BIST 9.072
DOLAR 31,45
EURO 34,15
ALTIN 2.107,13
HABER /  GÜNCEL  /  HAVA DURUMU

Kış fena bastırdı! İşte kar yağışının etkili olduğu iller

Kara kış tüm yurtta etkisini sürdürüyor. Afyonkarahisar ve çevresindeki yoğun kar yağışı nedeniyle Antalya kara yolu ulaşıma kapandı. Samsun, Denizli, Bursa, Eskişehir, Kütahya, Bilecik, Çanakkale ve Yalova'da ise etkili olan kar yağışı nedeniyle ekipler aralıksız çalışmalarına devam ediyor.

Abone ol

Yoğun kar yağışı nedeniyle Afyonkarahisar- Antalya kara yolu ulaşıma kapandı. Bursa- Uludağ yolunda çok sayıda araç yolda kalırken İzmir- Ankara karayolunun Kula geçişi 2 saat süreyle ulaşıma kapalı kaldı.  Manisa-İzmir arasındaki Sabuncubeli geçidinde de yağış etkisini gösteriyor. 

Afyonkarahisar-Antalya kara yolunda Sinanpaşa İlçesine bağlı Kılıçarslan beldesinden itibaren yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşım sağlanamıyor. Trafik Şube Müdürlüğü ekiplerinin, belirlenen noktada TIR, kamyon ve otomobil geçişlerine izin vermediği kara yolunda araç kuyruğu 5 kilometreyi buldu. 

Aydın'dan, Antalya'ya giden Özkan Mutlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yolun kapanacağını hiç tahmin etmediklerini, kar ve tipinin bir anda bastırmasıyla yollarının kapandığını aktardı.

"YOLLAR GERÇEKTEN ÇOK KÖTÜ"

Çanakkale'den Isparta'ya kendi aracıyla giden Cansu Kulaç da kapanan yolun ekipler tarafından açılmasını beklediklerini ifade etti.

BOLU DAĞI'NDA ULAŞIM ZORLUĞU

D-100 kara yolunun Bolu Dağı kesiminde kar yağışı etkisini arttırdı. Sürücüler, yoğun yağış nedeniyle ulaşımda zorluk yaşıyor.

KÜREME VE TUZLAMA

Karayolları 31. Şube şefliğinden alınan bilgiye göre, kar yağışının Afyonkarahisar-Kütahya, Afyonkarahisar-Konya, Afyonkarahisar-İzmir ve Afyonkarahisar-Ankara kara yollarındaki trafikte zaman zaman aksamalara neden olduğu kaydedildi.

Öte yandan, Karayolları ekiplerinin belirtilen yol güzergahlarında iş makineleriyle kar küreme ve tuzlama çalışmaları yaptığı bildirildi.

Meteoroloji yetkilileri, kar yağışının gecenin geç saatlerine kadar devam edeceğini ve sabah saatlerinde yollarda oluşabilecek buz ve don olaylarına karşı sürücülerin dikkatli olması gerektiği uyarısını yaptı.

KÜTAHYA- AFYONKARAHİSAR YOLU KAPANDI

Kütahya’da da kar yağışı etkili oldu. Kütahya-Afyonkarahisar yolu yoğun kar yağışı ve buzlanma nedeniyle ulaşıma kapandı, çok sayıda maddi hasarlı trafik kazası meydana geldi. Karayolları ekipleri, yolu ulaşıma açmak için çalışma başlattı. Domaniç ilçesinde de kar yağışı ulaşımı olumsuz etkiledi. Domaniç-İnegöl karayolunda araçlar yollarda kaldı. Kar kalınlığının 30 santimetreyi bulduğu yolda Karayolları ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

UŞAK'TA KAR YAĞIŞI ULAŞIMI ETKİLEDİ

Uşak'ta yoğun kar yağışı kara yollarında ulaşımı aksatıyor. Uşak ve ilçelerinde akşam saatlerinde etkili olmaya başlayan kar yağışı, kent merkezi ve il bağlantı yollarında ulaşımı olumsuz etkiliyor.

Özellikle Uşak-Ankara kara yolu Derbent köyü yakınları, Dumlupınar rampası ile Uşak-Denizli kara yolu Akarca rampası kesiminde ulaşım aksıyor.

Karayolları 25. Şube Şefi Tuncay Güney, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kar yağışının gece yarısına kadar aralıklarla devam etmesinin beklendiğini belirterek, sürücüleri tedbirsiz yola çıkmamaları konusunda uyardı.

Güney, 25 ekiple karla mücadele ettiklerini vurgulayarak, "Zincirsiz çıkan araçların kaymaları sonucu ulaşımda aksamalar yaşanıyor. Sürücülerden dikkatli olmalarını ve yola zincirsiz, kış lastiği olmadan çıkmamalarını istiyoruz. Şu ana kadar tüm yolları açık tutmayı başardık, ufak aksamalar var ancak yağış şiddetli şekilde sürüyor." diye konuştu.

Bu arada Uşak Belediyesi ekipleri, kent merkezinde karla mücadele çalışmalarına başladı.

DENİZLİ- ANTALYA KARA YOLUNDA ULAŞIM KONTROLLÜ SAĞLANIYOR

Denizli'de akşam saatlerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle Denizli-Antalya kara yolunda ile bazı bölgelerde ulaşım kontrollü sağlanıyor.
Kent genelinde yüksek kesimlerde akşam saatlerinden itibaren başlayan kar yağışı, akşam şehir merkezinde de etkisini zaman zaman göstermeye başladı.

