BIST 1.417
DOLAR 8,15
EURO 9,70
ALTIN 457,31
HABER /  SAĞLIK

Karton bardaklar sizi hasta edebilir!

Sürekli karnınız ağrıyorsa, sık sık ishal sorunu yaşıyorsanız ve kilo vermeye başladıysanız bunun nedeni kullandığınız karton bardaklar olabilir. İşte elmaelma.com'un haberine göre bunun nedeni ve sonuçları...

Abone ol

Nedenini anlayamadığınız sağlık problemlerinden olan zamansız tutan karın ağrıları, ishal, hızlı kilo verme gibi durumlarda çölyak hastası olduğunuz aklınıza gelir miydi? Hayır, hemen hemen hepimizin başına sıklıkla gelen ancak nedenini bariz anlayamadığımız bu hastalığın nedenlerini ve ne olduğunu İstinye Üniversite Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşa Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Ertuğrul, elmaelma.com okurları için bilgilendirmelerde bulundu.

KARTON BARDAKLARA DİKKAT!

Çölyak hastaları buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıllarda bulunan glutenden uzak durmalı. Ama gluten sadece yediklerimizde değil ki… Diş macunundan kremlere, hatta karton bardaklara kadar pek çok şeyde gluten bulunmaktadır. Karın ağrısı, şişkinlik, saç dökülmesi, ciltte kızarıklık ve kilo alamamak gibi şikâyetlerle kendini belli eden çölyak hastalığı genellikle farklı rahatsızlıklarla karıştırılıyor. Türkiye’de ortalama 750 bin çölyak hastası var ve hastalığın oluşumunda genetik faktörler etkili…

Buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıllarda bulunan gluten proteininden uzak durarak beslenmek ise çölyak hastalığının tek tedavisi olarak biliniyor. 

BAŞKA BİR HASTALIK ZANNEDİLİYOR!

Çölyak hastalığı, yaşam boyu devam eden bir gıda alerjisidir. Vücudun verdiği tepki neticesinde 12 parmak bağırsak yapısı bozulur ve ince bağırsağın özellikle başlangıç kısmı normal yeteneğini kaybeder. Hastalık ishal, kilo kaybı, bulantı kusma, karında ağrı, iştahsızlık gibi şikâyetlerle seyredebilir. Fakat sıra dışı şikâyetlerle seyrederse bu durumda hasta değerlendirilirken çölyak hastalığı tanısı konulamayabilir.

Anemi, kemik erimesi (osteoporoz), hipokalsemi (kandaki kalsiyum seviyesinin düşük olması), karaciğer enzim yüksekliği ve bazı nörolojik hastalıklarda bu durumları yapan neden olarak ayırıcı tanıda çölyak hastalığı da düşünülmelidir. Çölyak hastalığının tanısı hastanın şikâyetleri, muayene bulgusu, kan tetkikleri ve endoskopik olarak alınan biyopsi sonuçlarına göre konulur. Hastalık tanısını koyabilmek için hekimin bu hastalığı da düşünmesi, akla getirmesi gerekir.

GLUTENİZ HAYATINIZDAN ÇIKARMAK YETMİYOR!

Aslında çölyak hastalığı, teşhis edilene kadar bir hastalık, teşhis edildikten sonra bir yaşam biçimidir. Tedavisi diyetten glutenin mutlak olarak çıkarılmasından ibarettir. Bu dikkat gerektiren bir durumdur. Çünkü gluten içeren tahıllar bilinmektedir. Fakat ilgisi olmayan bir takım gıdalarda katkı maddeleri olarak gluten kullanılabildiğinden yanıltıcı olabilmektedir. Gıda teknolojisinde, ilaç ve kozmetik sektöründe koruyucu, koyulaştırıcı, yapıştırıcı, kıvam artırıcı, nem tutucu ve raf ömrünü uzatıcı özellikleriyle buğday unu sıklıkla tercih edilir. Bu yüzden diş macunundan konservelere kadar alınan her ürünün etiketine, içeriğine dikkat edilmelidir. Örneğin küp şekerde bile gluten olabileceği unutulmamalıdır. Kozmetik ürünler, kremler gluten içerikleri yönünden dikkatli kullanılmalıdır. Bu yüzden hasta diyet yaptım zanneder fakat gluten almaya devam eder. Çölyak hastası, çok iyi bir etiket okuyucusu olmalıdır. Etiketsiz gıda tüketiminde de çok dikkat etmelidir.

Kaynak: elmaelma.com

ÖNCEKİ HABERLER
Tarlasını sürerken bulduğu şeyler tarihi eser olabilir!
Kolunu makineye sıkıştırdı elinde sigarayla kurtarılmayı bekledi
Beyin ameliyatlarının süresi kısalacak!
Erkekler nasıl stil sahibi olur?
Memede içe doğru çekilme varsa dikkat! İşte meme kanserinin 6 önemli sinyali
Amasya'da korkutan deprem! Kaç şiddetinde oldu?
Merkel, Avrupa'yı böyle uyardı: 'Zaman daralıyor'
ABD'den Prens Selman'a 'Kaşıkçı' ültimatomu: '72 saatin var'
En trend 5 iç çamaşır modası
Spotify Premium'a kişiselleştirilmiş yenilikler!
Yorumlar