HABER /  EKONOMİ

Dolar kurunda 1 aydır böylesi görülmedi ( Dolar kaç TL 27 Mart 2017)

Dolar kuru dip yaptı. 27 Mart 2017 canli dolar kuru verilerine göre Dolar/TL bugün 3.59 liranın altını gördü. Peki dolar yorumları ne diyor dolar ne olur? İşte dolar kuru tahminleri ve piyasalardan son rakamlar...

Dolar kuru bugün güne hızlı bir düşüşle başladı. Geçtiğimiz hafta 3,60-3,64 seviyelerinde hareket eden dolar/TL bugün 3.59 liranın altını gördü. Euro ise, 3,90'ın altında seyrediyor. Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi de, haftaya yüzde 0,10 düşüşle 90 bin 290 puandan başladı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın hazırladığı ilk büyük yasa teklifi olan sağlık tasarısını Kongre'den geçirememesinin ardından dolarda görülen değer kaybına paralel dolar/TL de 3,59'un altına gerilerken, dış piyasalardaki gelişmeler takip ediliyor.

Piyasalar geçen hafta ABD'de sağlık yasası oylamasına odaklandı ve oldukça sakin seyretti. Dolar/TL buna paralel hafta boyunca 3,60-3,64 dar bandında yatay bir seyir izledi. 

Trump'ın ısrarından vazgeçmesi sonrasında bugün ilk işlem gününde TL açısından negatif bir haber akışı olmazsa kurda bir gerileme olacağı düşünülüyor.

Geçen hafta son işlem gününü 3,6190 seviyesinden kapatan dolar/TL, bu sabah 3,5866'yı gördü. Kur, 3,59 seviyesinin hemen altında hareket ediyor.

TRUMP SORU İŞARETİ YARATTI

Trump'ın Obamacare'de destek bulamaması bundan sonraki vaatleri içinde soru işareti yaratıyor. Dolardaki global zayıflamanın kuru 3,60'ın altına çekebileceği belirtiliyor.

Küresel piyasalarda yoğun veri akışının olduğu bu hafta, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen ve Fed üyelerinin açıklamaları piyasaların yönü üzerinde etkili olacak.

Uzmanlar, bu hafta ABD'de 2016 yılı 4. çeyrek büyüme verisi ile yarınki Fed Başkanı Janet Yellen başta olmak üzere Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyelerinin açıklamalarının takip edileceğini bildirdi.

Merkez Bankası'nın (TCMB) fonlama maliyetini beş yılın zirvesinde tutmaya devam etmesi de TL'yi destekleyen bir unsur olarak ön plana çıkmaya devam ediyor.

Yorumlar 6 yorum