BIST 1.381
DOLAR 8,75
EURO 10,40
ALTIN 499,97
HABER /  POLİTİKA  /  CHP

Kılıçdaroğlu'ndan 'kuzu kuzu geldi' yanıtı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisi için söylediği ‘15 Temmuz’dan sonra kuzu kuzu saraya geldi’ yorumlarına yanıt verdi.

Abone ol

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu da doğru değil. Aynı olay olsa, yine Türkiye bir darbe girişimiyle karşı karşıya kalsa söz konusu vatansa gerisi teferruattır. Gene giderim. Öyle kalkıp da kısır çekişmelere bu memleketi sokmamak lazım” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bursa'nın İnegöl ilçesinde muhtarlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Önümüze gelen anayasa değişikliğine göre, başkan iki dönem seçilebiliyor. Üçüncü dönem seçilemiyor. İkinci dönemin sonunda Meclis'i feshedebilir. Kendisi de seçime gider. Böylece ne olacak? 5 yıllık süreyi doldurmadığı için üçüncü dönem de seçilme ihtimali olacak. Asıl amaç bu. Özür dilerim ama milletin aklıyla alay etmek doğru mudur? Bunun partilerle bir ilgisi var mı? Hayır. Memleketle demokrasimizle ilgisi var. Bu bir demokrasi, memleket meselesi."

ÜÇÜNCÜ DÖNEM İDDİASI

"Meclis'i feshetme yetkisi bugünkü anayasada da var. Cumhurbaşkanının Meclis'i feshi seçim sonrası 45 içinde hükümetin kurulmamasına bağlı. Bugünkü anayasaya göre, seçim oldu. Hükümet kurulamadı. 45 gün geçti, yine hükümet kurulamadı. O zaman cumhurbaşkanı diyor ki 'Kusura bakmayın. Görev süresi dolmadan ben Meclis'i feshediyorum. Yeniden seçime gidelim'. Yenisinin, mevcutla farkı nedir? Yenisinde hiçbir gerekçe göstermeden, öyle 45 gün içinde hükümet kuruldu, kurulmadı; ona da bakmadan, başkan isterse üçüncü yılın sonunda 'Ben Meclis'i feshediyorum. Yeniden seçime gidebilirim' diyebilir."

DEVLETİMİZDE ÇİFT BAŞLILIK YOK

"Çift başlılık bitecek" yorumlarını da değerlendiren CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Devletimizde çift başlılık yok. Bizim devletimizde ve bütün demokrasilerde, kamuda görev alan herkesin görev alanı tanımlanmıştır. Kim tanımlamış? TBMM; 550 milletvekilinin olduğu yerde herkesin görev alanı bellidir. Çift başlılık ne zaman çıkar? Ben, kendi görev alanım dışına çıkıp, bir başkasının görev alanına müdahale edersem çift başlılık olur. Anayasa değişikliğine 'evet' dersek ne olur? Devlette çift başlılık olur; çünkü seçilecek olan başkan, hem cumhurun başkanı hem bir partinin genel başkanı olacak. İki başlılık, hem başkan hem bir partinin genel başkanı" diye konuştu.

'KUZU KUZU SARAY'A GELDİ' YANITI

Kılıçdaroğlu, daha sonra Bursa’nın İnegöl ilçesinde kamyon ve Tır Garajı şoförleri ile buluştu. Kendisi hakkında, ‘15 Temmuz sonrası işte kuzu kuzu geldi saraya’ şeklindeki yorumları doğru bulmadığını ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu, “Aynı olay olsa, yine Türkiye bir darbe girişimiyle karşı karşıya kalsa söz konusu vatansa gerisi teferruattır. Gene giderim. Öyle kalkıp da kısır çekişmelere bu memleketi sokmamak lazım. Yazıktır, günahtır. Türkiye’nin bir derdi varsa siyasetçiler bir araya gelip, oturup konuşmalı. Memleket sadece benim memleketim değil, hepimizin memleketi. Sadece ben mi sorumluyum? Sizler de sorumlusunuz” dedi.

Erdoğan: Ben oraya gitmeyeceğim dedi kuzu kuzu geldi

ÖNCEKİ HABERLER
Bulgaristan seçimleri HÖH ve Dost Partisi yüzde kaç oy aldı?
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Yüzde 0.7 oya sahip SP'den tuhaf referandum açıklaması
Fethullah Gülen : Vebalim büyük! Ben ettim sen etme"
Bakan Soylu açıkladı: O hain elimizde
CHP’liler yeni bir televizyon kuruyor işte detaylar
Dolar kurunda 1 aydır böylesi görülmedi ( Dolar kaç TL 27 Mart 2017)
Kahve depresyon riskini azaltır mı?
Varis tedavisi görenler bu habere dikkat!
Atilla Taş'tan mesleğiniz sorusuna ilginç cevap
Yorumlar 21 yorum