Belediye ekipleri, kent merkezinin yüksek kesimlerinde bulunan mahallelerdeki yollarda trafikte aksama yaşanmaması için kar küreme ve tuzlama çalışması yapıyor.

Karayolları ekipleri ise ulaşımın kontrollü sağlandığı Denizli-Antalya kara yolu Cankurtaran mevkisi ile Denizli-Afyonkarahisar kara yolu arasında kar küreme ve tuzlama çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Öte yandan, trafik polisleri Cankurtaran mevkisinde oluşturdukları uygulama noktasında araçların dikkatli gitmesi konusunda uyarılarda bulunuyor.

SAMSUN'DA KAR YAĞIŞI

Samsun'da etkili olan kar yağışı nedeniyle Samsun-Ankara kara yolunda kış lastiği bulunmayan tırların geçişine izin verilmiyor. Bölge trafik ekipleri, Kavak ve Havza ilçelerinde, yoğun kar yağışı nedeniyle olumsuzluk yaşanmaması için denetimleri artırdı.

Ekipler, Samsun-Ankara kara yolundaki kontrollerinde Ankara istikametine giden ve kış lastiği olmayan tırların geçişine izin vermedi. Yolda uzun tır kuyrukları oluştu.

Bölgede etkisini sürdüren kar yağışı nedeniyle, Kavak-Havza arasında araç trafiği kontrollü sağlanıyor. 

ANKARA'DA SON DURUM

Ankara’da akşam saatlerinde kar yağışı etkili oldu. Lapa lapa yağan kar ile birlikte cadde ve sokaklar kısa sürede beyaza büründü. Karayolları ve belediye ekipleri ana arterlerde tuzlama çalışması yaptı. Buna rağmen ulaşımda bazı noktalarda aksamalar meydana geldi. Özellikle Dikmen bölgesinde rampa çıkamayan bazı araçlar yolda kaldı. Sürücülerden bazıları, araçlarını iterek çıkarmaya çalıştı. Bir çoğu da araçlarını uygun yerlere park edip evlerine yürüyerek gitti. Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, kar yağışının gece boyunca etkisini sürdüreceği belirtildi.

KULA GEÇİŞİNDE 2 SAAT MOLA

Kula’da dün akşam saatlerinde aniden başlayan kar yağışı nedeniyle ilçe merkezinden geçen İzmir-Ankara D-300 karayolu ulaşıma kapandı. Kavacık rampasında her iki yöne de trafik akışı dururken, refüjde bulunan ve sadece kar küreme araçlarının geçişi için oluşturulan geçiş yolu, Grayder araçları ile açılarak, İzmir-Ankara istikametine gitmek isteyen araçlar, geri döndürülerek şehir merkezine yönlendirildi. Yoğun kar yağışı nedeniyle Kavacık rampasında tıkanan trafikte, sürücüler araçlarına zincir taktı.

SABUNCUBELİ GEÇİDİ

Manisa'nın Demirci ve Gördes ilçelerinde sabah saatlerinden bu yana etkili olan sağanak ve sisin ardından kar yağışı başladı.

Demirci'de, bin 470 rakımlı Akçakertik mevkisinde etkili olan kar yağışı nedeniyle Demirci-Simav kara yolunu kullanan sürücüler, zor anlar yaşadı. Yolda kalan kamyon ve tır sürücüleri, Karayolları ekiplerinin tuzlama ve kar temizleme çalışması sonucu güzergahlarına devam edebildi. Ekipler, kar lastiği, zincir ve çekme halatı bulunmayan araçların Demirci-Simav kara yoluna çıkışına izin vermiyor. Manisa-İzmir arasındaki Sabuncubeli geçidinde de yağış etkisini gösteriyor.

BURSA'DA ARAÇLAR MAHSUR KALDI

BURSA'da öğle saatlerinde başlayan kar yağışı etkili oldu. Yoğun kar yağışı nedeniyle Bursa-Uludağ yolunda çok sayıda araç yolda kaldı.

Bursa'nın özellikle yüksek kesimlerinde öğle saatlerinden itibaren başlayan kar yağışı, etkisini artırarak devam ediyor. Yoğun kar yağışı ve tipinin hakim olduğu Bursa-Uludağ yolunda araçlar yolda kaldı.

Bazı araçların kara saplandığı görülürken, maddi hasarlı kazalar da meydana geldi. Karayolları ve belediye ekipleri, kar küreme ve tuzlama araçları ile karla mücadeleyi sürdürürken, jandarma ekipleri de Uludağ'a çıkmak isteyen araç sürücülerinin zincirsiz yola devam etmesine izin vermiyor.

D-100 KARA YOLUNDA AKSAMA

Düzce, Bolu, Kocaeli ve Sakarya'da kar yağışı başladı. Düzce'de sabah saatlerinden itibaren etkili olan sağanak, yerini kar yağışına bıraktı.  D-100 kara yolunun Öztürkler, Çoban ve Kervan kavşaklarında kar yağışı, trafikte zaman zaman aksamalara neden oluyor.  Kardüz, Topuk ve Sırıklı yaylalarında ise kar kalınlığı 15 santimetreyi geçti. 
Meteoroloji yetkilileri, kar yağışının gece boyunca devam edeceğini bildirdi.