BIST 9.645
DOLAR 32,57
EURO 34,88
ALTIN 2.435,89
HABER /  EKONOMİ

Eğer bu doğruysa kırmızı et ve kıyma fiyatları en az yüzde 30 inecek

Kırmızı Et Üreticileri birliği sebze fiyatlarını ucuzlatan tanzim sebze gibi tanzim et kurulmasını istiyor. Bu olursa et fiyatları en az yüzde 30 ucuzlar diyorlar.

Abone ol

Hükümetin taze sebze ve meyvedeki fiyat artışlarının önüne geçmek için başlattığı tanzim satış modeli kırmızı et üreticilerini de harekete geçirdi.  Et üreticileri tanzim kurmak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kapısını çalacak. Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, “Tanzim başlarsa fiyat en az yüzde 30 ucuzlar” iddiasında bulundu.

Tunç, ucuz yerli besi eti satışı için üreticilerin de tanzim işine girmek istediklerini söyledi. Et ve Süt Kurumu'nun (ESK) sınırlı sayıdaki satış noktasıyla vatandaşa ulaşamadığını, ucuz eti de ucuzcu zincir marketlere verdiğini dile getiren Tunç, şunları aktardı:
-"ESK ithal et satışı da yapıyor. Biz aracı olmadan ucuz yerli eti vatandaşa ulaştırmak için tanzim satışa başlamak istiyoruz".

Gerekirse ESK bünyesinde de bu işi yapabileceklerinin altını çizen Tunç, sadece üretici ve tüketicinin olacağı bir modelle fiyatların ciddi oranda düşebileceğini kaydetti.

Et fiyatları yüzde 50'ye varan oranda ucuzlar
Ette tanzim satışı başlarsa karkasta yüzde 30, şarküteride yüzde 50'ye varan indirimin söz konusu olabileceğinin altını çizen Tunç, "İlerleyen zamanlarda fiyatı 3'e katlanan süt ürünlerini de sisteme dahil edebiliriz" dedi.

Rant inanılmaz
Mevcut sistemin aracılara kazandırdığını ve bu işte inanılmaz bir rant olduğunu ifade eden Tunç, "Başkan Erdoğan'a görüşme talebimizi ilettik. Bu iş için düşünülecek her modele hazırız. Yeter ki üretici birlikleri bu işin içine dahil olsun" diye konuştu. Tunç, konunun detaylarını netleştirmek için yarın üreticilerle de bir araya geleceklerini kaydetti.

Kıymanın kilosu bile 50 lira oldu
Şu anda kıymanın kilosunun dahi bazı kasaplarda 50 liraya kadar çıktığını vurgulayan Tunç, bu şekilde piyasanın da dengeleneceğini ve fiyatların vatandaşın ulaşabileceği noktaya geleceğini kaydetti.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Tanzim sonrası fiyatlar yarı yarıya düştü! Market ve hal rakamlarına bakın
Foto Galeri Tanzim sonrası fiyatlar yarı yarıya düştü! Market ve hal rakamlarına bakın Galeriye Gözat