BIST 10.871
DOLAR 33,02
EURO 35,97
ALTIN 2.511,76
HABER /  DÜNYA

3 IŞİD gelinin itirafları... Dar çarşaf giyince...

RAKKA'dan kaçan 3 IŞİD gelinin hikayesi New York Times gazetesine konu oldu. IŞİD gelini, annesi dar çarşaf giydi diye kırbaçlanınca kaçmış.

Abone ol

Rakka’da IŞİD’in ahlak polisliğini yaparken baskılardan bunalıp kaçan 3 Suriyeli kadın New York Times’a konuştu. 25 yaşındaki Aws, kuzeni 20 yaşındaki Dua ve 22 yaşındaki Esma, insan kaçakçılarının yardımıyla Türkiye’ye kaçtı. IŞİD gelinlerinin hikayesi hayli ilginç.

Fırat Üniversitesi’nde İngiliz edebiyatı okuyan 25 yaşındaki Aws, kendisini istemeye gelen Türk militan Ebu Muhammed’i beğenip evliliği kabul etti. Kocası cephedeyken o diğer IŞİD gelinleriyle vakit geçiriyordu, yalnız kalsa da Ezidi seks kölelerinden şanslı olduğunun farkındaydı. Anne olmak istedi, ancak komutanlar yeni babaların savaşmaya gönülsüz olacağını düşündüğünden kocası doğum kontrol hapı kullanmasını söyledi.

ZENGİN IŞİD MİLİTANININ EŞİ

Kuzeni 20 yaşındaki Dua’nın çiftçi babası, kızını Riyadlı zengin bir aileden gelen Suudi militana verdi. Modern mutfaklı, klimalı bir eve yerleşen çiftin alışverişlerini hizmetçileri yapıyordu. Dua yeni hayatından memnundu, ama boş vakti çoktu. İki genç kadın, özgürce hareket edebilmek için geçen şubatta kadınlardan oluşan Hamsa Tümeni’ne katıldı. Askeri ve dini eğitimden geçip bir ay içinde devriyeye çıktılar. Birlikte her milletten kadın vardı, ama yabancılarla konuşmaları yasaktı. Zira dedikodu yapıp yabancı kadınların daha çok maaş aldığını öğrenmeleri istenmiyordu. Yabancı kadınların Türkiye sınırından alınıp Rakka’ya götürülmesinden 22 yaşındaki işletme mezunu Esma sorumluydu. Britanya’dan kaçan 3 liseli kızı da Esma karşıladı, Rakka’da bir otele yerleştirdi.

ANNESİ DAR ÇARŞAF GİYİNCE...

Kestiği kafaları Rakka meydanlarında günlerce sergileyen IŞİD’le işbirliğinin keyfi uzun sürmedi. Karakolda arkadaşı ve annesinin dar çarşaf giydikleri gerekçesiyle kırbaçlanmalarına şahit olan Dua, kocasının Tel Abyad’da intihar bombacısı olup kendisini havaya uçurduğunu öğrendi. Derhal yeniden evlenmesi gerektiği söylendi. Aws’a da kocasının intihar eyleminde öldüğü haberi geldi. Evlendirildiği Mısırlı militanı pek beğenmedi, zaten adam iki ay sonra firar etti.

Üç kadın hiç zorlanmadan Türkiye’ye kaçtı. Güneydoğudaki Suriyelilerin arasında İngilizce ve Türkçe dersleri alıyorlar. Bir dönem IŞİD’li olduklarını ise herkesten gizliyorlar.