken iş insanlarınınçığlığı" yazıma cevap vermiş Kızılay Başkanı:

"(...) Ülkemizin son günlerdeki yeni bir saldırı ile karşıkarşıya kaldığı aşikârdır. Kızılayımız elbette bu saldırıda dakuruluş felsefesine uygun olarak milletimizin yanında yeralacaktır. Ülkemizdeki AVM kiralamasıyla ilgili genelticari teamüller değiştiğinde kurumumuz da elbette hem Kızılay, hemde kiracılarımızın menfaatini gözeterek gerekli değişikliğiyapacaktır. "

Bu açıklamanın tercümesi şudur; "Tayyip Erdoğan istediğikadar bağırıp çağırsın, ben bildiğimi okurum. Türkiye'deki diğerAVM'ler (Zorlu, Panora, Watergarden, Palladium, İstinyePark, Kanyon, Metro City, Akasya, AnkaMall, Cepa, Emar ... ) dolardan vazgeçmedikçe ben de vaz geçmem. "

Kızılay BaşkanıTrump'la aynı cephedesavaşıyor! İkisininde elinde dolar mermisi var; biriTürkiye'ye, bizimki de kendi insanınasıkıyor! 

DOLARLA İŞ YAPMAYI 2016'DABIRAKMIŞ

Erbakan Malkoç... Dünya çapında ün yapmış bir isim.yaptığı işlerle adeta parmak ısırtıyor. Dizayn yapıyor, elineverdiğiniz bir aracı baştan sona yeniliyor. Dişiyle tırnağıylakazıyarak, koca bir fabrika kurmuş Avcılar'da... 

"Dolar çilesi çeken iş insanlarınınçığlığı" yazımda, "Sen de dolarla işyapma kardeşim" demiştim Erbakan Malkoçiçin. 

Aradı sitem etti:

"Ağabey yazmadan önce bir sorsaydın. SayınCumhurbaşkanımızın 2016 yılındaki çağrısından sonra dolarla, euroile iş yapmayı bıraktım. Türkiye'de bir çok kişinin aracını ülkeminparasıyla dizayn ettim, ediyorum. Yurt dışında da müşterilerimvar, ister istemez dolar, ya da euro alıyorum emeğiminkarşılığında. Aldığım dövizleri bozdurup bozdurup anında TL'yeçeviriyorum. Allah şahidimdir, hesabımda ne euro var, ne dedolar. İsteyene istediği zaman bütün hesaplarımı açabilirim."

Erbakan Malkoç'un bu sözlerinin üzerine söyleyecekkelâm bulamadım, teşekkür etmekten başka. Keşke herkesErbakan kardeşim gibi duyarlı olsa, keşke 150yıllık Türk Kızılay'ının başındakiKerem Kınıkda, büyük sözü dinlese... 

İLKER AYCI'YA KOCAMAN BİRALKIŞ

CumhurbaşkanıTayyip Erdoğan'ın"Dolardan uzak durun" çağrısını 2016 yılındaişitenlerden biri de Türk Hava Yolları Başkanıİlker Aycı oldu. Yurt dışı uçuşları üç yılayakın süredir, TL ile yapılıyor artık. 

İlker Aycı, Türkiye'nin ekonomik savaşında dasafını hemen belli etti. Kızılay BaşkanıKeremKınık gibi ağırdan almak yerine hemenhareketegeçti.   Erdoğan'ı dinledive ABD'nin yayın kuruluşlarına reklam vermeyikesti. Google, twitter, Facebook,Instagram dahil... 

Bu örnek davranışa kocaman bir alkış diyorum, başka da bir şeydemiyorum... 

NOT:Ankara'dakiKızılay AVM'de dolarla kira ödeyen OrhanKarsak daha önce de belirttiğim gibi sadece bir örnek.Orhan Karsak gibi, bir çok iş insanı, dertli, kederli vedolar çilesi çekiyor. Kâr etmedikleri gibi, doların ateşi çıktıkçazarar ediyorlar. Kızılay da bir örnek, o yüzden bu konunun peşinibırakmayacağım. Ta ki, doları TL'ye çevirdikleri günekadar... 

Yorumlar35 yorum