BIST 2.372
DOLAR 15,90
EURO 16,88
ALTIN 949,67
HABER /  POLİTİKA  /  CHP

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan iddiası gizli ibareli...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin haftalık olağan Meclis Grup Toplantısı'nda konuştu.

Abone ol

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu haftaki hedefinde AK Parti hükümeti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vardı.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Sayıştay: Kaçak Saray hileli' başlığıyla basında yer alan haberler üzerine savcılığa gizli ibareli yazı gönderdiğini ileri sürdü.  

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın yazıda "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaretten kanuni işlem yapın sonucundan da bana bilgi verin" dediğini de iddia etti.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın yazdığını söylediği yazının da kopyasını grup toplantısında kurmaylarına gösterdi

ODTÜ TARTIŞMALARI

Kılıçdaroğlu, konuşmasının bir bölümünü de hükümet ile ODTÜ yönetimini karşı karşıya getiren iddialara ayırdı. Kılıçdaroğlu, "ODTÜ’ye tankla, topla, TOMA’yla giremezsin. ODTÜ’ye girmek istiyorsan sınavla girersin" dedi. 

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının satırbaşları şöyle:

Güçlü ekonomiye geçiş programı hazırladı Bülent Ecevit. Bankalar kanunu çıkardı. Bağımsız idari yapılanmalar gibi pek çok hayati yapıları hayata geçirdi. Yolsuzlukla mücadele etti. Kamu ihale kanunu çıkardı. Kamu ihale kurumu kurdu. Bunların tamamını yaptı. İşin meyvelerini toplayacakken erken seçim çıktı ve Türkiye bu noktaya geldi. En sorunlu alan olan ekonomiyi düzeltti. Merkez Bankası'na bütün demokratik ülkelerde olduğu gibi bağımsızlık hakkı verdi. AB ile uyum sürecinde ne gerekiyorsa yaptı.

"ECEVİT ÜLKE SEVDALISIYDI"

Ecevit bir ülke sevdalısıydı. Bunların tamamını yaptı. Yetti mi, hayır. Çözülemeyen sorunlarımız vardı. Bekaa'da konuşlanan PKK vardı. O noktada bir devlet adamının gerektirdiği adımları attı. Suriye üzerinden PKK üyelerinin gelişini kabul etmiyoruz, dedi. 5 Ekim 1998'de Mısır devlet başkanını Ankara'ya getirdi. Eline Suriye dosyası verdiler, Hafız Esad ile konuş dediler. Bir devlet adamı ciddiyetiyle nelerin yapılması gerektiğini söyledi. Öcalan oradan çıktı, çıkmak zorunda kaldı. İşte Türkiye'nin gücü budur. Devlet adamı budur. Ve Öcalan getirildi, hapse atıldı. Terör sıfır. Arkasından erken seçime gidildi. Neden o seçime gidildiğini çözmüş değiliz. 2002'deAKP tek başına geldi iktidar oldu. Terör sıfır, ekonomi çok iyi. Kuralları aynen uyguladılar ve devam edildi.

"TÜRKİYE'NİN 5 TEMEL SORUNU VAR"

Ama şimdi 2015'e geliyorum. Bizim siyaset tarihimiz açısında çok önemli bir yıldır. 2 kez arka arkaya genel seçim yapıldı. 2 seçim arasında 400'e yakın vatandaşımız teröre kurban gitti. 2002'den 2015'e Türkiye'nin 5 temel sorunu çıktı. Terör, ekonomi, eğitim, toplumsal barış, hukuk. 13 yıldır ülkeyi yöneten bir siyasal iktidar Türkiye'yi bu noktaya getirdi. 13 yılda benim bu söylediklerimin şu noktası yanlıştır diyen bir Allah'ın kulu var mıdır? Asgari ücretin ne olduğunu bilmezlerdi, bizden öğrendiler.

"BÖYLE HUKUK MU OLUR?"

