BIST 1.314
DOLAR 7,88
EURO 9,34
ALTIN 478,60
HABER /  GÜNCEL

Kandil duaları Miraç gecesi peygamberimizin dilek duası

Kandil gecesinde okunacak dualar reddolunmaz. İkinci Kadir Gecesi olarak nitelenen Miraç Kandili duası abdest alındıktan sonra okunmalıdır. Peygamberimiz dileklerin kabul olması için okunacak duaların en güzelini bildirmiştir. İşte Mirac kandili duasi ;

Abone ol

Miraç Kandili Kadir Gecesi kadar özel ve önemli bir gece olduğu için bu kıymetli gecede edilecek dualar reddolunmaz. Bir de bu sene cuma gününe denk geldi ki bu kandilin önemini daha da artırdı. Sizler için Miraç Kandili gecesinde edilecek duaları Nihat Hatipoğlu ve Nursaçan hocadan videolu olarak hazırladık. Peygamberimizin dileklerin kabulü için söylediği özel duayı da internethaber.com sitesinde bulacaksınız.

Miraç Kandili peygamberimiz Hazreti Muhammed'in göklere yaptığı ilahi yolculuk itibariyle önemlidir. Bu yolculuktan dönüşte ümmetine 5 vakit namazı getirmiştir. Haliyle bu gecede edilecek dualar ve kılınacak namaza sayısız sevap vardır.

Miraç kandili peygamberimizin dilek duası : Duaların kabul olduğu özel vakitler vardır. Miraç Kandili de o vakitlerden ve o kıymetli gecelerden biridir. Bu gecede edilecek dualar reddolunmaz. Peki dileklerinizin kabulü için nasıl dua etmelisiniz? Aşağıda vereceğimiz duayı Peygamberimiz gözleri kör olan birinin isteği üzerine söylemiştir. O kişi Hazreti Muhammed'e gelip 'Ya Resulallah! Allahü teâlâya dua et, gözlerim açılsın' deyince ona abdest alıp aşağıdaki duayı etmesini söylemiştir.

-“Yâ Rabbi! Sana yalvarıyorum. Sevgili Peygamberin Muhammed aleyhisselamı araya koyarak, senden istiyorum. Ey çok sevdiğim Peygamberim Muhammed aleyhisselam, seni vesile ederek, Rabbime yalvarıyorum. Senin hatırın için kabul etmesini istiyorum. Ya Rabbi, bu yüce Peygamberi bana şefaatçi eyle! Onun hürmetine duamı kabul et!”

Miraç kandili Türkçe duası : Miraç kandili gecesinde hem kendiniz hem de sevdikleriniz için şu şekilde dua edebilirsiniz!
ALLAHIM !
Senden Senin Güzel isimlerin hürmetine istiyor ve yalvarıyoruz.
RAHMAN isminle dünyadaki sıkıntılarımızı gider.
RAHİM isminle ahirette yardımcımız ol.
GAFFAR isminle günahlarımızı bağışla.
TEVVAB isminle tevbelerimizi kabul eyle.
REZZAK isminle Maddi Manevi rızkımıza bereket ihsan eyle.
FETTAH isminle hakkımızda hayırlı kapılar aç.
ŞAFİ isminle Maddi Manevi hastalıklarımıza şifa ver.
AMİN AMİN AMİN

MİRAÇ KANDİLİ TÜRKÇE DUASI NİHAT HATİPOĞLU : Miraç Kandili ikinci bir kadir Gecesi hükmünde olduğu için bu gecede edilen dualar geri çevrilmez. Nihat Hatipoğlu'nun Miraç duasını Türkçe olarak sizin için hazırladık.

MİRAÇ KANDİLİ NECMETTİN NURSAÇAN HOCANIN DUASI
Miraç Kandili gecesi Necmettin Nursaçan hocanın okuduğu duaya da eşlik edebilirsiniz. Necmettin Nursaçan hocanın Türkçe kandil duasını aşağıdaki playera tıklayarak dinleyebilirsiniz.

MİRAÇ GECESİ OKUNACAK TÜRKÇE DUALAR : Euzü billahi mineş-şeytanir-racîm Bismillahir-rahmanir-rahîm. Ey Bizleri varlığa erdiren Var olmadaki sonsuz zevki gönüllerimize duyuran Güzeller Güzeli Rabbimiz! Sana sonsuz hamd ü senalar olsun. Kainatın İftihar Tablosu Peygamber Efendimiz'e Sonsuz salât ü selam olsun. Gufranla ufkumuzda tüllenen şu mübarek gecede bir kere daha dergâh-ı ilahînin önünde el açıp yalvarıyoruz:

YA İLAHEL-ALEMİN! : Bize verdiğin isteme duygusu ve istenenleri vereceğin inancıyla rahmetinin vüs'ati genişliğindeki kapına dayanıyor, şu mübarek gecede bir kere daha hâlimizi arz etmek istiyoruz. Hâlimiz Sana ayan, söyleyeceklerimiz bildiklerinin bir kısmını beyan. Beklediğimiz asırlardan beri bizi kıvrım kıvrım kıvrandıran dertlerimize derman.. İcabet buyur ey Rahîm ü Rahmân!

EY ÇARESİZLER ÇARESİ! : Senin dualara icabet etme mecburiyetin yoktur; ama bizim ona ihtiyacımız hissettiklerimizden de çoktur. Bütün dileklerimizi kabul buyur ve bunları kabulünü vicdanlarımıza duyur; aç ve yalnızlıkla tir tir titreyen kalblerimizi iman ve itminanla doyur.

