BIST 5.032
DOLAR 19,05
EURO 20,50
ALTIN 1.211,97
HABER /  GÜNCEL

Kiliseden bıçaklı saldırıya Fatih li cevap

İstanbul’da geçtiğimiz günlerde Yeşilköy Katolik Kilisesi cemaatine bir grup genç tarafından gerçekleştirilen bıçaklı saldırıya, verilen ift...

Abone ol

İstanbul’da geçtiğimiz günlerde Yeşilköy Katolik Kilisesi cemaatine bir grup genç tarafından gerçekleştirilen bıçaklı saldırıya, verilen iftar yemeğinde, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’a girmeden önce şehzadeler, vezirler ve vatandaşlara, gayrimüslimler ve kiliselere yönelik herhangi bir olumsuz durum yaşanmaması için yayımladığı fermanı ile yanıt verildi. İftar programında söz konusu saldırının köklü dostluklara asla zarar vermeyeceğinin, aksine bağları daha da kuvvetlendirdiğinin mesajı verildi.
Kilisede düzenlenen iftar davetine, Bakırköy İlçe Emniyet Müdürü Murat Çetiner, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Süryani Kilisesi Yönetim Kurulu Başkanı Sait Susin, Yeşilköy Dayanışma Platformu üyeleri, çeşitli sivil toplum kuruluş temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.
İftar öncesinde Yeşilköy Dayanışma Platformu tarafından yapılan basın açıklamasında, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’a girmeden önce şehzadeler, vezirler ve devlet vatandaşlarına karşı gayrimüslimler ve kiliselere yönelik herhangi bir olumsuz durum yaşanmaması için yayımladığı fermanına yer verildi. Platform adına basın açıklamasını okuyan Aref Cebeci, ‘Ne şehzadem ne vezirlerim veya vazifelilerim ne de hizmetçilerim veya devletimin vatandaşları onlara hakaret etmeyecek ve onları taciz etmeyecektir. Hiç kimsenin onları tecavüz üne, hakaret etmesine, canlarına kast etmesine, mallarına ve mülklerine veya kilisenin mal ve mülklerinin tehlikeye atılmamasına izin verilmeye.’ Fatih Sultan Mehmet böyle girmiştir İstanbul’a. Yeşilköy nadir semtlerinden biri çeşitli yaşam bizler biliyoruz ki bu ülkede birçok acılar yaşanmıştır. Yeşilköy bu kardeşlik coğrafyasının en güzel temsili arasında. Ne yazık ki geçen ay bu kardeşlik kültürüne birarada yaşama çabasına yapılan saldırı ile içimizi acıtmıştır. Bu saldırıyla gördük ki ötekileştirici nefret söylemi ile ötekileştirme ile daha birçok kez yüzleşeceğiz. Ne yazık ki geçen ay bu kardeşlik kültürüne, Latin Katolik Kilisesi’ne yapılan saldırıyla içimiz acımıştır. Bugüne kadar Müslümanlar, mahallelerinde yaşayan Hristiyan, Musevi komuşlarını nasıl iftar sofralarına misafir ettiyse, Yeşilköy Katolik Kilisesi de bu yıl Ramazan ayında komşularını kardeşlerini iftar sofrasında misafir etmek istedi. Bu sofraya farklı inançlardan insanlar, barış, Paylaştığımız bu sofraya farklı inançlardan insanlar barış içinde oturmuşlardır. Attığımız bu adım dileriz ki gelenekselleşir tüm hak dinlerinin kardeşçe yaşayabildiğinin tüm dünyaya göstergesi olur” dedi.
Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu da, İslam dinin bir hoşgörü dini olduğuna dikkat çekerek Bakırköy’ün farklı etnik ve dini inanç yapısının bir zenginlik olduğunu söyledi. Başkan Kerimoğlu, “Böyle günlerde Bakırköy farklı inanç din ve etnik kökenlerin bir arada ama barış kardeşlik ve huzur duyguları ile yaşadığı bir yerdir. Farklılıklarımız bizim zenginliğimiz olabilir. Hep bir arada barışın huzurun kardeşin ve hoşgörün başkenti yapmak istiyoruz. Bakırköy küskünlüklerin kırgınlıkların yeri olamaz” dedi.
Süryani Kilisesi Yönetim Kurulu Başkanı Sait Susin, "Yaşanan olaya karşı duyarlılık hepimizi mutlu etti. Görev düşen tüm resmi kurumlar ve vatandaşlar aynı hassasiyeti e duyarlılığı gösterdiler. Bunu hepimiz desteklemeli ve bu amaç üzerinde çalışmalıyız. Verilen iftarla biraraya getirme övgüye değer bir harekettir. Bu bir ilk olsun ve sürekli bu güzelliği yaşayalım” temennisinde bulundu.
Kilise yönetimi tarafından iftar programında Türk mutfağının sevilen damak tadları ikram edildi.
15 Haziran’da gerçekleştirilen saldırıda, sekiz kişilik bir grup vaftiz töreni olduğu sırada kiliseden içeriye girmiş, iddiaya göre, törene katılan cemaat üyelerini rahatsız etmiş, daha sonra kilisenin bahçesine çıkarak kilise görevlilerine tehditler savurmuştu.
(İHA)