BIST 1.410
DOLAR 8,08
EURO 9,69
ALTIN 454,23
HABER /  GÜNCEL  /  EMLAK

Kiracıyı üzen haber yeni zam oranları belli oldu

Enflasyonun açıklanması ile emekli ve memurun yanı sıra kiralara yapılacak zam da oranları da belli oldu. Böylelikle kira artış oranlarını belirleyecek olan TÜFE'deki 12 aylık ortalama yüzde 16.33 artış gerçekleşti.

Abone ol

2018 yılı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte, yaklaşık 20 milyon kiracının merakla beklediği kira zam oranı da belli oldu.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2018 yılı Aralık ayı verilerine göre enflasyon ayılık yüzde 0.40 düşerken yıllık bazda yüzde 20.30 olarak gerçekleşti.

Eylül ayından Bakan Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı'na göre Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) oranı üzerinden belirlenen kira artışları yeni yılda 3 yıl boyunca TÜFE'ye endekslenmişti.


Böylelikle kira artış oranlarını belirleyecek olan TÜFE'deki 12 aylık ortalama da yüzde 16.33 artış gerçekleşti. Bu da sözleşmelerini yenileyecek kiracıların kirasına bin lirada 160 lira zam anlamına geliyor.

YÜZDE 27 ÖDEYECEKTİ
Kira oranları eğer ÜFE üzerinden hesaplanıyor olsaydı kiracı, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 27,01 artış gerçekleştiği için yüzde 27'lik zamla karşı karşıya kalacaktı.

KİRA ZAMMI NASIL HESAPLANIYOR?
Yeni Ekonomi Programı'na göre ev sahipleri artık zamları üretici fiyatından değil, tüketici fiyatından yapabiliyor. Program'ın 'Enflasyon' bölümünün 'Politika ve Tedbirler' başlığı altında, "Kira artış oranına dair üst sınır, döviz kuru ve emtia fiyatlarındaki gelişmelere duyarlılığı yüksek olan üretici fiyatları yerine tüketici fiyatlarına göre belirlenecektir" maddesi yer aldı.

Normal şartlarda 12 aylık ortalama Yurt İçi Üretici Fiyatı (Yİ-ÜFE) artış oranı ile belirlenen kira zammı üst rakamı yeni düzenleme yapılması ile birlikte TÜFE ile belirleniyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Fenerbahçe ve Galatasaray Robinho için devrede
Azeri sevgilisini taksiden indirip 55 bıçak darbesiyle öldürdü
15 tatil ne zaman 2019 ocak ayının kaçında başlıyor?
Kılcal damar çatlaması tehlikeli midir neden olur?
Cemal Kaşıkçı davasında son dakika gelişmesi! Savcı ölüm istedi
Milli Piyango'dan 'şeffaflık' açıklaması
2019 Hac kayıt başvuru ücreti online ödenir mi banka listesi
Can pazarı kamerada! İnleme sesi ile cevap verebildi
Sadık Çiftpınar: 2 büyük camianın benimle ilgilenmesi gurur verici
Mühendis maaşları 2019 yeni zamlı net maaş
Yorumlar 2 yorum