BIST 11.173
DOLAR 32,90
EURO 35,84
ALTIN 2.524,98
HABER /  SAĞLIK

Kireçlenme şikayeti kimlerde daha çok görülür?

Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülen halk arasında kireçlenme olarak bilinen 'Osteoartrit'in hastalığının daha çok eklemlerde ve ellerde oluştuğunu söyleye Dr. Pembe Hare Yiğitoğlu Çeto, hastalığın tanı ve tedavisi hakkında konuştu.

Abone ol

Yrd. Doç. Dr. Pembe Hare Yiğitoğlu Çeto, halk arasında kireçlenme olarak bilinen eklem hastalığı ‘Osteoartrit’in ellerde de oluştuğunu, eklemlerde kıkırdak kaybı ve kemik değişiklikleri ile dejeneratif bir hastalık olarak karşımıza çıktığını ve sıklıkla yaşlılarda görüldüğünü dile getirdi.

El Osteoartrit'inde başlıca şikayetin ağrı olduğunu, tutulan eklemi kullandıkça ağrının arttığını, eklemi dinlendirdikçe azaldığını, ileri safhalarda ise eklem kullanılmasa bile ağrıların şiddetlendiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Çeto, hastaların uzun süren hareketsizlik sonrası tutukluk hissettiğini ve harekete başlamakta zorlandığını belirtti.

“Kadınlarda sık olarak Nodal Generalize Osteoartrit görülüyor”
Yrd. Doç. Dr. Çeto, el eklemlerini tutan bu Osteoartrit'te bulunan nodüllerin erken yaşta ortaya çıktığını belirterek şöyle devam etti:
"Nodal Generalize Osteoartrit'te çok sayıda eklem tutulması görülür. Hastalarda el ile birlikte daha sonra diz veya kalça Osteoartrit'i de sıkça görülmektedir. Hastalar ağrılarını ilk olarak elde hissederler. Parmaklarda, bir ya da birkaç eklemde ağrı, şişlik ve tutukluk hissi görülür. Osteoartrit'te nodüller oluşmasına rağmen el fonksiyonları olumsuz etkilenmez.”


Konuşmasına Erozif Osteoartrit'in görülme sıklığıyla devam eden Yrd. Doç. Dr. Çeto, 40-50 yaş arasındaki kadınlarda sık görüldüğünü kaydetti. Yrd. Doç. Dr. Çeto, "Erozif Osteoartrit aynı anda birçok eklemi etkiler, genellikle her iki elde simetrik tutulum olur. Bu nedenle elleri tutan romatizmal bir hastalık olan Romatoid Artrit ile sıklıkla karışır. Ağrılı süreç yıllarca sürebilir fakat en sonunda hastanın şikayetleri geriler. Hastalığın ileri evrelerinde her ne kadar eklemler ağrısız olsa da fonksiyon kaybı görülür” şeklinde konuştu.

“Kadınlarda, erkeklere göre daha sık görülüyor”
El Osteoartrit'inde en önemli risk faktörünün yaş olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Çeto, 60-70 yaş arasındaki kadınların yüzde 75’inde görüntüleme yöntemi ile DİF eklemlerinde Osteoartrit'in saptandığını, genetik geçişin önemli rol oynadığı kadınlarda, erkeklere göre daha sık görüldüğünü ve daha çok eklemleri tuttuğunu vurguladı. Yrd. Doç. Dr. Çeto, “Özellikle Heberden nodullerinin kalıtsal geçiş özelliği çok belirgindir. Obezitenin bazı eklemlerde sadece yüklenme gibi mekanik nedenlerle değil, metabolik nedenlerle de Osteoartrit'e neden olduğu saptanmıştır. Obezitenin el Osteoartrit'i için risk faktörü olması çok dikkat çekicidir” diye konuştu.