HABER /  POLİTİKA

Kılıçdaroğlu: YSK milletin iradesine darbe yapmıştır

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal ederken aynı zarfta oy atılan diğer üç seçimi (ilçe başkanlığı, İBB Meclisi ve muhtarlık) iptal etmemesini Fox TV'de katıldığı bir programda eleştirdi.

“Dört tane oy pusulası veriliyor size. Mühürleri basıp aynı zarfa koyuyorsunuz. Seçmen aynı seçmen, sandık aynı sandık. Sonra diyorsunuz ki 3'ünde bir şey yok İBB’yi iptal ediyorum diyorsunuz. İnancı olan, aklı olan bir insan bunu söyleyemez.

“Hiçbir hukuki gerekçe yok, yazmadılar. 7 kişi oturup gerekçe yazmıyorlar. Kim onlara talimat verdiyse... Bunu açıklayacaklar mı? Şu gerekçeyle iptal ettik. Akla aykırı, hukuka, vicdana akla aykırı bir uygulama. Biz dilekçe verdik, madem sandık kurullarında bir hata oldu, o zaman dersin ki 39 ilçede ben seçimi iptal ediyorum.”

Fox TV’de bir programda açıklamada bulunan Kılıçdaroğlu YSK’ya güvenmediğini dile getirdi ve ekledi "Bizim rakibimiz artık YSK'dır. YSK milletin iradesine darbe yapmıştır."

Kılıçdaroğlu: Erken genel seçin çağrısında bulunmayacağız

Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin çıkarlarını düşündüklerini ve İstanbul’da tekrarlanacak seçimi kazandıktan sonra ülkede bir erken genel seçim çağrısında bulunmayacağız dedi:

“Neden istemiyoruz? Biz Türkiye'nin çıkarlarını savunan bir partiyiz. Ekonomiye bu kişiler ne zaman eğilecekler? İş dünyası önünü göremiyor. Neymiş bir kazandık tekrar seçim. Bunun adı fırsatçılık. Biz fırsatçı bir parti değiliz. Zamanı gelince gider oyumuzu kullanırız.”

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Yaş çay taban fiyatı ne kadar olacak?
İki DHKP-C'linin bağlantıları çözülüyor
Ryan Babel işareti çaktı geliyor
İtalya Kupası sahibini buldu
Yaz tatili kaç gün oldu 2019-2020 eğitim yılı takvimi
2020 15 tatil ne zaman yeni MEB tatil tarihleri
Yorumlar 1 yorum