BIST 9.775
DOLAR 32,55
EURO 35,00
ALTIN 2.435,21
HABER /  SAĞLIK

Kanser sizi nasıl değiştiriyor?

Uzmanlar kanser hastalırının fiziksel değişiklikten ziyade ruhsal ve duygusal değişiklikleri kapsadığını belirtiyorlar

Abone ol

Kansere yakalanıp hayatta kalan birinin hayatı nasıl değişir? Çoğu kez, bu kişiler hayatlarının şimdi çok farklı olduğunu, kanserin kendilerini değiştirdiğini söylerler. Uzmanlar, bunların fiziksel değişiklikten ziyade ruhsal ve duygusal değişiklikleri kapsadığını belirtiyorlar.

Mayo Clinic dergisinde yer alan haberde, göğüs kanseri ameliyatı geçiren bir kadının ameliyattan sonra olacak fiziksel değişikliklerden dolayı endişelenmediği, eşi ve kızlarıyla arasındaki bağların nasıl değiştiği anlatılıyor. O zamanlar 40 yaşlarında olan kadının yaşadığı tüm her şey hakkında kızlarıyla açıkça konuştuğu, duygularını dürüstçe açıkladığı ifade ediliyor. Ayrıca, bu hastalık kalıtsal olabildiği için kızlarıyla gelecekleri için yapmaları gereken genetik testler hakkında bilgi verdiği ve birbirlerine güç verecek tüm yolları kullandıkları açıklanıyor.

Kanserden kurtulan kişiler için birçok kez dini inanç da duyguları güçlendiriyor, onlar için aile üyeleri yeni roller üstleniyorlar ve arkadaşlıklar yeni anlamlar kazanıyor. Kişisel bakış açıları, öncelikler ve alışkanlıklar teşhisten sonra bir parça değişebiliyor. Bu değişiklikler kişinin karakterine ve özelliklerine ve çevresindekilerin ona verdikleri desteğe bağlı olarak pozitif ya da negatif olabiliyor ve hastaya yeni mücadele yolları sunabiliyor.