YAZARLAR

Kemal Kılıçdaroğlu bu yolculuğa tek başına çıkmalıydı

Ankara-İstanbul hattında "Adalet" için yürüyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu keşke "Ölüm yürüyüşü"nden haberdar edilseydi, adalet arayışının nasıl yapıldığını öğrenmiş olurdu. Ya da, "hak arayışı"nın hangi şartlarda yapıldığını görmüş olurdu.

Nedenini anlatacağım. Ama önce, 25 günboyunca, İzmir Büyükşehir BelediyeBaşkanı YükselÇakmur tarafından "hakgaspı"na uğrayan işçilerin 25 gündegerçekleştirdiği "ölümyürüyüşü" ile ilgili bir iki kelâm etmekisterim.

O yürüyüşte ben de vardım çünkü...

1992 de...
280 belediyeişçisi "Adalet" istiyordu, KemalKılıçdaroğlu gibi. İzmir Belediyesi(CHP) tarafından hak gaspınauğradıklarında, "Adalet" taleplerini YükselÇakmur'a yaptılar ilkin... 

CHP'li Başkan, aylarca maaş alamayan işçilerin hakkını vermekyerine 17. madde sopasını gösterme yoluna gitti. Kovmakla tehditetti işçileri. 

Dediğini de yaptı... 

Hem de kurduğu muazzam tuzakla.. 

Yüksel Çakmur, önce işçilerle anlaşma yoluna gitti veanlaştı. Çakmur'un istediğiolmuştu, işçiler işbaşı yapmış, maaşlar da hesaba yatmayabaşlamıştı.

Ve fakat...

Çok geçmeden, CHP'liBaşkan, "Adalet" isteyen,hakkının peşinde koşan, çoluk çocuğunun rızkının peşine düşen 340 işçiyi sorgusuz sualsiz işindenattı.  Çakmur'unişçilere yaptığı zalimliği anlatmaya kalksam, hem vallahi hembillahi yazının sonu gelmeyecek... İyisi mi kısakeseyim!

Zâlimin zulmüne karşı sessiz kalmadıişçiler, "ölüm yürüyüşü"ndekarar kıldılar.. 

İzmir'den Ankara'yakışın tam ortasında yollara döküldüler. 

25 gün boyunca yürüdüler, yürüdük...

Ankara-İstanbul hattında "Adalet" içinyürüyen CHP lideri KemalKılıçdaroğlu keşke "Ölümyürüyüşü"nden haberdar edilseydi, adalet arayışının nasılyapıldığını öğrenmiş olurdu. Ya da, "hakarayışı"nın hangi şartlarda yapıldığını görmüşolurdu. 

Kemal Bey bu yolculuğa tek başına çıkmalıydı. 

Ankara-İstanbul hattında,elinde "Adalet" pankartıile tek başına  yürümüş olsaydı, işte ozaman "GandiKemal" olurdu. 

İzmir'den Ankara'ya 25 gün boyunca, kar kış kıyametdemeden yürüyen işçiler gibi, Kemal Bey'in de saçı sakalı birbirinekarışsaydı, işte ozaman "GandiKemal" olurdu. 

CHP lideri de, o işçilergibi, yerinden, yurdundan, ailesinden, sevenlerinden vesevdiklerinden yürüyüş boyunca uzak kalsaydı işte ozaman "GandiKemal" olurdu. 

Şu fotoğraflara bakın Allah aşkına, hak böyle mi aranır,yoksa Kemal Bey'in yaptığı gibi mi?

CHP lideri yürüyerek bu işçilerden sadece birine benzemesinibilseydi eğer, bir benim değil, tüm Türkiye'nin kahramanıolurdu. 

"Adalet" arayışı, gereksizsöz ve eylemlerle amacının dışına taştı. 

Bundan sonrası tufan!

"Adalet yürüyüşü" dedikleriyolculukta, İstanbul mesafesi kısaldıkça,toplumda "endişe" hâkimolmaya başladı. Türkiye'nin başına çorapörmek isteyen karanlık güçler, Kemal Bey'in İstanbul'a gelmesi içingün sayıyor. 

Parti bayrağı olmaksızın, başta FETÖolmak üzere, PKK, DHKP-C... irili ufaklı terör örgütlerinekapıları ardına kadar açan KemalKılıçdaroğlu, Selahattin Demirtaş'ın 59kişinin ölümüne neden olan çağrısının bir benzerini yapıyorfarkında değil. 

"Öfkenöbeti" geçirenler, Erdoğan'lailgili zırvalar...

Bunların hepsi gelip geçer... 

Yeter ki, bu yolculuğun sonunda bir tek kişinin burnukanamasın. 

Aksi halde, Kemal Bey'in yatacak yeri bile kalmaz...

Yorumlar20 yorum