BIST 8.026
DOLAR 28,90
EURO 31,46
ALTIN 1.924,11
HABER /  EKONOMİ

Kırmızı et tanzim de kavga çıktı

Kırmızı ette de tanzim olsun istediği et sektöründe tartışmaya neden oldu. Türkiye Kasaplar Federasyonu devletin zaten bazı zincir marketler aracılığı ile eti ucuza sattığını ve iddia edildiği gibi fiyatların 9 TL'ye inemeyeceğini söyledi.

Abone ol

Sebze ile başlayan tanzim satışlara temizlik ve bakliyattan sonra dün Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç ile kırmızı ette ülke gündemine girdi.

Aracı olmadan eti vatandaşa ulaştırarak et fiyatlarının yüzde 30 daha ucuzlayacağını savunan Tunç’a cevap Türkiye Kasaplar Federasyonu Genel Başkan Vekili Osman Yardımcı’dan geldi.

ASIL DERT BU OLMAMALI
Bazı zincir market ve Et Süt Kurumu tarafından ucuza kırmızı et satıldığını belirten Yardımcı "Tanzime gerek yok, devlet zaten ucuz et satıyor" dedi. Ucuz etin satıldığı marketlerin tanzimlerin yerini doldurduğunu dile getiren Yardımcı Kırmızı Et Üreticileri Birliğinin asıl derninin tanzim açmak olmaması gerektiğini vurguladı.


KASAP DEVLETLE REKABET EDEMEZ
Bugün üreticinin yem, mazot fiyatının indirilmesi gerektiğinin altını çizen Yardımcı, "Bunların yapılması gerekir. Zincir marketler zaten bir tanzim. Bugün devletin desteklediği marketlerde et ucuz, kasapta da ucuz. Ama kasap devletle karşı karşıya gelip rekabet yapamaz. Ama kasap ve marketlerin de eşit tutulması gerekir" ifadelerine yer verdi. 

ESNAF BİTER
Bugün sebze ve meyvenin de pahalanmasını zincir marketlere bağlı olduğunu iddia eden Osman Yardımcı, "Bugün pazardaki arkadaşımızın sattığı sebze de aynısıdır. O zaman onlara el atalım. Tanzimle devletin vatandaşa ucuz yedirme hamlesini doğru buluyorum. Her sokak başına tanzim kurmak, küçük esnafı bitirmek demektir. 35 bin kasabımızı açlığa mı itelim? Cumhurbaşkanımız bizden iyi biliyor. Zincir marketlerde bugün satılan ucuz et var. Vatandaşlarımız ister oradan, ister kasaptan alır” diye konuştu. DEVLET ZATEN UCUZA SATIYOR
Türkiye’de besicilere destek verilmesi gerektiğini vurgulayan Yardımcı, "Et ve Süt Kurumu kesim yapıyor, besiciye destek veriyor, güzel bir şey. Ama kasaba destek verilmiyor. Kasap sektörü biterse ne olur, 3-5 zincir markette sıraya girerek et alırız. Yerli malı satıyoruz, zincir market et satmasın demiyoruz. Türkiye’de çifte standart olmaz" dedi. 

MESLEK AHLAKI YOK
Et ve Süt Kurumu ile zincir marketlerin ucuz et sattığını ve bu nedenle tanzime gerek olmadığını işaret eden Yardımcı, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye’de sistemin düzelmesi için meslek ahlakı olması gerekir. Bugün zincir marketler her şeyi satıyor, kasap satabiliyor mu? Satamıyor. Ama herkes aynı olmalı. Kasap etini satmalı, pazarcı sebzesini satsın. Biz zamlara rağmen kasaplar olarak halimizden memnunuz.

9 LİRAYA FİYAT İNER Mİ?
Devlet zincir marketleri destekliyor, ucuz et veriyorlar. Tanzim kurmaya ne gerek var. Tanzim kurulsa biler ette yüzde 30 ucuzlama olmaz. 9 liraya etin fiyatı iner mi? Et fiyatında yüzde 30 indirim olmaz. Ama devlet sübvanse ederse, zararı karşılarsa o zaman olur. Tanzime gerek yok, devlet zaten ucuz et satıyor" ifadelerini kaydetti.