BIST 115.794
DOLAR 6,86
EURO 7,75
ALTIN 398,02
HABER /  EKONOMİ

Erdoğan'ın Başdanışmanından sert açıklama! Herkes ayağını denk alsın

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem bankaların da sanayiciler kadar kar etmesi ve faiz konusunda herkesin ayağını denk alması gerektiğini ve Türkiye'nin artık sabrının kalmadığını söyledi.

Abone ol

TRT'de konuşan Ertem, büyük şirketlerin refinansman işine de BDDK'nın bakması gerektiğini söyledi. Bir grup milyarlarca dolar yatırımlarını 12 ay vadeli finanse etmiş, bankalar bunu gözü kapalı yapmış. Buna BDDK’nın da bakması lazım. Bankacılık sektörü kendine çeki düzen vermeli"

Ertem, "Bankalar kendi geleceği için de adımlar atmalılar. Banka sisteminin kendisine çekidüzen vermesi gerektiğini düşünüyorum, başta kamu bankaları olmak üzere. Bankalar piyasa gereklerine göre davranırsa, faizler düşer" dedi.

O BANKANIN LİMİTİNİ DÜŞÜRÜRDÜM: Ertem, bankalarda oligopol yapı yerine piyasa çerçevesinde hareket edecek bir yapı üzerinde çalışıldığını söyledi. Ertem, "Ben Kredi Garanti Fonu Başkanı olsam ticari kredi faizleri yüksek olan bankanın limitini düşürürdüm." dedi.

TÜRKİYE'NİN SABRI KALMADI

Ertem, Moody’s’in Türkiye’nin notunu düşürmesiyle ilgili de "Afrin Operasyonu’na bağlı olarak bunu yaptıklarını düşünüyorum. Bu ekonomik tetikçiliktir. Bu kararın hiçbir etkisi yoktur. Dikkate almıyoruz. Türkiye bunlarla yaptığı anlaşmaları gözden geçirmeli. Türkiye’nin sabrı kalmamıştır. Bu kurumlar ABD’nin siyasi, ekonomik adımlarına göre karar veriyor." dedi.

TÜRKİYE ABD'YE KARŞILIK VEREBİLİR

Ertem, Trump'ın çelik vergisi ile ilgili de şunları söyledi: Türkiye ABD’ye tabii ki karşılık verebilir. Türkiye zarar görürse karşılığını verecektir. Türkiye pamuk ithal etmek durumunda kalıyor. Türkiye, ABD’den yılda 700-800 milyon dolarlık pamuk alıyor. Türkiye, ABD’den farklı yerlerden de pamuk alabilir. Türkiye Mali’de pamuk yatırımı yapabilir. Karşılıklı anlaşmalarla bunu sağlayabiliriz.

GELİŞEN ÜLKELER KAZANÇLI ÇIKACAK

Korumacılık uygulaması dünyaya yayılacaktır. Ticaret savaşlarından gelişen ülkeler kazançlı çıkacak. Korumacılıkta ilk adımı atan ticaret savaşının kaybedeni olur, ilk adımı ABD attı, ABD kaybeder.

ÖNCEKİ HABERLER
PKK'lı teröristin sırt çantasından bakın ne çıktı!
Taşeron sınav sonucuna göre kadroya alan kurumlar
Diyarbakır'da patlama! Yaralılar var ekipler sevk edildi
Cuma Hutbesi 9 Mart Diyanet İşleri Başkanlığı
Kadın müşteriler bir ajanstan ne ister?
Diyanet vekaleten kurbanlık bağışı kaç para 2020 fiyatı yurtiçi/yurtdışı
Yorumlar 15 yorum