BIST 1.361
DOLAR 8,55
EURO 10,14
ALTIN 496,63
HABER /  POLİTİKA  /  CHP

Karaman'da çocuk istismarı Kılıçdaroğlu sert çıktı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Karaman'deki çocuk istismarı olayını bugünkü grup toplantısında değerlendirdi.

Abone ol

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Karaman'daki çocuk istismarı üzerinden hükümeti eleştirdi ve "Türkiye bu ayıptan kurtulmalı" dedi.

Vatandaşlara da çağrıda bulunan Kılıçdaroğlu, "Çocuklarınızı Diyanet'in Kur'an kurslarına gönderin. Ne olduğu belli olmayan yurtlara çocuklarınızı emanet etmeyin" diye konuştu. 

Öte yandan, grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, CHP'li başkana yönelik saldırıyı da kınadı.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının öne çıkan bölümleri şöyle:

CHP'Lİ BAŞKANIN DARP EDİLMESİ

"Düzce il başkanımız takip ediliyor, arabasına hafifçe arkadan vuranlar tarafından darp ediliyor. Osmanlı torunu olduklarını söylüyorlar. Kimin torunu olduğunuzu bilmiyorum ama Osmanlı olmadığınız kesin. Osmanlı mazlumdan yanadır siz hırsızı savunuyorsunuz. Onlara açıkça söylüyorum, size tasmayı takanlara sakın güvenmeyin. İl başkanımızın yanındayız. Olayın takipçisi olacağız. Olayın arkasında kimler var onu da yakından takip edeceğiz.

SEMA RAMAZANOĞLU'NUN AÇIKLAMALARI

Kılıçdaroğlu, Karaman'daki cinsel istismarla ilgili açıklaması üzerinden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu'nu eleştirdi.

Lafa bak... 45 çocuğa tecavüz edilmiş, biz onların dertleriyle uğraşıyoruz, bu kalkmış hala paralel yapıda. Sizin fikriniz paralel değil miydi?

 Bakan'ın taciz olayı sonrası "Buna bir kere rastlanmış olması hizmetleri ile ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz" açıklamasını yaptığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Çocukları düşünmüyor, vakfı düşünüyor.  Sana ne? Bu yurtları kim açtı bunun hesabını vereceksin, çocuklara da sahip çıkmıyor. Utan, sen annesin; nasıl böyle bir dil kullabilirsin?" ifadelerini kullandı.

DAVUTOĞLU'NUN AÇIKLAMALARI

CHP lideri, konuyla ilgili Başbakan Davutoğlu'nun da "Davası insan yetiştirmek olan vakfı karalamak ayrı bir ayıp, paralel yapı öncülüğünde kirli bir algı siyaseti üretiliyor" açıklamasını hatırlatarak, şunları söyledi:

"Lafa bak... 45 çocuğa tecavüz edilmiş, biz onların dertleriyle uğraşıyoruz, bu kalkmış hala paralel yapıda. Sizin fikriniz paralel değil miydi? Abisi, 'ne istediniz de vermedik' diyordu. Kalkıyor ilgili vakfı övüyor, neden övüyorsun. Övmek ne demek savcıya gözdağı, valiye gözdağı demektir. Vakıf hakkında bir şey yapmayın demektir. Sayın Davutoğlu'na sormak isterim; o çocuk evlerini paralel yapı mı açtı? Kendi suçunuzu bir başkasının üzerine atmaya çalışıyorsunuz."

"TÜRKİYE BU AYIPTAN KURTULMALI"

Olayın sorumlusunun Milli Eğitim Bakanlığı olduğunu öne süren Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"MEB bu olaya bütün ayrıntılarıyla girmek ve toplumu aydınlatmak zorundadır. Yasadışı bu evlerden Türkiye'de kaç tane var. bana gelen bilgi 10 binin üstünde olduğu şeklinde. 

O çocuklara orada ne yapılıyor, ne ders veriliyor. Yoksul ailelerin çocukları bunlar. İyi bir din eğitimi alsın diye gönderiliyor. Bunun üzerine sonuna kadar gideceğiz. Önce araştırma komisyonu teklifimizi reddettiler sonra kabul etmek zorunda kaldılar. 

Özellikle ailelere sesleniyorum. Devletin tanıdığı yurtlara çocuklarınız verin. Diyanet İşleri Başkanlığının kuran kursları var çocuklarınızı oralara verin neden ne olduğu belli olmayan yurtlara çocuklarınızı emanet ediyorsunuz.

Karaman'da tecavüz olayı yaşanırken MEB'de görevli genel müdür olayı örtbas edecek bir tweet atıyor. Türkiye bu ayıptan kurtulmazsa yeni mağdurlar ortaya çıkacaktır. Türkiye bu ayıptan kurtulmalı.

28 Mart 2016 chp grup toplantısı kemal kılıçdaroğlu

"KONSOLOSLAR SIRADAN BİR DAVA OLMADIĞI İÇİN İZLEDİ"

Kılıçdaroğlu, gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'ün yargılandığı MİT TIR'ları davası ve duruşmaya katılan konsoloslara yönelik tepkilere de değindi.

AYM'nin davada hak ihlali kararı aldığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Bu Türk hukuk sisteminin yargılandığı davadır. Bu dava sıradan bir dava değildir. Bu nedenle büyükelçi ve konsoloslar bu davayı izlemeye gidiyor. Onların ülkelerinin çoğunda demokrasi var. Anayasaya göre mahkemelerdeki duruşmalar herkese açıktır. Sizin ne işiniz var orada demek anayasanın maddesi karşısında havada kalıyor."

RIZA SARRAF'IN ABD'DE TUTUKLANMASI

Konuşmasında İran asıllı işadamı Rıza Sarraf'ın ABD'de tutuklanmasına da ayrı bir başlık açan Kılıçdaroğlu, "Rıza Sarraf ABD'de tutuklandı, birilerinin gece uyuması zor. Şimdi Erdoğan ABD'ye gitti. Bir ziyaret eder heralde. Bu Rıza Sarraf tutuklandı, bizimle ne ilgisi var diyorlar" ifadelerini kullandı. 

ÖNCEKİ HABERLER
Beratcan'ın annesi kirli sırları bir bir anlattı! İlişkimiz vardı ve...
Beratcan'ın annesi kirli sırları bir bir anlattı! İlişkimiz vardı ve...
Avcılar-TEM bağlantı yolunda eylem trafik durdu
Avcılar-TEM bağlantı yolunda eylem trafik durdu
Oğlunu şehit eden teröristin fotoğrafını paylaştı bakın ne yazdı!
Oğlunu şehit eden teröristin fotoğrafını paylaştı bakın ne yazdı!
TV8 yan ekran indir Survivor uygulaması ile nasıl oy kullanılır?
TV8 yan ekran indir Survivor uygulaması ile nasıl oy kullanılır?
Şırnak'tan acı haber babası da 4 yıl önce...
Şırnak'tan acı haber babası da 4 yıl önce...
İhraç edilen CHP'liler AK Parti'li oldu
İhraç edilen CHP'liler AK Parti'li oldu
Zonguldak'ta ahlaksız alışverişe suçüstü
Zonguldak'ta ahlaksız alışverişe suçüstü
TRT'den Suriyeli çocuk açıklaması
TRT'den Suriyeli çocuk açıklaması
Emekliye izinsiz hesap açan bankalara ceza!
Emekliye izinsiz hesap açan bankalara ceza!
Nihal Candan Survivor gönüllüler takımını Semih'e sattı mı?
Nihal Candan Survivor gönüllüler takımını Semih'e sattı mı?