Ciddi bir yol almış sayılmasak da yıllar var hep yollardayız. Ufkumuz gam ve kederle tülleniyor. Önümüzdeki engebeler beşer takatini aşkın görünüyor. Ümmet-i Muhammed (aleyhissalatü vet-teslîmât) perişan, derbeder ve ızdırap içinde.. Müslümanlık gelenek ve göreneklerin darlığına mahkum.. İbadet ü tâat kültür televvünlü.. Duygular, düşünceler fantezilere emanet.. Mücadelelerin esası da çıkarlar, menfaatler, ırkî mülahazalara dayalı. Sen bizlere çıkar yol lutfeyle ya Rabbi!

YA RAB! : Önümüzdeki şu upuzun hayat yolculuğunda, bizi kendi idrak ve ihsaslarımızın darlığıyla başbaşa bırakma; akıllarımızı inhiraf ve sürçmelerden, nefislerimizi cismânîliğin baskılarından, gönüllerimizi de hevâ ve heveslerin öldürücü oklarından sıyanet eyle. Kapının kullarını; ilimde kibir u gururdan, ibadette riya ve gafletten ve duygularına renk attıran ülfetten koru. Senin yolunda yürüyor gibi görünüp Senden uzaklaşmak, kurbet atmosferinde içiçe firkat yaşamak, hep rızadan söz edip gazap arkasından koşmak ne acıdır! Sen bizi kazanç yolu sanılan bu tür haybet vadilerinde ömür tüketmekten muhafaza buyur ya Rabbi.

EY GÜNAHLARI BAĞIŞLAYAN! : Şu mübarek gece hürmetine Bizleri bağışla, öyle bir dünyada hayata gözlerimizi açtık ve öyle bir alemde yaşıyoruz ki, önümüzde tuzak, arkamızda tuzak; uğrayıp geçtiğimiz her yerde nefis, şeytan ve aynı takımdan binlerce ifrit ağını germiş av bekliyor; yol boyu yüzlerce fitne ocağı ve isi-dumanı gelip sinelerimize oturuyor. İnayetine ihtiyacımız açık, çaresizliğimiz her halimizden belli; bizleri yara-bere almadan hedefe ancak Sen ulaştırabilir ve bu güne kadar elli defa çatlamış, kırılmış ruh dünyamızı da ancak Sen tamir edebilirsin. İçimizi Sana döküyor, kusurlarımızı Sana açıyor ve bize yeniden insan olma yollarını göstermeni diliyoruz ya Rabbi!

ELLERİ BOŞ ÇEVİRMEYEN! : Bir süre ayrı düştükten sonra dönüp Sana gelenleri kovmayacağını vadediyorsun. Sana yönelenlere hep 'Gelin, gelin' diyorsun. Ey Rab! Böyle emekleye emekleye sürünmeyi de gelme kabul edeceksen, müsaade buyur 'Biz de geldik' diyelim. Geldik ve Sana, yolların amansızlığını, nefis, şeytan ve hevânın imansızlığını, bizim de dermansızlığımızı şikayet ediyoruz. Bilhassa, her zaman hatalara açık duran, mâsiyetlere meyyal bulunan ve ululuğuna karşı hep saygısız davranan, serkeş nefsimizi Sana şikayet ediyoruz. Sen bizleri nefsin ve şeytanın şerrinden muhafaza buyur ya Rabbi!

Bizleri büyük-küçük hatalardan, günahlardan ve emirlerine karşı isyan kokan tavır ve davranışlardan arındır.. Ya Rabbi lisanlarımızı yalandan, gıybetten, Senin sevmediğin, hoşnut olmadığın bütün kirli sözlerden temizle.. Kalblerimizi gösterişten ve iki yüzlülükten muhafaza buyur ya Rabbi! Her hal ve tavrımızı rızan istikametinde eyle.. Niyetlerimizi ihlaslı kıl ve bize lütfettiğin bütün şeylerde de bereket ihsan eyle ya Rabbi!

EY TALİHSİZLERİN SIĞINAĞI : Şu anda duygularımız derbeder, davranışlarımız ahenksiz, ruhlarımız kirli, ayaklarımız titrek, ellerimiz mefluç, çoğumuz itibarıyla ümitlerimiz sarsık, havalar boz-bulanık, mağripler hicranla tül tül, maşrıklar lütfuna kalmış... İşte böyle bir dağınıklık içinde Sana geldik. Böyle gelenlerin ilki değiliz, sonuncusu da olmayacağız. Rahmetin, bu garip pişmanların ümit kapısı, bizler de bu kapının önündeki liyakatsiz dilenciler. Şimdiye kadar gelip Senin kapında ihtiyaç izhar edenlerden boş dönen hiç olmamış; hiçbir kaçkın ve pişman da o kapıdan kovulmamıştır. O kapı Senin kapın, onun başkalarından farkı da her gelene affındır. Bizi hilm ü silminle güçlendir. Zalimlere de varlığını duyur.

ÖNCEKİ HABERLER
Rusya'dan çok ağır açıklama: Ülke ismi vererek suçladı!
Adetli kadın (regli-Hayız) Kuran okuyabilir dokunabilir mi?
Altın fiyatları allak bullak etti! Yükselir mi düşer mi?
Trump temizlikçisinden 'yasak aşk çocuğu' mu yaptı?
CHP'li isimden MEB'e çok sert tepki! Bu iş karakolda bitecek
Öğretmenler Günü mesajı kısa ve öz anlamlı resimli mesajlar
Yorumlar 1 yorum