BIST 11.186
DOLAR 33,09
EURO 36,29
ALTIN 2.621,13
HABER /  POLİTİKA

Kılıçdaroğlu'nu en iyi Erdoğan anladı Soylu'nun endişesi!

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Adalet Yürüyüşü'nün AK Parti'ye yansımalarını bugünkü köşesinden analiz etti.

Abone ol

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlattığı 'Adalet Yürüyüşü'nün bugün 8'nci günü. Yürüyüşe ilişkin tartışmalar ise sürüyor. Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi ise yürüyüşü bugün farklı bir açıdan ele alan bir yazı kaleme aldı. Tarihte Kılıçdaroğlu'nun yaptığına benzer yürüyüşleri hatırlatan Selvi, özellikle de İsmet İnönü'nün başlattığı yürüyüşe dikkat çekti. İsmet İnönü'nün başlattığı yürüyüşün sonunda toplumsal olayların çıktığını hatırlatan Selvi, kargaşanın 27 Mayıs darbesinin fitilini ateşlediğinin altını çizdi.

AK PARTİ'NİN KILIÇDAROĞLU KAYGISI

'AK Parti'nin Kılıçdaroğlu kaygısı' başlığı verdiği yazısında Selvi, Adalet Yürüyüşü'nün kargaşaya dönüşmesinden endişe ettiğini yazdı ve ekledi:

"Yürüyüşün amacından sapmaması için Kılıçdaroğlu, bir çaba gösteriyorsa, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ondan on kat daha fazla dikkatli."

"Kılıçdaroğlu’nun yapmak istediğini en iyi Erdoğan anladı" diye de yazan Selvi şunları kaleme aldı:

"...
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da belli ki, ‘Adalet Yürüyüşü’nü toplumdaki bir fay hattını harekete geçirmek için başlattı. Kılıçdaroğlu’nun yapmak istediğini en iyi Erdoğan anladı. Yürüyüşün toplumsal zemininin oluşmaması için, “Birilerinin elinde kartonla arandığı gibi bir adalet değil bizim aradığımız. Bizim aradığımız 249 şehidimizin kanıdır” dedi. Böylece Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşünü adalet arayışı gibi masum bir eylem olmaktan çıkarıp, kriminalize etmeyi tercih etti.

Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşü, ilk günlerde Gandi’nin, ‘Tuz Yürüyüşü’ne benzetildi. İşi, Mao’nun “Uzun Yürüyüşü”ne kadar götürenler oldu. Oysa CHP’nin tarihinden benzerlik aransa daha doğru olurdu. Çünkü ne Kılıçdaroğlu, Gandi ne de Türkiye, İngiliz sömürgesi altındaki Hindistan.

İSMET PAŞA’NIN UZUN YÜRÜYÜŞÜ

İsmet Paşa’nın da DP iktidarına karşı çıktığı uzun bir yürüyüşü var. Uşak’ta, Kayseri Yeşilhisar ve İstanbul Topkapı’da büyük olaylara neden olan geziden söz ediyorum.

1959 yılında başlamıştı Paşa’nın yürüyüşü. “İsmet Paşa çarıklarını giydi” diye atılan manşetler eşliğinde. O sıralarda askerlere işaret vermek için ’bot’ değil, İsmet Paşa’nın çarıklarını giymesi önemliydi. İsmet Paşa gittiği Uşak’ta, Kayseri Yeşilhisar’da ve Topkapı’da saldırıya uğradı. Atılan taş Paşa’nın kafasının yarılmasına ve kan akmasına yol açtı. Ülkede büyük bir gerginlik yaşanıyor, kışlalar kaynıyordu. Çünkü İsmet Paşa, askerin gözünde Milli Mücadele kahramanı ve Atatürk’ten sonraki isimdi. DP iktidarının olayları önlemedeki başarısızlığı da eklenince, işler çığırından çıktı. İsmet Paşa, “Şartlar tamamsa darbeler meşrudur” dedi. O söz harekete geçmek için bekleyen cuntalar için işaret oldu. Türkiye 27 Mayıs’a sürüklendi.

KILIÇDAROĞLU’NUN GÜVENLİĞİ

Şunu net olarak ifade edeyim ki, Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşünün akıbetinin 27 Mayıs’la kıyaslanmasını doğru bulmam. CHP lideri, meşru bir iş yapıyor. Ancak dikkatli olmalı. Bu tür uzun yürüyüşlerin nasıl başladığına değil, nasıl sonuçlanacağına bakmak gerekiyor. Gezi olayları da üç-beş ağaç işi olarak başlamıştı. Ancak örgütler işin içine girince amacından saptı. Örgütlerin sızması konusunda dikkatli ve yürüyüşün meşruiyetine gölge düşürmeme konusunda özenli olunmalı.

AK Parti yöneticileriyle konuşuyorum. Yürüyüşün amacından saptırılması konusunda endişeleri var. Yürüyüşün amacından sapmaması için Kılıçdaroğlu, bir çaba gösteriyorsa, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ondan on kat daha fazla dikkatli. Örgütlerin, Kılıçdaroğlu’na yönelik bir provokasyondan kaygı duyuluyor. O nedenle sıkı güvenlik önlemleri alınmış durumda. İstanbul’a yaklaştıkça güvenlik önlemleri iki katına çıkarılacak. İşin bir de devleti ilgilendiren boyutu var. Gezi olaylarını çığırından çıkaran zabıtaların çadırları ateşe vermesi olmuştu. CHP’nin özenli, iktidarın ise dikkatli olması gerekiyor. Türkiye yeni bir Gezi’yi kaldırmaz.