BIST 117.741
DOLAR 6,87
EURO 7,84
ALTIN 399,38
HABER /  DÜNYA

Kadın pilotun gizemi 81 yıl sonra çözüldü

Modern adli tıp teknikleriyle yapılan incelemeler, Pasifik Okyanusu'ndaki Nikumaroro Adası'nda 1940 yılında bulunan kemiklerin Atlantik Okyanusu'nu tek başına aşan ilk kadın pilot Amelia Earhart'a ait olduğunu kanıtlıyor

Abone ol

Pasifik Okyanusu'nun doğusundaki Nikumaroro Adası'nda 1940 yılında bulunan insan kemiklerinin, 1937'de uçuş sırasında bölgede kaybolan Amerikalı öncü kadın pilot Amelia Earhart'a ait olduğu anlaşıldı.

BBC'de yer alan habere göre, ABD'nin Tennessee Üniversitesinden Profesör Richard Jantz, "Forensic Anthropology" dergisinde yayımladığı araştırmada, o dönemde yapılan incelemelerin vardığı aksi yöndeki sonuçlara rağmen, Nikumaroro Adası'nda bulunan kemiklerin Earhart ait olduğunu kanıtladı. 

"Amelia Earhart ve Nikumaroro Bones" başlıklı araştırmada, Hawaii'nin yaklaşık 2 bin 900 kilometre güneybatısındaki ıssız adada bulunan kemikler modern adli tıp teknikleri kullanılarak yeniden incelendi.

İSKELET KALINTILARIYLA UYUŞTU:
Kemik kalıntıları muhafaza edilmediğinden fotoğraflar kullanılarak yapılan incelemede, Fordisc adı verilen yazılımla kemiklerin yapısı Earhart ve yardımcısının boy ve kilo ölçüleri ile karşılaştırıldı. Earhart'ın beden ölçülerinin iskelet kalıntılarıyla uyuştuğu belirlendi.

Ayrıca dikiş uzmanları, Earhart'ın ehliyet ve diğer fotoğraflarında giydiği kıyafetleri inceleyerek, dikiş uzunluklarından Earhart'ın göğüs ve bel çevresinin ölçülerini belirledi. Bu veriler de kemik incelemerine dahil edildi.

Sonuçta kemiklerin yüzde 99 ihtimalle Earhart'a ait olduğu anlaşıldı. 

Earhart, yardımcı pilotu Fred Noonan ile birlikte dünyanın çevresini uçakla dolaşmak üzere çıktığı yolculukta 1937 yılında Pasifik Okyanusu'nda kaybolmuştu. 1940 yılında bir İngiliz keşif ekibi, Nikumaroro Adası'nda yaptıkları incelemelerde bazı eşyalarla birlikte 13 insan kemiği bulmuş, yapılan incelemede kemiklerin bir erkeğe ait olduğu sonucuna varılmıştı. 

Atlantik Okyanusu'nu tek başına geçen ilk kadın pilot olan Earhart'ın adı 20. yüzyılın çığır açan kadınları arasında anılıyor. Oyuncak firması Mattel, kısa süre önce Earhart'ı, Barbie bebeği yapılacak ünlü kadınlar arasına almıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
BİLSEM sonuçları MEB 2018 sınav sorgulama ekranı
Afrin'den beklenen son dakika haber geldi TSK giriyor
Erdoğan'ın Başdanışmanından sert açıklama! Herkes ayağını denk alsın
PKK'lı teröristin sırt çantasından bakın ne çıktı!
Taşeron sınav sonucuna göre kadroya alan kurumlar
Noterler yarın açık mı 15 Temmuz noter çalışma saatleri takvimi
Yorumlar