Gazeteciler doğru haber yaptılar diye hapishanelerde çürüyecekler. 32 gazeteci hapiste. Böyle hukuk mu olur? Egemenliğin üstünlüğü var. Vatandaşa gelince hukuk, kendilerine gelince hukuk yok. Benim söylediğim hukuktur diyorlar, yasaların değil, yasama organının değil benim dediğim hukuktur diyorlar.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A ÇOK SERT ÇIKTI

17-25 Aralık olaylarını bile darbe olarak nitelendirdiler. O dönemde hırsızlığınız ortaya çıktı. Bir hükümetin, bir devletin milleti soyduğuna tanık olduk buna darbe dediler. Hepimiz darbeye karşıyız. Buna darbe diyorsunuz gelin hep birlikte araştıralım dedik, kabul etmediler. 

Bizim bir diktatör bozuntumuz var. Tutuyor Cumhuriyet Savcılığı'na gizli ibareli yazı yazıyor. "Sayıştay: Kaçak Saray hileli" haberi için savcıya "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaretten kanuni işlem yapın sonucundan da bana bilgi verin" diyor. Kimsin sen senin savcıya talimat vermeni hangi yasa öngörüyor.

Adalet Bakanlığı’nın genelgesinde ne diyor? Diyor ki Adalet Bakanlığı kamu davası açılması için Cumhuriyet Savcılara emir verme yetkisi AB’ye uyumla çıkarılan şu tarihli yasayla kaldırılmıştır diyor. Hukukun üstünlüğüne inanıyorsam Adalet Bakanı bile talimat veremez diyor.

"TÜRKİYE'NİN ÇİVİSİ ÇIKTI"

Türkiye'nin çivisi çıktı. Bir yerde adalet yoksa, orada sonu belirsiz olaylar olur. Eğer bir ülkenin Cumhurbaşkanı bunu yaparsa, sade vatandaşı ne yapar? Cumhurbaşkanı nedir, 78 milyon kişinin örnek alması gereken kişidir. Cumhurunbaşkanı hukuksuzluk, kanunsuzluk yapıyor. Türkiye'nin en temel sorunlarından biri hukuk sistemi.

"DAVUTOĞLU İLE KONUŞTUKLARIMIZI SİZİNLE PAYLAŞACAĞIM"

Sayın Davutoğlu gelecek, konuşacağız. Neleri söyleyeceğini doğrusu bizler de merak ediyoruz. Başkanlık sistemiyle ilgili gelecekse nasıl bir başkanlık sistemiyle gelecek? Herhalde benimle paylaşacaklar. Bu sistemle ilgili bana anlattıklarını da sizinle paylaşacağım. Baştan söylüyorum bana anlattıklarını gelip sizlerle paylaşacağım.

"AK PARTİ'NİN EKONOMİ POLİTİKASI VAR MI?"

Ekonomide nereye geldiğimiz. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ekonomi politikası var mı? Var diyebilirler. Strateji yok. Dünyada dolar bolken ülkeyi yönetmek kolaydı. Asıl şimdi yöneteceksin. İşsizliğin hangi noktaya geldiğini o anne, babaya sor. Sizin çocuklarınızın işi var, Türkiye'de işsizlik sorun olmaktan çıktı sanıyorsunuz.

"YOLSUZLUK ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR"

Yolsuzluk almış başını gidiyor. İhale mi alacaksın, önce TÜRGEV'e paranı yatıracaksın, sonra ihaleyi kazanacaksın. Ben Suudi Arabistan'dan 99 milyon dolar para geldiğini söylemiştim. Onun belgesi hakime verdik. Vakıflar Bankası mahkemeye yazıyı göndermiş. O para TÜRGEV'in hesabına yatmış. TÜRGEV'in adı artık götürgen, malı götüreceksin.

Dış politika 3. temel sorunumuz. Herkesle çok iyiydik. Hatta o kadar ileri gittiler ki sıfır sorun dediler. Bugün geldiğimi noktaya bakın. Yalnız kaldık. Buna da değerli yalnız dediler. Söylemde ne, eylemde ne. Sayın Cumhurbaşkanı çıkıyor, başka ülkede olan bir olayı Türkiye'de olan olaya gerekçe gösteriyor. Fazla değil 10 dakika sonra ABD'nin sözcüsü böyle bir olay olmadı diyor. Sorun şu, bir ülkenin cumhurbaşkanının sözleri 10 dakika sonra yalanlanırsa, o ülkenin onurunu incitir. Ama bundan incinmek için onurlu adam olmak gerekir.

"BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU?"

Türkiye'yi kim bu hale getirdi? Siz nasıl Türkiye'yi bu hale getirirsiniz? Kapılı kapılar ardında dostluk arıyorlar. İsrail'e sarıldılar. Bir şeyi sakın unutmayalım, Mavi Marmara'da ne dediler özür dileyeceksiniz, tazminat ödeyeceksiniz dediler. Gazze ablukasını kaldırmadan biz sizinle barışmayacağız dediler. Bu AK Parti'nin seçim beyannamesinde de var. Bu diktatörün bir de basın sözcüsü var. Geçen bir açıklama yaptı, Gazze ablukasının tamamen kaldırılmasından bahsetmiyorum hafifletilmesinden bahsediyorum dedi. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu demezler mi? 

ODTÜ OLAYLARI

Şimdi de kafayı ODTÜ'ye takmışlar. Hiç kimse unutmasın ODTÜ sadece Türkiye'nin değil, dünyanın en önemli markalarından birisidir. Gelişmekte ülkeler sıralamasında dünya 3'üncüsüdür. Dünyada sıralamaya ilk giren üniversitelerden birisidir. Şimdi öğrenci ve öğretim üyeleri üzerinde baskı kurmaya çalışıyorlar. Hiç kimse, özellikle de ODTÜ'lü kardeşlerime söylüyorum, sizin özgürlük anlayışını çok iyi biliyorum. ODTÜ'lüler bunu yapıyorlar. Hiçbir zaman, yıllardır orada namaz kılınıyor. Neden şimdi bir saldırı. Provakasyonlar yapılıyor. Gençlerimizin heyecanları istismar ediliyor. Rektörü, öğretim üyelerini suçluyorlar. ODTÜ'ye girmek istiyorsanız, TOMA ile değil sınava kazanıp ODTÜ'ye girin. Bırakın ODTÜ'ye halkın çocukları girsin diyorlar. Şuanda okuyanlar kim?

"SİYASİ PARTİ LİDERLERİ TARAFSIZ OLAMAZ"

Tarafsızlık üzerine ben yemin etmedim yemin eden o. Namusu, şerefi üzerine yemin etmedi mi? Siyasi parti liderleri tarafsız olamaz ama Cumhurbaşkanı 78 milyonu kucaklamak ve tarafsız olmak zorundadır. Benim bu söylediklerimin neresi yanlış. Benim sözlerimden alınmış. Diyor ki, mektup okumuşsun. Ben küçük esnafın mektubunu okudum.  Eğer herhngi bir vatandaşımız herhangi bir sorununu biliyorsa bana mektup yazsın ilgileneceğim. Vatandaşa SSK konusunda çağrı yapmış. Şimdi eğer ben SSK'yı batırdıysam, sen bu ülkede kaç sene Başbakanlık yaptın, neden bana bunun hesabını sormadın da şimdi vatandaşa hesap sor diyorsun. Hesap sorma diye sana yalvaran mı vardı? Benim 7 sülalemi incelediler. 

ÖNCEKİ HABERLER
O ilde 12 bin kişi hastaneye akın edince...
O ilde 12 bin kişi hastaneye akın edince...
Kastamonu hava durumu okullar tatil mi?
Kastamonu hava durumu okullar tatil mi?
İTÜ'de 'mutlu musunuz?' anketinden iginç sonuçlar
İTÜ'de 'mutlu musunuz?' anketinden iginç sonuçlar
Nokta dergisi yöneticilerine tahliye!
Nokta dergisi yöneticilerine tahliye!
Bilecik hava durumu okullar tatil mi?
Bilecik hava durumu okullar tatil mi?
Pakistan'da intihar saldırısı: 18 ölü
Pakistan'da intihar saldırısı: 18 ölü
Kırklareli hava durumu okullar tatil mi?
Kırklareli hava durumu okullar tatil mi?
Borsa günün ilk yarısında değer kaybetti
Borsa günün ilk yarısında değer kaybetti
Konya hava durumu okullar yarın tatil mi?
Konya hava durumu okullar yarın tatil mi?
Osman Öcalan'dan PKK'ya tepki! 35 yıldır...
Osman Öcalan'dan PKK'ya tepki! 35 yıldır...