BIST 1.365
DOLAR 8,11
EURO 9,78
ALTIN 464,61
HABER /  GÜNCEL

Kadınları üzen haber! Bilgi gerektiren alanlarda kadın yok

Küresel Toplumsal Cinsiyet raporuna göre Türkiye 149 ülke içinde 130. sırada yer aldı. İlk sırayı İzlanda alırken son sırada bulunan ülke ise Yemen oldu. Raporda kadınların, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi beceri ve bilgi gerektiren alanlarda kadınlar yine yeterince temsil edilmediği vurgulandı.

Abone ol

Dünya Ekonomik Forumu (DEF) 2018 Küresel Toplumsal Cinsiyet Uçurumu Raporu’nu açıkladı. Rapor, 149 ülke temel alınarak hazırlandı ve ülkeler cinsiyet eşitsizliği, eğitim, sağlık, siyaset ve iş hayatı başlıklarında incelendi.

Rapora göre Türkiye, cinsiyet eşitliğinde 149 ülke arasında 130. sırada yer aldı. Toplumsal cinsiyet eşitliğinde en öndeki ülke İzlanda olurken sın sırada yer alan ülke ise Yemen oldu.

KADINLARIN KATILIMI GERİLEDİ
Eğitime, sağlığa, siyasete katılımda kadın-erkek eşitsizliği son 10 yılda iyileşme göstermesine rağmen, söz konusu ilk üç alanda kadınların katılımı 2017’ye göre geriledi.

Raporda, cinsiyet eşitliği endeksinde 1 puan tam eşitlik anlamına geliyor. Bu puana en çok yaklaşan ülkeler İzlanda, Norveç, İsveç. Suriye, Irak, Pakistan ve Yemen ise 1 puanın en uzağındaki ülkeler. 

İŞ HAYATINA KATILIM ARTTI ANCAK MAAŞLAR EŞİT DEĞİL
Rapora göre 2018’de kadınların iş hayatına katılımında belirgin bir artış gözlense de kadınlar ile erkekler arasında maaş farkı yüzde 51 oranında. Raporda, olumlu olarak ilerleyen tek alanda, kadınların yönetim kademelerindeki artış. Kadınların yönetim kademelerinde olması yüzde 34 oranında artmış durumda. 

KADINLAR ÜRETKEN OLMALI
Raporda, işgücü piyasasında kadın katılımının düştüğü ve bunun nedeni de  "teknoloji/makineleşme" olarak gösterildi. Raporda kadınların yaptığı işlerin artık otomatik makinalarca gerçekleştirildiği ifade edildi. 

Raporda, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik  gibi beceri ve bilgi gerektiren alanlarda kadınlar yine yeterince temsil edilmediği de vurgulandı. 

Raporda, Türkiye ile ilgili şu bilgilere yer veriliyor:

Türkiye, 149 ülke arasından 19 ülkeyi, toplumsal cinsiyet eşitliği başlığında geride bırakarak listenin 130. sırasında yer aldı. Türkiye’nin geride bıraktığı ülkeler  sırasıyla şöyle: Fildişi Sahili, Bahreyn, Nijerya, Togo, Mısır, Moritanya, Fas, Ürdün, Umman Sultanlığı, Lübnan,  Suudi Arabistan, iran, Mali, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Çad, Suriye, Irak, Pakistan, Yemen. 2006 yılında bu sıralamada 105. olan Türkiye, 12 yılda 25 sıra geriledi. 

ÖNCEKİ HABERLER
Ayşen Gruda kardeşleri kim ikisi de birbirinden ünlü
Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi'nin şehit edilmesiyle ilgili flaş gelişme
E-kitap ve e-dergiye yılbaşı tarifesi KDV oranları arttı
Arnavutköy'de onlarca araç su altında kaldı
Sınır ötesinde sıcak gelişme! Teröristleri korku sardı
53 yıl önce ölen madenciye ait olduğu düşünülen ceset bulundu
MasterChef Murat üzerinden topa tuttu; Acun, izleyen, haber yapan
Mersin MHP'den istifa haberleri geldi tam 8 partili istifa etti
Fenerbahçeli yıldıza Barcelona kancası
Bakanlık duyurdu! Eğitimde yeni dönem başlıyor
Yorumlar 1 yorum