BIST 1.987
DOLAR 13,60
EURO 15,42
ALTIN 792,22
HABER /  GÜNCEL

Kemal Burkay'dan Kürt sorununa formül

31 yıl sonra Türkiye'ye dönen Kürt yazar Kemal Burkay en iyi çözüm modelinin federasyon olduğunu savundu.

Abone ol

Kürt yazar siyasetçi Kemal Burkay, Kürt sorununun çözümü konusunda federasyon önerisini “Özerklik, otonomi yada federasyon ülkenin bölünmesi anlamına gelmez. Ancak federasyon özerklikten daha geniş, eşitlikçi bir yapı, ille ayrı devlet şartı yok” sözleriyle savundu.

31 yıllık sürgün yaşamını sürdürdüğü İsveç’ten kesin dönüş yapan 74 yaşındaki Kürt aydını, siyasetçi ve yazar Kemal Burkay, Ankara’da aralarında Hak Par Genel Başkanı Bayram Bozyel, AK Parti eski Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt ile Yazar İsmail Beşikçi, Taraf Yazarı ve Kürt Aydını Orhan Miroğlu’nun da bulunduğu kalabalık bir davetli topluluğuna verilen yemekte basın mensuplarıyla bir araya geldi. Taraf gazetesi Ankara Temsilcisi Lale Kemal Burkay'ın açıklamalarına yer verdi:
 
'DÖNÜŞ HÜKÜMETİN PROJESİ DEĞİL'

Burkay, “önce anadilimde konuşayım” diyerek Kürtçe başladığı konuşmasına Türkçe devam etti. Türkiye’ye dönüşünü hükümetin bir projesi olarak sunmak isteyenlerin bulunduğunu ancak bunun yanlış olduğunu vurgulayan Burkay, demokratikleşme çabalarına katkı sunmak istediğini belirterek, şunları söyledi: “Gelişimde politik çözüm arayışlarının burada payı var. Ülkenin çözümün eşiğine geldiğini, çözümü dayattığını düşünüyorum. Direnen güçler var elbette. Ama ülkede ağır basan eğilimin barış olduğunu görüyorum. Ağırlaştırılmış sorunların çözümü zor ama bana ilgi duyuluyorsa çözüm arayışları ağır bastığı için. Yoksa benim elimde sihirli değnek yok.

Burkay, hükümetin kontrolü altında kendisine Kürt sorununun çözümü için bazı fikirlerin dikte ettirileceği iddialarıyla ilgili bir soru üzerine, “Bu tür iddialar belki iyi niyetli, ama karalama haline de dönüşebilir. Kamuoyunu yanlış etkiliyebilir. Düşüncelerimden ödün vermedim. Ama kompleksim yok. Başbakan dönmem için çağrıda bulundu. Bundan şikayetçi olacak değilim. Benim gibi 74 yaşındaki siyasetçiye çözüm için ihtiyaç duyulmaz. Ama benim dönüşümden birçok insan umuda kapıldı. Bir projeyle gelmiş değilim, katkıda bulunurum katkım ne olur zaman gösterir” dedi.
 
'OTONOMİ ÖZERKLİK YA DA FEDERASYON ÜLKEYİ BÖLMEZ'

BDP’nin demokratik özerklik taleplerinin gündeme getirilmesi üzerine kendilerinin Kürt sorununun çözümünde federasyondan yana olduğunu ifade eden Kemal Burkay, şöyle konuştu: “Otonomi bölgesel özerkliktir. Bizde otonomi denince ayrı bir devlet kuruluyor diye düşünülüyor, bu sistem ülkeyi bölüp, parçalamaz. Federasyon özerklikten daha geniş, eşitlikçi bir yapı, ille ayrı devlet şartı yok. Irak şimdi federal bir yapı haline geldi. Ortadoğu’da Arap Baharı ile birlikte artık federasyon modeli benimsenebilir.”
 
'DEVLET DE PKK DA SİLAH BIRAKMALI'

Şiddetin sona ermesinde silahların susmasının önemine vurgu yapan Burkay bu konuda şunları söyledi: “PKK’nın tek yanlı ateşkesi faydalı olur. Ama gerçekçi olanı devlet ve PKK’nın silahları bırakmasıdır. Böylece diyaloğa fırsat verilir. Bu, devletin, silahlı gruplara karşı silahı bırakması gerektiği anlamına gelmiyor. Ama karşılıklı olarak silahların susması sivil siyasetin önünü açar. Diyaloğu Öcalan’ın durumuna endekslememek gerekiyor. Tabi ki Öcalan’ın durumunu da gözönüne almak lazım. Silahlar bırakılırken devlet bunun yolunu açmalı. Buna da genel af diyorlar. ‘PKK bitirilinceye kadar savaş sürecek’ demek savaşın sürmesini istemek demektir. Her iki taraftan da savaşın sürmesini isteyenler var. Bütün mesele silahların susmasını istemeyenlerin dirençlerini kıramamak. Niyet, silahları susturmaksa siyasetin yolunu açmalıyız.”
 
DÜZDEKİLER NİYE TUTUKLANIYOR?

KCK operasyonları kapsamındaki tutuklamaları da eleştiren Burkay, “Dağdakileri düze indirmek isterken düzdekiler neden tutuklanıyor?” diye konuştu. Kürt sanatçı Şivan Perwer’in de Türkiye’ye dönmek istediğini söyleyen Burkay, “Ama geldiğinde konser vermesi engellenmemeli” dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Galatasaray'da beklenmedik karar!
Galatasaray'da beklenmedik karar!
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Yapma ve kundaklama Tottenham dışına taştı
Yapma ve kundaklama Tottenham dışına taştı
Somali'deki açlığın son kurbanı!
Somali'deki açlığın son kurbanı!
İtalya ve İspanya'yı 'kurtarma hamlesi'
İtalya ve İspanya'yı 'kurtarma hamlesi'
Fenerbahçelileri coşturan twit
Fenerbahçelileri coşturan twit
Türkiye'den AB'ye müzakeREST!
Türkiye'den AB'ye müzakeREST!
08 Ağustos 2011 Basın Özeti
08 Ağustos 2011 Basın Özeti
Bantla doğum kontrolü yapabilirsiniz
Bantla doğum kontrolü yapabilirsiniz
Erbakan'ın öyle bir sırrını açıkladı ki..
Erbakan'ın öyle bir sırrını açıkladı ki..