BIST 8.033
DOLAR 28,87
EURO 31,58
ALTIN 1.891,26
HABER /  POLİTİKA

Kamran İnan hayatını kaybetti Kamran İnan kimdir?

Eski Devlet Bakanı Kamran İnan, hayatını kaybetti. Kamran İnan kimdir? Kamran İnan'ın cenazesi nerede toprağa verilecek?

Abone ol

Ünlü siyasetçi ve eski bakan Kamran İnan hayatını kaybetti.

86 yaşında yaşama vedan eden İnan’ın cenazesi yarın Bitlis’in Hizan İlçesi’nin Gayda köyünde toprağa verilecek.

TBMM'DE TÖREN YAPILMAYACAK

İnan’ın ardından TBMM’de tören yapılmayacak.Kamran İnan, Adalet Partisi döneminde Demirel’e karşı genel başkan adayıydı.

İNAN'IN EN MEŞHUR SÖZÜ

Eski Devlet Bakanlarından Edip Safter Gaydalı’nın amcası olan Kamran İnan, Fransa’nın verdiği Légion D’Honneur Nişanı’nı 2006’da Ermeni soykırımı yasasını gerekçe göstererek iade etmişti. İnan’ın unutulmayan sözleri arasında “Türkiye, haini en çok olan ülke” cümlesi yer alıyordu.

KAMRAN İNAN KİMDİR?

Bitlis ve Türkiye siyasetinin önemli isimleri arasında yer alan Kamran İnan Bursa Erkek Lisesi'nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden sonra Cenevre Siyasal Bilgiler fakültelerini hukuk doktorası ile bitirdi. Dışişleri Bakanlığı'na girdi.

BİTLİS SENATÖRÜ SEÇİLDİ

14 Ekim 1973 tarihinde Adalet Partisi'nden Bitlis senatörü seçildi. İstifa ettiği 7 Haziran 1979 tarihine kadar Cumhuriyet Senatosu Dışişleri Komisyonu Başkanlığı, Türkiye-AET karma parlamento grubu başkanlığı ile 1977-1978 yılları arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevlerinde bulundu.

TÜRKİYE'NİN DAİMİ TEMSİLCİSİ OLDU

1979 yılından başlayarak Birleşmiş Milletler Cenevre Temsilciliği'nde Türkiye'nin daimi temsilcisi oldu. 1983 yılına kadar bu görevinde kaldıktan sonra yeni kurulan Milliyetçi Demokrasi Partisi'ne katıldı ve Bitlis milletvekili seçildi.

ANAP'TAN VEKİL SEÇİLDİ

1987 yılında Anavatan Partisi'ne geçti ve bu sefer bu partiden milletvekili seçildi. 1987-1991 yılları arasında kurulan ANAP hükümetlerinde devlet bakanı olarak görev aldı.

DEMİREL'E KARŞI ADAY OLDU

1993 yılında Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümü üzerine yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde Anavatan Partisi tarafından DYP Genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirel'e karşı aday gösterildi.1. ve 2. Tur'da 95, 3. Tur'da 94 oy olarak Süleyman Demirel'in ardından ikinci oldu. 17., 18., 19. ve 20. dönemlerde Bitlis'ten, 21. dönemde Van'dan milletvekili seçildi. TBMM Dışişleri Komisyonu başkanlığı görevinde bulundu. Fransa'dan Légion D'Honneur Nişanı (2006'da Ermeni soykırımı yasasını gerekçe göstererek iade etti), Avrupa Parlamentosu Altın Madalyası ile Türkiye-AET Ortaklığı Gümüş Madalyası sahibidir.